Mateusz Natali
video
dodano: 2023-09-15 18:59 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Już jutro Jimek przejmie Stadion Śląski, by wspólnie z gośćmi i orkiestrą zabrać nas w podróż przez Historię Polskiego Hip-Hopu. Drugi epizod tej wielkiej produkcji ma w zamierzeniu jeszcze przebić koncert na Bemowie, a na scenie pojawią się tacy artyści jak Molesta, Kaliber 44, O.S.T.R., Grammatik, Fenomen, Pezet, Onar, Paktofonika, Wzgórze Ya-Pa 3, ale też Otsochodzi, Young Leosia z Bambi czy Szczyl. Komplet szczegółów znajdziecie na wydarzeniu.

My porozmawialiśmy z Jimkiem o kulisach całego projektu, o jego "Historii Hip-Hopu", która stała się viralem w USA, a także o koncercie na Bemowie i przygotowaniach do show na Stadionie Śląskim.

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, Video
dodano: 2023-09-13 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

NLE Choppa mimo młodego wieku (2002 rocznik) wielokrotnie nawiązywał do rapowych klasyków. Wspominał też, że jego rodzice słuchali 2Paca gdy dorastał, a sam nagrał tribute-song dla Paca, "Picture Me Grapin", gdzie przebrał się za Shakura w klipie i odtworzył klasyczne sceny z jego udziałem (klip na dole newsa).

W niedawnym wywiadzie spytaliśmy Choppę co według niego było tak unikalne w muzyce 2Paca, że kolejne pokolenia utożsamiają się z nią. Przywołujemy tę wypowiedź właśnie dziś, w 27 rocznicę śmierci Tupaca Shakura.

Tagi:
recenzja
dodano: 2023-09-10 14:15 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Nowojorski raper Kota The Friend od wielu lat pokazuje, że w dzisiejszym świecie wciąż jest miejsce na to, by działać niezależnie i po swojemu. Trzymając się na uboczu branży dostarcza wysokojakościowy rap z trueschoolową duszą, gromadząc słuchaczy na całym świecie. Ale takiego roku jak ten jeszcze nie miał (o tym jeszcze trochę napiszemy), a mimo bardzo wysokiego poziomu płyty "To See A Sunset" w duecie ze Statik Selektah to wydane na przełomie czerwca i lipca "Protea" jest tu perłą w koronie.

wydarzenie
dodano: 2023-09-06 07:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Świętowanie 50 urodzin hip-hopu trwa w najlepsze. W Łodzi w październiku czeka na nas plejada legend polskiej sceny zwieńczona legendami z Nowego Jorku. Na scenie Day Ones Festivalu pojawią się Paktofonika, Molesta Ewenement, Killaz Group, Mor W.A., a także AZ i DJ Doo Wop!

video
dodano: 2023-08-30 17:03 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

"Pierwsze co powiedziałem, gdy wróciłem do Polski - to tu dostałem mojego Popkillera! Zawsze będę to pamiętał" - przyznał NLE Choppa. Rok po wręczeniu mu na scenie statuetki udało nam się usiąść z młodą gwiazdą z Memphis na szybki wywiad, chwilę po tym gdy Choppa rozpalił Warszawę swoim show na CLOUT Festivalu.

wydarzenie
dodano: 2023-08-29 22:05 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Przy okazji tegorocznych Popkillerów wręczyliśmy Złotego Popkillera w podziękowaniu za stworzenie kultury hip-hop, którego otrzymał od nas Grandmaster Caz - jeden z ojców hip-hopu i pierwszy liryczny raper w historii, współautor tekstu do pierwszego hip-hopowego singla w historii "Rapper's Delight" a także kluczowa inspiracja Jaya-Z, Rakima czy Big Daddy Kane'a. Statuetkę przekazaliśmy mu pod budynkiem na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie, czyli w miejscu narodzin całej kultury, gdzie 11 sierpnia 1973 odbyła się założycielska impreza DJ-a Kool Herca.

Caz entuzjastycznie i emocjonalnie przyjął wyróżnienie, przyznając, że zaczynali tworzyć kulturę hip-hop właśnie dla takich środowiskowych odznaczeń i uznania. Powiedział też, że z dumą dołoży ją do swojej kolekcji - i jak można zaobserwować faktycznie ulokował Popkillera na honorowym miejscu.

dodano: 2023-08-12 14:48 przez: Mateusz Natali (komentarze: 16)

Wśród wielu obchodów 50-lecia i mnóstwa sentymentalnych wpisów i zdjęć Peja postanowił uczcić tę jedyną w swoim rodzaju rocznicę w najbardziej hip-hopowy sposób - wydał album "Hip_Hop_50", który ukazał się właśnie wczoraj, 50 lat po tym, gdy DJ Kool Herc zaprosił gości na parkiet w budynku przy 1520 Sedgwick Avenue.

Tagi:
wydarzenie
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-08-11 09:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

11 sierpnia 1973 18-letni jamajsko-amerykański DJ Kool Herc wyprawił imprezę na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie. W jej trakcie zamiast puszczać pełne numery postanowił pobawić się nimi i serwować jedynie partie instrumentalne, nazwane breakami. W trakcie tychże breaków jego przyjaciel Coke La Rock chwytał mikrofon i podkręcał publikę do lepszej zabawy. Panie i panowie, tak oto narodził się hip-hop.

wydarzenie
kategorie: Świat, Koncerty, Pop, R&B, Relacje
dodano: 2023-08-11 01:38 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Już od premiery pierwszych mixtape'ów w 2011 roku, zebranych potem w projekt "Trilogy" było wiadomo, że talent Abela Tesfaye każe oczekiwać od niego rzeczy wielkich. Unikatowy wokal, klimat i emocjonalna bezpośredniość momentalnie przyniosły mu tłumy fanów. Potem jednak zrobił coś co udało się nielicznym - z młodej gwiazdeczki r&b przeszedł transformację w ogromną popową gwiazdę, nie gubiąc po drodze stylu, wyrazistości oraz muzycznej jakości.

12 lat po debiucie ruszył w ogólnoświatowy tour "After Hours Til Dawn", który miał przypieczętować jego pozycję na szczycie muzycznego świata. Patrząc na to, co wydarzyło się wczoraj na Stadionie Narodowym - zrobił to z nawiązką.

Tagi:
wydarzenie
dodano: 2023-08-08 17:01 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Już jutro na Stadionie Narodowym koncert The Weeknd, którego supportować będą Kaytranada oraz Mike Dean (przypomnijcie sobie nasz artykuł o jego ogromnych zasługach dla rapu w ostatnich 30 latach). Jednak na koncercie wrażenia się nie skończą - wieczór zwieńczy oficjalne afterparty w klubie SEN, gdzie także wystąpi Kaytranada!

wydarzenie
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Relacje
dodano: 2023-08-06 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)
fot. OKI - Szymon Mroczkowski / fot. White 2115 - Jakub Szarzyński

Za nami druga edycja Sun Festivalu, który w przestrzeni kołobrzeskiego lotniska zgromadził wiele tysięcy fanów rapu. Nie brakowało momentów, które warto odnotować. Co zapamiętamy z ubiegłego weekendu? Sprawdźcie krótkie podsumowanie zanim podrzucimy Wam pełną fotorelację!

Tagi:
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-07-26 10:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)

21 lipca wraz z premierą płyty „Nestor”, Waldemar Kasta zamknął 30 letnią fascynację kulturą hip hop i dokładnie 21 letnią historię wydawniczą. „Nestor” to 18 numerów stanowiących międzypokoleniowy dialog i pomost - gościnnie usłyszymy m.in. Palucha, Ńemego, Kabe czy Frostiego i Bersona. Na płycie znajdziemy też kontynuację kultowych "Peryferii", które znalazły się 21 lat temu na debiutanckim albumie K.A.S.T.A Squadu "Kastaniety" - utwór oparty jest na tym samplu, osadzonym jednak w dzisiejszych brzmieniach i rytmice.

wydarzenie
dodano: 2023-07-20 12:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Sezon festiwalowy jest w toku - dopiero co relacjonowaliśmy dla Was kolejno Rap Stacja Festiwal, Lech Polish Hip-Hop Festival i CLOUT Festival. Ale na mapie muzycznych wrażeń tego lata czeka jeszcze sporo kolejnych punktów. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam 3 duże wydarzenia, na które bilety możecie kupić w serwisie eBilet.pl

wydarzenie
dodano: 2023-07-18 13:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Za nami kolejny, dwudziesty już Open'er. Tym razem w Gdyni bawiło się wg informacji organizatorów 110 000 ludzi, co jest liczbą niższą niż przed rokiem, ale i tak robiącą wrażenie. W wielu miejscach możecie przeczytać o pomarańczowym niebie w piątkowy wieczór czy wydarzeniach w fotobudce... U nas dla odmiany będzie trochę o muzyce i na dokładkę sporo zdjęć z koncertów. Co zapamiętamy z festiwalu pod kątem samych artystów i występów?

wydarzenie
dodano: 2023-07-15 17:45 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Ubiegły weekend obfitował w festiwalowe wrażenia w rapowym świecie. Festiwalem, który ruszył jako pierwszy była odpalona już w środę Rap Stacja w Sławie, gdzie w tym roku mieliśmy solidną popkillerową reprezentację - a ja sam miałem przyjemność prowadzić Old School Stage razem z CNE i zagrać specjalny DJ set w czwartkowy wieczór. Jak było w Sławie?

Strony