J Dilla

J Dilla

video
dodano: 2020-02-10 20:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 5)

W ostatni piątek J Dilla obchodziłby 46. urodziny, a dzisiaj przypada już 14. rocznica śmierci genialnego producenta rodem z Detroit. Lata mijają, a muzyka Dilli wciąż zaskakuje nas poprzez kolejne perełki wynajdywane przez jego rodzinę bądź podkłady "odświeżane" artystów i wykorzystywane do zupełnie nowych utworów.

Z okazji tej rocznicy, w ramach obchodów "Dilla Month" przypominamy 14 wyjątkowych kawałków na bitach J Dilli, które ukazały się na przestrzeni zeszłej dekady, w latach 2010-2019 - a na mikrofonie przewinęli się artyści zarówno młodsi, jak i starsi, w tym dobrzy znajomy Jay Dee. Let's go!

video
dodano: 2020-02-02 17:30 przez: Marcin Natali (komentarze: 2)

Niewielu jest w hip-hopie artystów tak szanowanych, doświadczonych i zasłużonych jak Common. Aktywny na scenie od niemalże trzech dekad MC z Chicago to absolutna ikona, twarz zaangażowanego, świadomego hip-hopu oraz jeden z najlepszych tekściarzy w historii. Niech świadczą o tym otrzymane przez niego nagrody - od Grammy, przez Oscara po Golden Globe.

W zeszłym roku, podczas europejskiej trasy promującej 12. album muzyka "Let Love", rzuciliśmy wszystko, wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy do Berlina, gdzie dzięki pomocy Universal Music Poland i uprzejmości managementu udało nam się dobić do Commona oraz usiąść z nim przed kamerą. Rezultatem jest jeden z najważniejszych wywiadów, jakie udało nam się zrealizować w blisko 10-letniej historii Popkillera

Tagi:
dodano: 2020-02-01 15:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Już za niespełna tydzień, 7 lutego, wypada rocznica urodzin nieodżałowanej pamięci Jamesa Yanceya a.k.a. J Dilli. Z tej okazji brytyjski producent Vice Beats zaprezentuje światu dzieło, nad którym pracował długie 6 lat - tribute album, gdzie spotykają się brzmienia hip-hopu i żywych instrumentów - "J Dilla: A Timeless Tribute". A już teraz możecie sprawdzić pierwszy klip z tego projektu!

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-01-04 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Twórczość legendarnego producenta z Detroit odcisnęła piętno na słuchaczach na całym świecie, a po jego śmierci koszulki z napisem "J Dilla changed my life" spotkać można było na każdym kroku. Pamięć o członku Slum Village dalej jest kultywowana, o co walczy wujek artysty.

Tagi:
video
dodano: 2019-02-10 19:10 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Trzy dni temu, 7 lutego, J Dilla obchodziłby 45. urodziny, a dzisiaj, 10 lutego, mija równe 13 lat od kiedy legendarny już producent rodem z Detroit odszedł z tego świata. Miesiąc luty co roku jest czasem wspominania Jay Dee, przypominania sobie jego twórczości i wracania do niezliczonych podkładów, które zdążył stworzyć. W zeszłym roku miałem okazję natomiast porozmawiać z Ampem Fiddlerem - człowiekiem, który miał ogromny wpływ na karierę i rozwój młodego Jamesa Yancey'a - to on nauczył go obsługi MPC oraz zapoznał go z Q-Tipem!

Wokalista, muzyk i producent z Detroit bez wahania zgodził się usiąść z nami przed kamerą po swoim warszawskim koncercie, a rezultatem jest wyjątkowa, wnikliwa 20-minutowa rozmowa, w której wspólnie wspomnieliśmy pierwszą wizytę Ampa nad Wisłą w 2006 roku (tak, byliśmy tam!), a także porozmawialiśmy powrocie na scenę jako nieależny artysta, ostatnim solowym wydawnictwie "Amp Dog Knights" oraz nowym albumie z Will Sessions "The One", doświadczeniu grania i podróżowania z George'em Clintonem i kolektywem Parliament-Funkadelic, współpracy z Prince'em czy swoistym renesansie muzyki funk. Nie zabrakło również oczywiście wspomnień J Dilli - usłyszeliśmy o pierwszym spotkaniu młodego 18-letniego Jay Dee, o tym, jak Jay przychodził do jego domu codziennie, aby ćwiczyć na MPC, czy wreszcie o tym, czemu Amp postanowił przedstawić przyszłego członka Slum Village liderowi A Tribe Called Quest...

