Jimson

Jimson

dodano: 2015-06-19 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 18)

Przeszliśmy przez cały pierwszy hip-hopowy boom, docieramy więc do czasów, gdy hip-hop zniknął z wielkich mediów, ale coraz mocniej wyglądał na podziemnej niwie. Pozorna posucha, kryzys w rapbiznesie i niedobór głośnych legalnych debiutów pokrywa się więc z tym, że w składzie do Młodych Wilków mimo wszystko naprawdę byłoby z kogo wybierać...

Wcześniejsze roczniki: - 2001, 2002, 2003, 2004.

kategorie: Hip-Hop/Rap, Wywiady
dodano: 2014-02-16 19:00 przez: Rafał Poros (komentarze: 37)

Wszystko zaczęło się od rozmowy - od zwykłej wymiany maili. Poruszane w nich było szerokie spektrum tematów. Następnie pojawił się pomysł przeprowadzenia wywiadu. Truizmem byłoby napisanie przeze mnie w tym miejscu czegoś w stylu: "cieszę się, że doszedł ten wywiad do skutku", czy też "jest to coś, z czego jestem dumny". Jims - człowiek, którego to twórczość towarzyszy mi od dobrych kilku lat, nawet pomimo tego, że od dłuższego czasu nic nowego nie poszło w obieg (oprócz "UZWM" z 2011 roku i kilku szesnastek sprzed niemalże dwóch lat). Czy poruszamy jakąś zaskakującą lub sensacyjną tematykę? Raczej nie. Pytania, na które odpowiedzi chciałem poznać, są dobrane mocno subiektywnie. Tyle słowem wstępu. Zapraszam do zapoznania się z wywiadem z Jimsonem - swoistą legendą polskiego "podziemia".

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, Rankingi
dodano: 2014-02-14 17:30 przez: Piotr Zdziarstek (komentarze: 42)

Walentynki to święto co najmniej kontrowersyjne. My, faceci, zwykliśmy je nazywać "drugim dniem kobiet", z oczywistych względów. Lecz nie zmienia to faktu, że lubimy sprawiać kobietom przyjemność i to czy celebrujemy to święto zależy głównie od nich. Początkowo chciałem zrobić prześmiewczą listę TOP10 z szowinistycznymi numerami na romantyczny wieczór, ale licealny cynizm pozostawiam innym. Planowałem także stworzyć zestawienie najlepszych utworów "do łóżka", zdałem sobie jednak sprawę, że utrzymanie wzwodu (bądź pożądanego poziomu wilgoci w przypadku pań) podczas słuchania naszych raperów byłoby wyjątkowo trudne. Ba, polski rap można ogólnie traktować jako znakomity środek antykoncepcyjny. Dlatego postanowiłem stworzyć klasyczny ranking kawałków, które bardziej lub mniej bezpośrednio nawiązują do miłosnej tematyki.

recenzja
dodano: 2013-07-26 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 13)

Eldo stał się ostatnio jednym z ulubionych tematów rozmów, jego chwilowa nieobecność na scenie i brak informacji o nowych projektach tylko nasila ludzką ciekawość, a w wypowiedziach mieszają się beka, dystans i wspominanie znakomitych momentów jego kariery. Kiedy poszukać pewnych analogii, dałoby się znaleźć jeden moment, w którym warszawski raper był w podobnej sytuacji - po bitwie w Płocku. Kiedy pomyślimy chwilę dłużej, przypomnimy sobie, że po okresie cieszy wrócił wtedy z "Eternią", która nawet przez sceptyków uważana jest za album piekielnie ważny dla rozwoju sceny i wskazywania jej innych dróg.

Dziś jednak chciałbym wrócić do krążka, który sam autor uważał za swoje "ukochane dziecko". "Człowiek, Który Chciał Ukraść Alfabet", kiedy ukazał się w 2006 roku nakładem Frontline Records, które nigdy ostatecznie nie rozwinęło skrzydeł, przeszedł kompletnie bez echa, potwierdzając, że nawet najbardziej wybitna muzyka bez promocji może się nie przebić. Przynajmniej w spojrzeniu krótkookresowym, bo po czasie dało się spotkać wiele entuzjastycznych głosów dla materiału, który z perspektywy 7 lat od premiery imponuje chyba jeszcze bardziej. "CKCUA" to jeden z momentów w których hip-hop i sztuka współpracowały ze sobą najściślej i najbardziej naturalnie. Niezależnie od odbioru słuchaczy, w moich oczach album zarówno wtedy jak i teraz jest klasykiem.

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2011-12-24 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 18)
Od momentu, kiedy zacząłem się interesować polskim podziemiem, słyszałem, że jednym z jego filarów jest Jimson. Nawet najwięksi psychofani VNM'a nigdy nie będą w stanie przekreślić tego co zbudowały Top Smokin', "Między Słowami", "Oddychaj" czy "Gorączka W Parku Igieł". Jego głos miał taką siłę przebicie, że polscy słuchacze byli skłonni nawet do tego, czego nie byli w stanie robić zbyt często - słuchania z uwagą. Setki odwołań, nawiązań, metafor, nazw własnych, których innym raperom byście nie wybaczyli i nie znaleźlibyście w sobie siły, żeby to rozwikłać. U niego była to wielka przyjemność.

Nie skumałem do końca o co chodziło z tym projektem z Ejnstejnem. Nie hulało to jakoś, czegoś brakowało, może Jim przedawkował eksperyment, ale to już nie ma znaczenia... Wrócił. Ci, którzy myśleli, że już go nie ma, muszą pogodzić się z faktem, że Kritski ma się dobrze, a oni patrząc na niego muszą patrzeć w górę. Nie tylko ze względu na koszykarski wzrost.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2011-05-10 19:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 18)


Długo nie słyszeliśmy nic od Jimsona, ale teraz znienacka dostajemy numer nagrany wspólnie z Hala-X i Oberem, zapowiadający nadchodzącą płytę trzeciego z nich. Kto wie, może perspektywa lokautu w NBA sprawi, że najlepszy raper wśród dziennikarzy sportowych i najlepszy dziennikarz sportowy wśród raperów będzie miał więcej czasu na studyjną twórczość?

dodano: 2010-08-20 16:00 przez: Dawid Szynol (komentarze: 62)
Jednym z pierwszych raperów, których chciałem zaprosić do "Parszywej 13" był Jimson. Przez jednych znienawidzony, przez drugich wynoszony na piedestał.

Czy raper, o którym mówiąc częściej posługiwano się słowami "Król Podziemia" niż jego ksywą, ma jeszcze zamiar wrócić do nagrywania? Z kim spędził ostatnie tygodnie? Na czym polega jego życiowe hobby, a zarazem praca? Dlaczego nie chce nagrywać gościnnych zwrotek, oraz dlaczego nie udało mu się nawiązać współpracy z Łoną?

To oraz parę innych ciekawostek znajdziecie w najnowszym wywiadzie z cyklu "Parszywa 13". Zapraszamy do lektury!

Tagi: