Z Archiwum Popkillera

Z Archiwum Popkillera

video
dodano: 2020-05-31 20:20 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 3)

W zeszłym tygodniu okrągłe 20. urodziny obchodził "The Platform" - debiutancki album kultowej ekipy Dilated Peoples. Album ten (choć tak naprawdę nie był pierwszym albumem tercetu - szerzej o tym poniżej), lirycznie i muzycznie wciąż brzmiący świeżo, uważany jest za kamień milowy w kalifornijskim undergroundowym hip-hopie. Oraz, rzecz oczywista, stał się zaczątkiem wspaniałych karier członków Dilated Peoples - Evidence'a, Rakaa Iriscence'a i DJ'a Babu.

Dyskografię Dilated Peoples wieńczy na ten moment wydany w 2014 roku, świetny, esencjonalny album "Directors of Photography" (TUTAJ możecie poczytać jego popkillerową recenzję). W ramach trasy koncertowej promującej album panowie wpadli także do Warszawy, gdzie dali ognisty koncert na Polach Mokotowskich. Byliśmy tam i my - i po koncercie udało nam się przeprowadzić z przesympatycznymi chłopakami wywiad. Popytaliśmy co nieco o "Directors of Photography", zwłaszcza o wyprodukowany przez DJ'a Premiera singiel "Good As Gone" - jednak nie omieszkaliśmy też wypytać m.in. o iście mityczny wśród fanów pierwszy materiał Dilated "Imagery, Battle Hymns & Political Poetry", do dziś nie wydany.. 

video
dodano: 2017-10-15 19:50 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

3 lata, 5 miesięcy i 2 dni - ponoć tyle czasu zajęło ekipie Arrested Development znalezienie wytwórni i podpisanie kontraktu. Konsekwencja, cierpliwość i upór w dążeniu do celu zdecydowanie jednak się opłaciły, gdy wydane w 1992 roku "3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life Of..." sprzedało się w ponad 4 milionach egzemplarzy, zapewniając słuchaczom rapu istotną alternatywę do rosnącego w siłę gangsta rapu. Speech i spółka od początku swojej kariery stawiali na pozytywne wartości, zaangażowane przesłanie i odważne łączenie gatunków muzycznych.

Z okazji nadchodzącego koncertu zespołu w Warszawie 29 października, po wielu problemach technicznych, 5 latach, 3 miesiącach i 9 dniach przedstawiamy Wam jedyny polski wywiad ze Speechem, naszą 17-minutową rozmowę przeprowadzoną po koncercie na festiwalu Inne Brzmienia w Lublinie, dającą wgląd w początki zespołu, błyskawiczny sukces, a także późniejsze zawirowania, intrygujące plany i solowe dokonania Speecha. To zarazem kolejny odcinek cyklu "Z Archiwum Popkillera", w ramach którego będziemy publikować nasze przeróżne zagraniczne videowywiady, które jakimś cudem utknęły w archiwach - aż do teraz... 

video
dodano: 2017-07-05 19:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

W najbliższy piątek trafi do nas reedycja "Dziś w moim mieście" - z tej okazji postanowiliśmy wrócić do 2010 roku, gdy bracia Kaplińscy puszczali w świat swój jedyny wspólny krążek, równocześnie inaugurując działanie Koka Beats...

Krótko po ukazaniu się albumu przeprowadziliśmy w tandemie Mateusz x Daniel obszerny i ciekawy wywiad z duetem w nieistniejącym już klubie The Fresh - wywiad, który do tej pory nie był dostępny na Youtube (wisiał jedynie na naszym starym kanale Vimeo). Postanowiliśmy więc, że premiera reedycji to idealna okazja, by go przypomnieć...

video
dodano: 2014-01-06 21:37 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Rok 2013 pod względem opublikowanych wywiadów był dla nas chyba rekordowy, jeżeli chodzi o ilość a wśród 83 wywiadów, które opublikowaliśmy dla Was w roku 2013 znalazły się takie tuzy jak KRS-One, AZ, De La Soul, Stalley czy Ill Bill, a z Polski: Peja, Tede, Ten Typ Mes, Borixon, KęKę, White House, Pokahontaz czy W.E.N.A... W tym roku również będzie tego sporo a zaczniemy dwoma dużymi strzałami, które jeszcze w tym tygodniu.