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2017-02-14 13:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 5)

W zeszłym roku prezentowaliśmy Wam "Dillacious" - polski tribute dla nieodżałowanej pamięci J Dilli, EPkę złożoną z 10 beatów (autorstwa najlepszych beatmakerów z województwa kujawsko-pomorskiego - m.in. The Returners, Oera, Szpalowsky'ego, Bryndala...) inspirowanych niesmiertelnymi vibe'ami Dilla Dawga. W tym roku We Love Beats, inicjatorzy projektu, chcą iść krok dalej - i potrzebują do tego Waszej pomocy!

video
dodano: 2016-05-08 15:30 przez: Marcin Natali (komentarze: 1)

J Dilla i Nas nie mieli niestety okazji współpracować ze sobą za życia, ale przy okazji wykańczania albumu Dilli "The Diary" nadarzyła się okazja i autor "Illmatica" dograł się do numeru, który Jay Dee zarapował na elektronicznym, futurystycznym bicie Madliba. Oficjalny remix "The Sickness" trafił jako bonus track na zarejestrowany ponad dekadę temu, solowy rapowy krążek Dilli "The Diary", wydany w zeszłym miesiącu nakładem wytwórni Nasa Mass Appeal. Kreatywny, artystyczny teledysk, jak i odsłuch całego albumu znajdziecie w rozwinięciu.

dodano: 2016-02-21 18:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Jako idealne dopełnienie Dilla Month, miesiąca, w którym celebrujemy życie i twórczość J Dilli, mamy dla was nasz obszerny, prawie półgodzinny videowywiad z przesympatycznym i wszechstronnie utalentowanym, młodszym bratem legendy z Detroit. John Yancey - MC, wokalista, producent i multiinstrumentalista, to jeden z najlepszych rozmówców, jakich można sobie wymarzyć. Z wiecznie uśmiechniętym, zarażającym pozytywną energią muzykiem porozmawialiśmy m.in. o drugim solowym albumie "Illa J" i jego znaczeniu dla kariery członka Yancey Boys, współpracy z O.S.T.R.'em, wychowaniu w nieustannie tętniącym muzyką domu Yancey'ów, pierwszej sesji, na której nastoletni Illa J zarapował przed bratem, współpracy z Commonem czy naukach, które pobrał przebywając w trasie i studiu ze Slum Village.

Usłyszycie również wspomnienia sesji, którymi Jay Dee był najbardziej podekscytowany, dowiecie się czemu na okłace "Illa J" widnieje tylko połowa twarzy autora, co sądzi on o wydanym w zeszłym roku "Dillatronic", czy wciąż pozostało wiele niepublikowanych nagrań J Dilli oraz czy Dilla za życia czuł się doceniony jako artysta w przemyśle muzycznym i przez fanów.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2016-02-20 13:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 6)

Dowodzona przez Nasira Jonesa wytwórnia Mass Appeal, mająca na swym koncie takie albumy jak "Run the Jewels 2" czy "The Ecology" Fashawna - zapowiedziała swój kolejny projekt. Co ciekawe, jest to kolejny, po "Long Live the Pimp" ś.p. Chada Butlera, do tej pory niewydany materiał zmarłego artysty...

15 kwietnia, we współpracy z labelem PayJay i J Dilla Foundation, Mass Appeal wyda "The Diary" - album przygotowywany przez Dillę do wydania w 2002 roku. Ostatecznie nie ujrzał on światła dziennego. Odtwarzanie i "konstruowanie" "The Diary" trwało dziesięć lat, pieczę nad procesem sprawował Eothen Alapatt, creative director The James Yancey Estate, niegdyś menedżer Stones Throw Records i A&R Dilli przy "Donuts" i projekcie Jaylib. Więcej o "The Diary" możecie przeczytać TUTAJ.

Tagi:
dodano: 2016-02-14 18:40 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Niewielu producentów hip-hopowych w historii potrafiło zawrzeć w swoich podkładach aż tak ogromną dawkę ciepła, subtelności i miłości co James Dewitt Yancey. Z okazji ogólnoświatowego Święta Zakochanych postanowiłem zrobić subiektywny przelot przez całą dyskografię Jay Dee i wybrać 14 numerów, osadzonych w tematyce miłosnej - pamiętajmy, że Dilla oprócz współpracy z Busta Rhymesem, A Tribe Called Quest czy De La Soul nagrywał też bowiem z masą artystów r&b/soul z najwyższej półki, także było z czego wybierać.

