Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy słyszę licentia poetica, to bez dwóch zdań niepisana swoboda artystyczna. Zbiór tajemniczych reguł i zasad, które w codziennej pracy – w tym przypadku rapera – pozwalają zaczerpnąć na odrobinę nietykalności, suwerenności twórcy, legitymizacji działań, stworzyć trudną do jednoznacznego wytłumaczenia przestrzeń, wolną od zewnętrznej ingerencji. Te konwenanse, wydają się obowiązkowym elementem jego całodobowych starań, żeby każdy z nowych utworów, za zaangażowanie słuchaczy, niósł coś w zamian. Mógł wprowadzić nową symbolikę autentyczności, bez nadmiernego lęku przed przeciwną stroną – często zawistną – która nierzadko staje się adresatem wielu wersów, za wszelką cenę chcąc postawić autora przed swój własny trybunał.
Łona
Łona
Albo Inaczej powraca. Tym razem wytwórnia Alkopoligamia.com łączy siły z Kaśką Sochacką, a efektem jest singiel „Ostatnia Prosta”, oryginalnie rapowany przez Łonę.
Pogoda coraz chłodniejsza, ale w tę sobotę w Szczecinie czeka nas godne muzyczne przejście z lata w jesień... Na scenie odnowionego Teatru Letniego, gdzie ostatnio wystąpił PRO8L3M odbędzie się bowiem Hip-Hop Festiwal Szczecin Park Editon - a tam Kaliber 44, Łona i Webber, O.S.T.R., Małpa i Gruby Mielzky! Czyli mocno esencjonalne hip-hopowe zestawienie dla fanów klasycznego brzmienia. Wszystko w ramach cyklu Rytm Miasta.
Chcecie się tam pojawić? Mamy szybki konkurs!
Pogoda coraz chłodniejsza, ale pod koniec miesiąca w Szczecinie czeka nas godne muzyczne przejście z lata w jesień... Na scenie odnowionego Teatru Letniego, gdzie ostatnio wystąpił PRO8L3M odbędzie się bowiem Hip-Hop Festival Park Editon - a tam Kaliber 44, Łona i Webber, O.S.T.R., Małpa i Gruby Mielzky!
Nowe Sławy na nowy rok, czyli urocza pieśń o negacji a priori. Rado Radosny i Astek nigdy nie obiecywali, że będzie łatwo, więc singlowe “Wstępnie nie” zabarwili sporą dozą sceptycyzmu. W sukurs naturalnej przekorze duetu przychodzą Łona z grupy Łona i Webber oraz Pers z trójmiejskiej Undadasea. Sprawdźcie najnowszą odsłonę “Z Archiwum X2”.
Wczoraj minęło 20 lat od premiery jednej z tych płyt, które wywołały na scenie prawdziwe trzęsienie. W 2001 roku dominowały relacje z miejskiego życia, surowość, brud i poważne refleksje. A wtedy pewien gość ze Szczecina ogłosił, że dzień wcześniej zadzwonił do niego Bóg i kazał mu przekazać ludziom, że najwyższy czas oprzytomnieć.
Zaledwie kilka tygodni temu Mihaszi (białostocki raper występujący wcześniej jako Michał Kisiel i Michał Anioł) we współpracy z Asfalt Distro zaprezentował bardzo dobrze przyjęty utwór “Biały”. Tym razem raper częstuje nas singlem “Blurb” i to z gościnnym udziałem jednej z najbardziej szanowanych i kultowych postaci polskiej rap sceny - Łony. Ten numer to z pewnością nie lada gratka dla wszystkich fanów szczecińskiego rapera.
W ostatnich dniach na profilach wielu polskich raperów zaczęły się pojawiać plansze z tajemniczymi zestawieniami, osadzone w podobnej estetyce. Widzimy na nich ksywki MC z różnych pokoleń, od Liroya przez Mesa po schaftera, zestawione po 3-4 osoby wraz z producentami (również zróżnicowanymi wiekowo).
Wczoraj do Sieci trafił filmik, na którym Łona w trakcie koncertu na Pol'and'rock zaprasza publiczność do wspólnego wznoszenia antyrządowych okrzyków. Rykoszetem sytuacja ta trafiła w organizatorów, a Jurek Owsiak wspominał, że dzwonił do niego wojewoda apelując, by artyści ani publiczność nie wykrzykiwali takich haseł. W związku z tym raper postanowił odnieść się do całej sprawy.
Patoreakcja Maty przypomniała niektórym, że rap może być wyrazem frustracji i sprzeciwu. Podobne zadanie spełniły Patointeligencja czy Polskie Tango Taco Hemingwaya. To nie tak, że rodzimy hip-hop w 2019 roku zbudził się z dziwnego letargu i zorientował się, że czas najwyższy zabrać głos. Polscy raperzy właściwie od początku poruszali tematy ważne społecznie, bynajmniej nie szczędząc gorzkich słów.
Autorzy "Śpiewnika domowego" byli ostatnio gośćmi specjalnego odcinka naszego Magazynu. Tym razem wcielili się w rolę słuchaczy i wskazali swoje ulubione rapowe nagrania w 2020 roku.
Specjalny noworoczny odcinek Magazynu Popkillera - tym razem wypytaliśmy polskich raperów o to, jaki był dla nich 2020 rok... oraz co planują na 2021 i jak prognozują sytuację w branży rapowej. Oddajemy głos przedstawicielom różnych pokoleń i różnych segmentów sceny - sprawdźcie co mają co powiedzenia!
W trakcie tego weekendu jury wybrało zwycięzców trzeciej edycji PL Music Video Awards, w której po raz kolejny przyznano nagrody najlepszym teledyskom roku. Wśród nich znalazło się miejsce dla dwóch duetów powiązanych z hip-hopem, Fisza i Emade oraz Łony i Webbera. Co ciekawe, przy każdej nagrodzie jury opublikowało uzasadnienie swojego wyboru.
Co łączy książki i rap? Sporo. RAP BIBLIOTEKA to projekt, w którym twórcy ze sceny rapowej opowiadają o książkach, które były dla nich ważne oraz autorach, którzy zostawili ślad na ich sposobie myślenia i tworzenia.
W serii emitowanej na YouTube zaproszeni do projektu raperzy: Łona, Włodi, Sokół, Pezet oraz Saful rozmawiają z gospodarzem cyklu Rasem o książkach ważnych, trudnych, wesołych, książkach, które ich zmieniły, a także książkach, które mocno wpłynęły na ich twórczość.
Mimo tego, że polski rap od lat stanowi ogromny segment rynku, to wciąż nie może oderwać się od stereotypów. Mówi o tym też Łona.