Pierwszy to legenda i ikona ze Stanów, jeden z tych MC, którzy wprowadzili wiele nowego, byli wzorami dla największych spośród swoich następców i do dziś darzeni są ogromnym szacunkiem, zarówno przez raperów jak słuchaczy. Przepytaliśmy go we dwóch (Mateusz i Daniel), a ten materiał to z pewnością jeden z tych, z których zdobycia jesteśmy w historii Popkillera najbardziej dumni. Drugi to autorzy jednej z głośniejszych, popularniejszych i budzących najwięcej internetowych kontrowersji polskich płyt roku 2013, którzy od premiery nie udzielili chyba jeszcze żadnego videowywiadu. My złapaliśmy ich na dość obszerną i ciekawą rozmowę, w której poruszamy masę przeróżnych tematów.

Jednak zanim to nastąpi... przypomnimy wam niedostępny do tej pory na YouTubie jeden z lepszych wywiadów w naszym dorobku, w którym naprzeciw siebie usiadły dwie barwne i niebanalne osoby, zdecydowanie wyróżniające się talentem na tle swojej rodzimej sceny.

Oparty w całości na produkcjach 20Syla z Hocus Pocus album łódzkich Dwóch Sławów narobił w 2010 roku sporo zamieszania, docierając nawet do Francuzów, którzy napisali o nim na swoim facebooku. Planując więc wywiad z liderem formacji przy okazji wizyty na Warsaw Challenge 2011 postanowiliśmy umożliwić chłopakom drugie starcie... Astek jako wielki fan Hocus Pocus, do tego perfekcyjnie władający angielskim wydawał się idealną osobą do przeprowadzenia wywiadu z 20Sylem a żeby było ciekawiej postanowił nie zdradzać przed rozmową, że to właśnie on współtworzył "Nieśmiertelną Nawijkę Dwusławową" i korespondował w jej sprawie z Sylvainem. Wszystko wypłynęło jednak w trakcie wywiadu...

video
dodano: 2013-12-12 22:21 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Dzień przed premierą "Czarnej Białej Magii" i zanim spotkamy się z Sokołem i Marysią, by porozmawiać o nowym albumie postanowiliśmy przypomnieć obszerną, godzinną rozmowę z duetem po premierze "Czystej Brudnej Prawdy", która to rozmowa opublikowana była jeszcze na naszym Vimeo i w większości niedostępna na Youtube. Z godzinnej rozmowy w warszawskim Sheesha Lounge dowiedzieć mogliście się wielu ciekawych spraw, Sokół znany jest zresztą z trzeźwego i interesującego spojrzenia na wiele kwestii, więc jeżeli nie widzieliście wcześniej tego materiału to powinien być dla Was interesujący nawet mimo upływu czasu.

video
dodano: 2013-10-09 22:02 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

"Demonologia II" narobiła już w tym miesiącu masę zamieszania, uznaliśmy więc, że to dobry moment, by udostępnić na Youtube wrzucony wcześniej jedynie na nasze stare Vimeo wywiad ze Słoniem przeprowadzony po premierze pierwszej "Demonologii". Szczególnie, że to zdecydowanie jeden z ciekawszych spośród polskich wywiadów, które mogliście zobaczyć na Popkillerze. Gdy tylko duet zjawi się w Warszawie to z pewnością dorwiemy ich na kolejną rozmowę, dotyczącą już najnowszego albumu, a na razie przypominamy wywiad sprzed ponad dwóch lat. A w nim dowiecie się m.in...

video
dodano: 2013-08-18 16:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Radek Miszczak - główny polski promotor festiwalu Hip Hop Kemp, razem z Agencją Joytown odpowiadający za to, że hradeckie święto rapu rokrocznie odwiedza więcej Polaków. Od wielu lat dbający o organizację, promocję oraz o to, by slogan "Festiwal z atmosferą" nie był tylko pustym hasłem. Z Radkiem spotkaliśmy się na kempowej trawie, tuż po ostatniej nocy ubiegłorocznego festiwalu, około godziny 11-12, gdy wszyscy pakowali już swoje namioty i wracali do Polski.

