Klasyka

Klasyka

dodano: 2020-01-21 08:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 2)

Smutne wieści z Nowego Jorku - nie żyje uliczna legenda Queensbridge i członek ekipy Screwball - Hostyle. W skład znanej z hardkorowego stylu i charakternych rymów rzucanych na mocnych, boom bapowych podkładach grupy wchodzili również Blaq Poet, KL (R.I.P.) i Solo.

Grupa zasłynęła wydanym w roku 2000 przez wytwórnię Tommy Boy albumem "Y2K: The Album", na którym za produkcję odpowiadali m.in. DJ Premier, Pete Rock i Marley Marl, a gościnnie pojawili się tacy MC's jak Prodigy, Havoc, Cormega, Big Noyd czy Biz Markie. W 2004 roku Hostyle wydał długo oczekiwany solowy album "One Eyed Maniac", na którym współpracował m.in. z R.A. the Rugged Manem. 

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-20 11:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

W marcu otrzymamy nowy album Płomienia 81, teraz Pezet i Onar ujawnili wyjątkową akcję, którą szykują dla osób zamawiających płytę w preorderze...

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-19 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 6)

Cisza od Szuwara to jedna z najsmutniejszych niewykorzystanych karier ostatniej dekady - niesamowity błysk i umiejętność prostego uchwycenia sedna emocji sprawiała, że jego muzyka porywała z miejsca mimo surowej formy. Po udziale w Młodych Wilkach 2012 Szuwar nie wydał żadnego dużego projektu, jedynie bootleg, jednak nawet jeśli nic już nie wyda to zostawił utwór, który chwyta za serce jak mało co.

Tagi:
kategorie: USA, Film, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-19 09:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Pisałem to nie raz i mogę pisać jeszcze 100 razy - "Hip-Hop Evolution" to najlepszy hip-hopowy dokument jaki w życiu widziałem, genialnie porządkujący i układający całą linię rozwoju i ewolucji kultury i muzyki. Na Netflix trafił właśnie 4 sezon arcydzieła spod ręki kanadyjskiego rapera Shada i znów jest co oglądać.

video
dodano: 2020-01-15 11:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 3)

Redman poza kontrolą! Legendarny MC z bloków Newark w New Jersey, potocznie znanych jako Brick City, w swojej karierze narozrabiał już niemało, ale tego jeszcze nie było... 

Tagi:
video
dodano: 2020-01-14 11:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Redman podkręcał w ubiegłym roku apetyty na nową muzykę - energetyczne single, zapowiedzi "Muddy Waters Too" czy piękny wjazd na płycie E-40'ego sprawiły, że uszy wyczuliły się na nagrania reprezentanta Def Squadu. Rok 2020 nie mógł więc zacząć się lepiej bo Redman puścił już pierwszy projekt!

Tagi:
recenzja
dodano: 2020-01-13 20:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Nastał Nowy Rok, powoli przygotowujemy się do podsumowań roku 2019 - warto więc przypomnieć warte uwagi krążki z zeszłego roku. Jednym z takich projektów jest wydany pod koniec września pierwszy wspólny album Skyzoo i Pete Rocka "Retropolitan" - jedna z najciekawszych pozycji z 2019 dla fanów klasycznego rapu i nagrany w zaledwie dwa tygodnie materiał, określany przez brooklyńskiego wymiatacza jako "list miłosny i pobudka dla mojego miasta".

To też kolejne z serii LP nagranych przez Skyzoo w duecie z jednym producentem - byli już 9th Wonder, Illmind, Antman Wonder czy Apollo Brown, a tym razem raperowi udało się nawiązać współpracę z jednym z najlepszych producentów, jakich kiedykolwiek zrodził Nowy Jork!

Tagi:
dodano: 2020-01-12 14:30 przez: Marcin Natali (komentarze: 2)

Pod koniec minionego roku LL Cool J - chodząca legenda, główny twórca potęgi Def Jam i jeden z najważniejszych MC's w historii - puścił w świat wiadomość, która rozpaliła wyobraźnię chyba wszystkich fanów dorobku oryginalnego "G.O.A.T.'a" - jak i fanów A Tribe Called Quest.

wydarzenie
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-11 17:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Smutne wieści z Nowego Orleanu - nie żyje ikona tamtejszej sceny, pionier nowoorleańskiego bounce'u, człowiek określany mianem "Bounce King".

5th Ward Weebie był prawdziwą legendą miasta - na koncie miał współpracę z Lil Wayne'em czy obecność na ostatniej płycie Drake'a, wprowadził też na rapową mapę lokalne brzmienie bounce music.

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, Trap
dodano: 2020-01-07 08:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

Dziś "Soul Food" Goodie Mob jest przywoływane obok debiutu OutKast jako kultowy album, który przedstawił światu brzmienie dirty south (a także wprowadził sam termin). Jak jednak przyznaje Khujo Goodie - gdy pojawili się na scenie w połowie lat '90 to przez wielu byli dyskryminowani i marginalizowani podobnie jak dziś dzieje się z mumble rapem.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-06 15:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Polski rap przyniósł nam szereg albumów, które przez swój emocjonalny bagaż i bezkompromisowe przerzucenie osobistych przejść na tracki trafiły do kanonu i mimo upływu lat robią niesłabnące wrażenie - należy do nich z pewnością też "W pogoni za lepszej jakości życiem", jeden z najmocniejszych debiutów w historii rodzimego hip-hopu.

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-04 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Twórczość legendarnego producenta z Detroit odcisnęła piętno na słuchaczach na całym świecie, a po jego śmierci koszulki z napisem "J Dilla changed my life" spotkać można było na każdym kroku. Pamięć o członku Slum Village dalej jest kultywowana, o co walczy wujek artysty.

Tagi:
dodano: 2019-12-28 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Są w polskim rapie albumy, które stanowią idealny zapis okresu w jakim wychodziły, swoistą klamrę czy punkt odniesienia, dzięki któremu sięgając po daną płytę możemy objąć okiem i uchem dany moment w muzyce. Ubiegłą dekadę zamykał "Materiał Producencki" Quiza, który pełni dziś podobną rolę - zebrał on do kupy to, co najlepsze w ówczesnym podziemiu, zarazem prezentując nam postacie legendarne, te które dopiero miały w pełni rozwinąć skrzydła, jak i osoby, które właśnie tam rzuciły swoje najlepsze zwrotki.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2019-12-26 09:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

To już 19 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło polskim hip-hopem. Nieoczekiwanie i przedwcześnie odszedł od nas Magik - jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (uznana najważniejszą płytą 25-lecia wolności w plebiscycie Onet.pl), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Tagi:
dodano: 2019-12-25 10:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Temat Kolęd i piosenek świątecznych średnio pasuje Wam do rapu? No to spieszymy z informacją, że jeden z pierwszych hip-hopowych hitów w historii był właśnie numerem o tematyce świątecznej.

Strony