Mateusz Natali
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2024-04-21 17:36 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

Wczoraj na 120 Rap Fest byliśmy świadkami pierwszego od wielu lat wspólnego występu K.A.S.T.A. Składu - a chwilę po nim Waldemar Kasta podziękował fanom za wsparcie przez cały ten czas i symbolicznie odłożył mikrofon, zamykając też scenicznie swoją rapową karierę.

dodano: 2024-03-10 21:50 przez: Mateusz Natali (komentarze: 9)

Wielu słuchaczy narzeka na to, że rap coraz mocniej miesza się z innymi gatunkami, a powiązanie 4 elementów rozmywa. Jednak wciąż dzieje się wiele rzeczy, które można określić mianem "Hip-Hop 100%. Postaramy się wyeksponować je w tym artykule, patrząc zarówno na USA jak Polskę. Kolejność alfabetyczna.

Traktujcie to jako małe uzupełnienie do trwających jeszcze do czwartku głosowań w Popkillerach 2024 i uchwycenie wydarzeń, które potrafią wymykać się sztywnym kategoriom. Wiele akcji spod szyldu "Hip-Hop 100%" dzieje się na uboczu poza dużą uwagą, więc jeśli coś znaczącego pominęliśmy to dawajcie znać w komentarzach!

dodano: 2024-02-24 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 9)

Kalifornijskie słońce, widok na ocean, poranna szklanka soku pomarańczowego i studiowanie indeksów giełdowych, by znaleźć spółki, inwestowanie w które pozwoli zwielokrotnić zyski. A wszystko w oprawie esencjonalnego, letniego, soczyscie westcoastowego brzmienia. Panie i panowie, oto Larry June.

Tagi:
dodano: 2024-02-22 21:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Gdy rok temu wprowadziliśmy w Popkillerach kategorię "Alternatywny Album Roku" to wydawała nam się ona dość czytelna - okazało się jednak, że część słuchaczy dziwiła się dlaczego wygrał Bisz "skoro to prawdziwy rap a nie alternatywa" i że "alternatywny w rapie powinien być pop". Doszedłem więc do wniosku, że dobrze przybliżyć trochę sam podgatunek Alternatywnego Hip-Hopu - bo kategoria dotyczy właśnie jego, a nie alternatywy względem rapu.

Wtedy tłumaczyliśmy to w komentarzu dość skrótowo:

"Alternatywny = stanowiący alternatywę dla dominującego nurtu i trendu. Wymagający więcej uwagi, zaangażowania, trudniejszy, nieoczywisty. Będący w kontrze do najpopularniejszych rzeczy, a dbający o wysoką jakość. Do której z tych cech nie pasuje Ci Bisz? Alternatywny rap nie znaczy alternatywy do rapu, taki termin funkcjonował przez lata i alternatywnymi labelami były choćby Stones Throw czy Def Jux."

Teraz rozwiniemy więc bardziej.

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, R.I.P.
dodano: 2024-02-15 13:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)

"15 lutego 1999, miałem 19 lat i rap zginął z Big L'em/Te słowa nie opiszą tu życia sztuki bro - gdzie by był flow, gdyby nie "Put It On"?" - nawijał O.S.T.R. w "Oddałbym". Dziś w wielu dyskusjach o najlepszych nieżyjących raperach zapomina się o Lamoncie Colemanie, a przecież jego muzyka do dziś robi ogromne wrażenie natomiast w momencie premiery wyprzedzała swój czas. Pionier punchline'ów i technicznego nawijania, liryczny karabin łączący potężne humorystyczne linijki z obrazowym brudem i mrokiem. Dokładny profil rapera określanego mianem Harlem's Finest przybliżaliśmy Wam kilka lat temu, odeślemy więc do tego artykułu a sami wrzucimy na rotację "Lifestylez ov da poor & dangerous", kultowy debiut i jedyny krążek wydany za życia L'a.

Tagi:
dodano: 2024-02-06 08:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Na tegorocznej ceremonii Grammy zwyciężył zaangażowany hip-hop z treścią i wymagającym przekazem - 3 statuetki zgarnął Killer Mike, a 2 trafiły do Lecrae. Jego postać wielokrotnie u nas opisywaliśmy - to 44-letni raper, właściciel wytwórni Reach Records, jeden z czołowych przedstawicieli hip-hopu opartego o tematy wiary, duchowości i szerzącego tradycyjne wartości.

Tagi:
dodano: 2024-01-17 14:31 przez: Mateusz Natali (komentarze: 12)
fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Na wczorajszej 31. gali Paszportów Polityki wyróżniony został Łona - będący na scenie od ponad 20 lat szczeciński raper został nagrodzony przez czytelników tygodnika.

Tagi:
dodano: 2024-01-11 14:43 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Jaki był 2023 rok dla Popkillera? Bardzo intensywny i pełen muzycznych wrażeń! A żeby podsumować go Wam w skrócie:

Tagi:
dodano: 2024-01-07 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

Muflon to legenda polskiego freestyle'u, która mimo odłożenia mikrofonu na półkę wciąż spełnia się kreatywnie. W ostatnich latach brał udział w powstawaniu scenariuszy do takich seriali jak "The Office PL" czy "Sexify", a teraz stoi za chwalonym zewsząd netflixowym "1670". Nie dość, że napisał tu scenariusz, to jest autorem pierwotnego pomysłu. Zagrał też epizodyczną rolę.

Porozmawialiśmy z nim krótko o kulisach hitowej produkcji oraz całej tej drodze.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2024-01-02 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

Ortega Cartel to definicja polskiego trueschoolu i brzmienie, które się nie starzeje. "Lavorama" to płyta, do której wciąż lubimy wracać, a w nowy rok możemy wejść z nowym numerem od OC!

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-12-29 07:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Jajonasz to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci w historii polskiego rapu - ogromnie wpływowy raper i producent, który odcisnął duże piętno na scenie, mimo że nigdy nie wydał pełnowymiarowego solo. Jak się okazuje po latach ciszy Jajo aka Lukatricks szykuje nowy projekt, którego klimat może zaskoczyć starych fanów.

dodano: 2023-12-23 15:32 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Informacja o wspólnej nagrywce Żabsona z Wizem Khalifą odbiła się wielkim echem, wywołując gorące dyskusje. Internet jak zawsze zaczął gdybać i deprecjonować, ale ja chciałem zwrócić uwagę na jeden aspekt tej niesamowitej historii - bo powinien on być motywujący dla wszystkich, bez względu na to czy lubią muzykę Żabsona czy nie.

dodano: 2023-12-22 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)

Co za zagięcie uniwersów - na instastory Wiza Khalify pojawiło się wspólne zdjęcie z Żabsonem, ukazujące ich obu chillujących razem. Chwilę później szef TGOD opublikował też video, na którym razem bawią się w studiu do nagranego numeru.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-12-21 14:43 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Członkowie legendarnej warszawskiej formacji wznowili muzyczną aktywność. W ostatnich kilkunastu miesiącach mogliśmy zobaczyć ich na żywo na koncertowych scenach - nawet na rodzinnych Jelonkach. A teraz stopniowo przekłada się to na nową muzykę.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-12-12 13:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 12)

O.S.T.R. znany jest ze swojej miłości do rapowej klasyki, do której wielokrotnie odnosił się w numerach. Na niedzielnym koncercie finałowym trasy "Diaporama" w Warszawie postanowił jednak oddać wyjątkowy hołd jednemu konkretnemu albumowi.

Tagi:

Strony