Na gorąco i... powiedzmy, że świeżo postanowiliśmy podsumować wszystkie wydarzenia czterech dni Kempu 2012 a materiał przykurzony w naszym archiwum prezentujemy wam celowo właśnie teraz - w momencie gdy wszyscy pakujemy się już na tegoroczny Kemp, gdzie na scenie m.in. Big Daddy Kane, Kendrick Lamar, De La Soul czy R.A. The Rugged Man. Wywiad ten ma również jedną innowację - jako że Radek zawsze działa a nie mówi i stoi raczej z boku, to postanowiliśmy oddać mu 100% głosu na filmie, a zadane pytania wyjątkowo zamieścić na planszach.

dodano: 2013-07-12 19:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 1)

Tegoroczny Hip Hop Kemp coraz bliżej, a my zgodnie z obietnicą i zasadą "lepiej późno niż wcale" mamy dla was kolejny po Elzhi'u wywiad przeprowadzony podczas zeszłorocznej edycji festiwalu w Hradec Kralove.

Zdecydowanie jednym z najlepszych koncertów na HHK '12 było show wybitnego kalifornijskiego producenta i wokalisty, "Ambasadora Boogie Funku" - Dam-Funka. Wszystkim zgromadzonym wtedy pod sceną wydawało się, że artysta swoim powalającym występem zostawił całą energię na scenie, ale jednak znalazł dla nas chwilę, aby porozmawiać o stanie muzyki funk, projekcie "Adolescent Funk", podróżach po świecie, swoich planach na przyszłość, możliwości wydania płyty producenckiej i wizycie w Polsce w 2010 roku. Videowywiad oraz fragment koncertu w rozwinięciu.

Tagi:
dodano: 2013-06-23 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

Kolejnym z materiałów przykurzonych w naszym archiwum, ale w żadnym wypadku nie zaginionych jest rozmowa z PeeRZetem przeprowadzona przy okazji ostatnich Urodzin Aptaunu w warszawskim Face Clubie. Z autorem "Z Miłości Do Gry" porozmawialiśmy o płycie, jej przyjęciu, zasadzie cierpliwości czy najbliższych planach.

Tagi:
dodano: 2013-05-26 19:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 4)

Hip Hop Kemp 2013 zbliża się wielkimi krokami, poznaliśmy już dużą część line-upu. My za to wrócimy jeszcze na chwilę do tego, co działo się w Hradec Kralove rok temu i zaprezentujemy wam resztę wywiadów przeprowadzonych podczas festiwalu.

Jednym z artystów, z którymi udało nam się porozmawiać jest reprezentant Detroit, były członek Slum Village, aktywny na scenie od końca lat 90. "The syllable scientist" - Elzhi. MC opowiedział nam m.in. o koncepcie i wrażeniach po wypuszczeniu "Elmatic", dzisiejszej scenie rapowej Detroit, ulubionym koncept-tracku, który nagrał, a także wspomnieniach z czasów, kiedy był członkiem legendarnego Slum Village u boku ś.p. Baatina.

Tagi:
dodano: 2013-03-18 19:00 przez: Jacek Kowalczyk (komentarze: 4)

Tym oto wywiadem zaczynamy serię "Z archiwum Popkillera", postanowiliśmy stworzyć taki cykl, gdyż dużo wywiadów nie ukazało się w odpowiednim czasie, z różnych powodów, przede wszystkim z braku czasu na ogarnięcie montażu, autoryzacji, itp. itd.

Na pierwszy ogień leci wywiad z Parzelem i Anią Kandeger, autorami płyty Parzel & Siwers "Coś się kończy, coś się zaczyna", wydanej nakładem Prosto Label w czerwcu 2012 r. W rolę prowadzącego wcielił się Kacper Jaroszyński, który czasem z nami spontanicznie współpracuje, a oto co ma do powiedzenia na temat wywiadu: