Run DMC

Run DMC

dodano: 2024-03-10 21:50 przez: Mateusz Natali (komentarze: 9)

Wielu słuchaczy narzeka na to, że rap coraz mocniej miesza się z innymi gatunkami, a powiązanie 4 elementów rozmywa. Jednak wciąż dzieje się wiele rzeczy, które można określić mianem "Hip-Hop 100%. Postaramy się wyeksponować je w tym artykule, patrząc zarówno na USA jak Polskę. Kolejność alfabetyczna.

Traktujcie to jako małe uzupełnienie do trwających jeszcze do czwartku głosowań w Popkillerach 2024 i uchwycenie wydarzeń, które potrafią wymykać się sztywnym kategoriom. Wiele akcji spod szyldu "Hip-Hop 100%" dzieje się na uboczu poza dużą uwagą, więc jeśli coś znaczącego pominęliśmy to dawajcie znać w komentarzach!

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, R.I.P.
dodano: 2023-11-04 09:30 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 8)

Długo oczekiwany posse cut DJ'a Kay Slaya wreszcie ujrzał światło dzienne. Usłyszymy w nim aż 200 MC's a całość trwa ponad godzinę! Informację o pracy nad singlem Kay Slay podał jeszcze w 2021 roku, przy premierze poprzedniej części.

dodano: 2020-03-15 19:30 przez: Igor Wiśniewski (komentarze: 9)
Ice Cube, Cuba Gooding Jr., Morris Chestnut

Światowa popkultura przesiąkła rapem jeszcze zanim Kazik zaczął rapować. Nic dziwnego, że bardzo szybko kulturą hiphopową zainteresował się rynek filmowy. Ogromna liczba produkcji związanych z hip hopem zalała ekrany na całym świecie. Dość często traktujących temat po matczynemu lub przedstawiając zjawisko w krzywym zwierciadle - jednak wśród nich znajdziemy też sporo filmów naprawdę wartych uwagi. Wielu artystów, jak Ice Cube, 2Pac, Snoop Dogg czy Sticky Fingaz lub Childish Gambino macza bądź maczało palce w kinematografii. Oto krótka lista filmów, dokumentów i seriali, które możecie obejrzeć na Netflixie.

dodano: 2019-12-24 10:00 przez: Igor Wiśniewski (komentarze: 1)
Gucci Mane - East Atlanta Santa 3

Święta to magiczny czas. Pełen chwil spędzonych z rodziną przy akompaniamencie Kevina samego w domu i dużych ilości jedzenia na stołach. Dla wielu równie ważna jest pasterka. Mamy dla Was 10 utworów, które doskonale będą pasowały do świątecznych, nocnych wojaży.

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2018-08-19 16:10 przez: Mateusz Natali (komentarze: 11)

Hip-hop przez 45 lat przeszedł długą ewolucję i wielokrotnie się zmieniał - niekoniecznie na plus. Legendarny DMC z Run DMC wygłosił właśnie 10-minutowe oświadczenie punktujące błędy i zaniedbania, które postawiły pierwotne ideały na głowie. Bez wykłócania się o nową czy starą szkołę - punktuje on co złego działo się już od lat '90, sprawiając, ze hip-hop w dużej mierze stał się tym z czym sam walczył i oskarża całą kulturę hip-hopową o odpowiedzialność za śmierć zarówno 2Paca i Notoriousa B.I.G. jak XXXTentaciona. Obejrzyjcie koniecznie, to jedno z mądrzejszych i dających najwięcej do myślenia hip-hopowych video, jakie widziałem od dłuższego czasu.

Tagi:
kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Rankingi, Rock
dodano: 2013-08-31 18:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 34)

Niedawno swoją premierę miał najnowszy album Tech N9ne’a, „Something Else”, z zawartą na trackliście kompozycją iście historyczną – oto członkowie jednego z najbardziej utytułowanych i najsłynniejszych zespołów w historii rocka nagrali utwór z jednym z najbardziej szanowanych raperów Ameryki. Piszę tu oczywiście o utworze „Strange 2013”, hip-hopowym remake’u „Strange Days” legendarnych The Doors, stworzonym we współpracy Techa z Fredwreckiem oraz… samym zespołem: Johnem Densmore’em, Robbym Kriegerem oraz Rayem Manzarkiem. Kawałek ten jest też ważny z innego powodu – to ostatni utwór, jaki Manzarek zdążył nagrać przed śmiercią (20.05.2013).

Wysłuchawszy „Strange 2013” (znakomity sztos swoją drogą), wpadła mi do głowy pewna myśl: a może by tak skompilować mały ranking utworów, w których obok MC pojawiają się artyści rockowi? Przecież remake Techa to nie pierwsza okazja, kiedy w studiu spotkali się raperzy i rockmani/metalowcy z zamiarem stworzenia tracku/ów łączących „the best of both worlds”. Nieraz słyszeliśmy, że obok MC udzielają się wokaliści, albo że hiphopowy beat okraszony został gitarowymi riffami czy prawdziwą perkusją – ba, istnieją przecież całe zespoły bazujące na łączeniu hiphopowych produkcji z żywym instrumentarium – choćby The Roots. Swoją drogą, Rootsi nagrali ostatnio kolejny kollabo-album, prawda? Owszem, do tego z nie byle kim, bo z samym Elvisem Costello (premiera 17 września), kolejną muzyczną legendą!  

Widać więc, że kolaboracji rap-rock jest wiele… Są one na pewno zaskakujące i ciekawe, jednak czy wszystkie bez wyjątku są dobre? Nie, za nic w świecie. Istnieją kolaboracje RR fantastyczne, legendarne wręcz – a istnieją też takie, o których zapomnieć należy jak najszybciej, takie, które ewidentnie twórcom nie wyszły…

Chciałbym tedy zaprezentować w dwóch listach: top 10 najlepszych utworów powstałych ze współpracy raperów i rockmanów, oraz top 10 najgorszych tworów. Dziś więc – dziesiątka najlepszych. C’mon y’all, let’s rock this!

 

dodano: 2013-07-30 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 2)

Czasami trochę zbyt wcześnie nazywa się ludzi ikonami, przez co słowo to traci na znaczeniu, ale jeśli jest w rapie ktoś kto na takie określenie zasługuje, z pewnością jest to Run-D.M.C. Pierwsza rapowa ekipa, która mogła i zaczęła żyć jak gwiazdy rocka. Znani z energii płynącej z płyt, ale również (czy może przede wszystkim?) z niesamowitych show, w które zamieniali wtedy prawie każdy koncert. Każdy kto dorastał w latach 80. w gorszych dzielnicach Nowego Jorku, zapewne chciał mieć swoje superstary i być taki jak któryś z członków zespołu.

Dzisiejsze video, to jeden z moich ulubionych teledysków Run-D.M.C. "The Ave.", singiel promujący piąty studyjny album zatytułowany "Back From Hell". Rok 1990. Uśmiechnięty i wyluzowany Jam Master Jay i dwójka niezawodnych frontmanów, w znakomitej formie.

dodano: 2010-07-03 14:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 4)


DMC "I Got More Songs Than You" (2010)

Dlaczego: Bo powroty takich postaci trzeba obserwować, nawet kiedy nie wpełni spełniają nasze, wygórowane oczekiwania. Oceńcie to sami.