Dla osób wciąż szukających swojej drugiej połówki - nie przestraszcie się, poniższy zestaw perełek od genialnego producenta z Detroit nadaje się do konsumpcji nie tylko dziś, nie tylko przy świecach i romantycznej kolacji, to po prostu kawał kapitalnej, płynącej z głębi serca muzyki. Let the music play!

dodano: 2016-02-13 17:30 przez: Tomasz Przytuła (komentarze: 0)

Kilka dni temu minęło okrągłe 10 lat od tragicznej śmierci śp. J. Dilli, jednego z najbardziej utalentowanych hip-hopowych producentów. Aby upamiętnić dorobek Jay Dee, raper i producent Illa J (prywatnie brat Dilli) opublikował video, na którym freestyle'uje prosto z ulicy nazwanej na cześć autora nieśmiertelnych "Pączków", znajdującej się we franckuskim Montpellier. A już za kilka dni na naszym portalu pojawi się obszerny wywiad z młodszym z braci Yancey, podczas którego nie omieszkaliśmy wnikliwie wypytać o  legendarnego beatmakera. Stay tuned!

Tagi:
kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Jazz, Klasyka
dodano: 2016-02-10 22:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Dokładnie dziś mija równo dziesięć lat, odkąd James Dewitt Yancey opuścił szeregi śmiertelników... Z tej okazji warto przypomnieć sobie utwór, z którym - rzekłbym - Jay Dee utożsamiany jest najbardziej. Kwintesencja jego brzmienia, bezdyskusyjny klasyk i evergreen hip-hopu, utwór, którego czar po prostu nie przemija. Oto "Fall in Love".

dodano: 2016-02-08 20:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 2)

Jednym z najlepszych kawałków, jakie usłyszałem w minionym roku, jest bezapelacyjnie "Like Me" z debiutanckiego, bardzo dobrego krążka Joeya Bada$$a "B4.DA.$$" (który to krążek wziąłem pod lupę w popkillerowej recenzji - check it out.). Melancholijny, jazzowy beat J Dilli, wsparty dodatkowo żywym instrumentarium wprost od wirtuozów z The Roots, tworzy po prostu nie-ziem-ską atmosferę... Joey, doskonale czujący klimaty klasycznego brzmienia, od zawsze był fanem Dilli - ba, uważa go a swego ulubionego  producenta, stawiając go nawet wyżej od Preemo. Na swym debiutanckim mikstejpie "1999" umieścił kawałek "Snakes", z gościnnym udziałem T'Nah Apex, nagrany na beacie Jaya "Alien Family". Między "Snakes" a "Like Me" nagrał jednak jeszcze jeden utwór na beacie naszego Artysty Tygodnia...

dodano: 2016-02-07 20:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 3)

To już 10 lat, odkąd świat hip-hopu stracił jednego z najwybitniejszych producentów. Dokładnie 10 lutego 2006 roku James Dewitt Yancey, a.k.a. J Dilla odszedł, przegrawszy ciężką walkę z chorobą... Jego śmierć była ogromnym ciosem. Jay Dee był - myślę, że nie będzie w tym twierdzeniu grama przesady - geniuszem, dysponującym nieograniczoną wyobraźnią w dobieraniu, cięciu i mieszaniu sampli. Bezustannie inspirujący kolejne pokolenia, Dilla był - jak to świetnie ujął Daniel Wardziński - "jednym z największych innowatorów hip-hopu, a zarazem twórcą jego piękna w klasycznej formie". Dokładnie dziś Jay skończyłby 42 lata...

Uczcijmy więc kolejny raz jego pamięć i twórczość.

Tagi:
dodano: 2015-06-21 19:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Nasz obszerny popkillerowy Tydzień z The Pharcyde powoli dobiega końca - w najbliższych dniach pojawi się jeszcze kilka postów przybliżających twórczość legendarnej grupy z L.A., ale dziś mamy dla was konkretny, półgodzinny videowywiad przeprowadzony z artystami przed ich koncertem na zeszłorocznym Hip Hop Kempie.

Muzycy opowiedzieli o czasach, kiedy nagrywali swój klasyczny debiut "Bizarre Ride II the Pharcyde" oraz całym procesie twórczym, o sesjach open mic w Good Life Cafe, z których zrodziła się ich ekipa, jak i Jurassic 5; wspomnieli dzień, w którym poznali Ś.P. J Dillę i przedstawili "teorię budki telefonicznej" odnośnie Jay Dee, a także podzielili się wrażeniami z pracy nad genialnym, mega kreatywnym teledyskiem do "Drop". Zdradzili też proces powstawania komicznego singla "Ya Mama", opartego na żartach z gatunku "Twoja stara...", wyjaśnili, na czym polega jedność sceny westcoastowej, a Slimkid3 opowiedział o swoim debiutanckim krążku "Liberation" oraz albumie "Love" w duecie z Fatlipem.

Strony