Łona

Łona

kategorie:
dodano: 2024-04-06 20:30 przez: Miłosz Kiełb (komentarze: 0)

"TAXI" to opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Twórcy postanowili uchwycić poetykę miasta, na którą składają się historie jego mieszkańców — wiele z tych opowieści słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Twórcy podążyli więc szlakiem kultowych taksówkarskich miejscówek, rozmawiali z kierowcami taxi i ubera, jeździli taryfą tropiąc nocne historie, ba, Łona zaliczył krótki epizod jako kierowca.

dodano: 2024-04-05 00:17 przez: Miłosz Kiełb (komentarze: 20)

Popkillery 2024 już za nami. Emocjonalne wystąpienie Szpaka, koncerty m.in. Bambi i Afu-Ry. To wszystko wydarzyło się ostatniego wieczora.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2024-03-22 23:49 przez: Jan Stokowski (komentarze: 5)

Trwa zwycięska passa Łony. Po Paszporcie Polityki szczecińska legenda zgarnęła dziś 3 Fryderyki za ubiegłoroczne działania z Koniecznym i Krupą.

Tagi:
dodano: 2024-01-17 14:31 przez: Mateusz Natali (komentarze: 12)
fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Na wczorajszej 31. gali Paszportów Polityki wyróżniony został Łona - będący na scenie od ponad 20 lat szczeciński raper został nagrodzony przez czytelników tygodnika.

Tagi:
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2023-12-30 15:02 przez: Jan Stokowski (komentarze: 23)

Mata w tym roku nie gryzie się w język i rzuca w swoich numerach wiele ksywek. Na wydanym wczoraj, mocno zahaczającym o klasyczne brzmienia, projekcie "2038: Warszawa" (o którym pisaliśmy w przeglądzie premier z ostatniego tygodnia) oprócz odbijania piłek wskazuje też jedną informację, która może zaskoczyć.

Tagi:
dodano: 2023-12-10 20:30 przez: Bartłomiej Woynicz (komentarze: 5)

Wiekszość kojarzy szczecińskiego rapera z jego albumów nagrywanych w duecie z Webberem, a ostatnio ze świetnego krążka nagranego z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą. Niewielu zaś kojarzy jego liczne featuringi czy silnie zakurzone numery. Przybliżamy dziesięć niszowych nagrań, w których udzielił się Łona.

kategorie: Polska, USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-11-13 07:30 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 3)

Niedawno Łona postawił tezę u Karola Paciorka w Imponderabiliach o tym, że dziś rapową sceną rządzą kobiety, za co zebrał cięgi od internautów. Dał też znać, jakich wykonawców dzisiaj najczęściej słucha. Kilka dni temu był zaś gościem innego podcastu, w którym powiedział, kto rapowo miał na niego największy wpływ, a także mówił o hip-hopowych płytach, jakie go ukształtowały.

dodano: 2023-11-05 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 45)

Poziom dyskusji o rapie w internecie szoruje po bruku - to wiadomo nie od dziś. Mało jest merytorycznej rozmowy o niuansach, wymieniania się rekomendacjami i opowieści o tym, co kogo zachwyciło - wiele jadu, frustracji i agresji spowodowanej tym, że ktoś śmie słuchać czegoś innego. Oraz mnóstwo ignorantów, którzy od 10 lat nie sprawdzili żadnej płyty, ale doskonale wiedzą, że od 10 lat nie wyszła żadna dobra płyta (i dzielą się tą "wiedzą" w każdym możliwym miejscu) a tak naprawdę to jakich 10 skoro polski rap skończył się na "Kinematografii" i powinno się codziennie pisać tylko o niej. Nie odkrywam tu Ameryki. Jednak gdy już myślę, że nic mnie zdziwi... to mogę zawołać za Łoną "ach, to doprawdy niezwykłe!"

Tagi:
dodano: 2023-10-21 18:00 przez: Kamil Wnęk (komentarze: 4)

Ostatnie półtora tygodnia to prawdziwa muzyczna lawina - za granicą doliczyliśmy się tylko w ubiegły piątek 16 wartych uwagi płyt, a w Polsce też było czego posłuchać. Zapraszamy na kolejny przegląd, tym razem obejmujący 10 dni!

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-10-20 17:45 przez: Jan Stokowski (komentarze: 16)

Łona to jeden z tych raperów, których szanuje chyba każdy słuchacz. Z okazji premiery nowego albumu "TAXI" (tutaj nasze wrażenia) pojawił się w podcaście Imponderabilia, gdzie został zapytany m.in. o swoich rapowych ulubieńców.

Tagi:
kategorie:
dodano: 2023-10-18 18:41 przez: Kamil Wnęk (komentarze: 0)

"TAXI" to płyta koncepcyjna — wszystkie teksty Łony na płycie orbitują wokół tematów taksówkarskich i wyrastają albo z własnych czy zasłyszanych historii z taksówek, albo z rozmów z kierowcami, prowadzonych przez Łonę i Zuzannę Głowacką w ramach prac nad płytą. Twórcy przyglądają się sobie na tle uchwyconej tuż po transformacji Polski, współczesnych konfliktów, ale też sentymentalnych lub zabawnych historii rodem ze świata Jima Jarmuscha.

Tracklista: 

Tagi:
recenzja
dodano: 2023-10-13 20:00 przez: Bartłomiej Woynicz (komentarze: 0)

Po ponad dwóch dekadach w końcu doszło do tego, że Łona nagrał cały krążek bez Webbera. Nie jest to jednak zwyczajny, kolejny longplay w dyskografii. Cechuje go wyraźny koncept sprowokowany zaproszeniem do projektu społeczno-artystycznego w ramach 6. edycji OFF Opera, w czerwcu 2020. Szczecinianin stworzył wówczas wespół z nieodżałowanym Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem trzy utwory opierając się w nich o historie zasłyszane od taksówkarzy, a nawet zebrane bezpośrednio poprzez wcielenie się w kierowcę taksówki. Zresztą fragmenty reportersko zebranych wypowiedzi kierwoców/kierowczyń są gdzieniegdzie wplecione w materiał, co częstokroć podpowiada interpretację danego utworu. Z czasem jednorazowy projekt rozbudował się do pomysłu na pełnoprawny album zasilony ostatecznie jedynastoma trackami, a kluczowymi postaciami w jego realizacji okazało się dwóch muzyków jazz-elektronicznego kwartetu Siema Ziemia - Andrzej Konieczny (perkusja) i Kacper Krupa (saksofony, flet poprzeczny).

Płyta dziś się ukazała, a my osłuchiwaliśmy się z nią przez ostatnie dni. Jak wyszło?

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-07-18 15:00 przez: Kamil Wnęk (komentarze: 0)
łona taxi

Na kanale Dobrzewiesz Nagrania pojawił się nowy singiel "ŻEBY NIE SKŁAMAĆ" promujący pierwszy album Łony we wspólpracy z Andrzejem Koniecznym oraz Kacprem Krupą.

dodano: 2023-06-23 18:15 przez: Redakcja (komentarze: 2)

Dziś na kanałach społecznościowych wytwórni Def Jam Recordings Poland pojawiła się zapowiedź nowego projektu — w video usłyszeliśmy taksówkarkę, która dzieli się perspektywą ze swojej pracy. Ta i inne ciekawe opowieści stały się inspiracją dla nowego trio na polskim rynku muzycznym w składzie Łona x Konieczny x Krupa, czyli kooperacji legendarnego szczecińskiego rapera z muzykami ze składu Siema Ziemia.

Z rozmów prowadzonych z taksówkarzami i taksówkarkami przez Łonę i Zuzę Głowacką (producentkę wykonawczą albumu) utkali oni album "TAXI" — uniwersalną, a przy tym osobistą wypowiedź o współczesności, muzycznie zaczepioną między hip-hopem, jazzem i elektroniką.

Tagi:
dodano: 2022-12-07 18:00 przez: Wojciech Barański (komentarze: 2)
fot. klip, Mata "Patoreakcja" (edycja własna)

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy słyszę licentia poetica, to bez dwóch zdań niepisana swoboda artystyczna. Zbiór tajemniczych reguł i zasad, które w codziennej pracy – w tym przypadku rapera – pozwalają zaczerpnąć na odrobinę nietykalności, suwerenności twórcy, legitymizacji działań, stworzyć trudną do jednoznacznego wytłumaczenia przestrzeń, wolną od zewnętrznej ingerencji. Te konwenanse, wydają się obowiązkowym elementem jego całodobowych starań, żeby każdy z nowych utworów, za zaangażowanie słuchaczy, niósł coś w zamian. Mógł wprowadzić nową symbolikę autentyczności, bez nadmiernego lęku przed przeciwną stroną – często zawistną – która nierzadko staje się adresatem wielu wersów, za wszelką cenę chcąc postawić autora przed swój własny trybunał. 

Strony