Hip-Hop 100% - 8 najbardziej hip-hopowych rzeczy w 2023 roku

Wielu słuchaczy narzeka na to, że rap coraz mocniej miesza się z innymi gatunkami, a powiązanie 4 elementów rozmywa. Jednak wciąż dzieje się wiele rzeczy, które można określić mianem "Hip-Hop 100%. Postaramy się wyeksponować je w tym artykule, patrząc zarówno na USA jak Polskę. Kolejność alfabetyczna.

Traktujcie to jako małe uzupełnienie do trwających jeszcze do czwartku głosowań w Popkillerach 2024 i uchwycenie wydarzeń, które potrafią wymykać się sztywnym kategoriom. Wiele akcji spod szyldu "Hip-Hop 100%" dzieje się na uboczu poza dużą uwagą, więc jeśli coś znaczącego pominęliśmy to dawajcie znać w komentarzach!

50-lecie hip-hopu na Bronksie i ostatni koncert Run DMC

Czy byłaby lepsza okazja na ostatni koncert niż dzień 50 urodzin hip-hopu i stadion NY Yankees na Bronksie? Run-DMC wykonali swój finałowy akt, ale cała celebracja trwała 8 godzin i dała 36 występów - m.in. Nasa, Snoop Dogga, Ice Cube'a, Lil Wayne'a, Wiza Khalify, ale też Grandmastera Caza czy Kurtisa Blow.

Sprawdźcie pełen artykuł oraz video z tego historycznego wieczoru

DJ Kay Slay - Running 200 Deep

200 raperów, ponad 60 minut i jeden długi klip w brudnym, klasycznym klimacie. Na mikrofonach: Snoop Dogg, Ice-T, Run DMC, Raekwon, Ghostface, AZ, O.C., Grandmaster Caz, Twista... i jeszcze 190 innych! Wszystko w hołdzie DJ-owi Kay Slayowi, który nie zdążył dokończyć tego ikonicznego dzieła, ale zrobili to jego przyjaciele.

Sprawdźcie pełen skład oraz video

Ero JWP stawia mikrofon w Serum i zaprasza znajomych

Wolny mikrofon, bity z rapowych klasyków i luźne nawijki 100% na surowo - brakuje nam takich korzennych akcji, jak ta, ktorą Eros zrealizował na zamknięcie swojego sklepu Serum. Załączamy całą playlistę.

[ciąg dalszy artykułu pod filmem]

Jimek i "Historia Polskiego Hip Hopu" na Stadionie Śląskim

Klasyki polskiego hip-hopu powstawały często w piwnicach, na amatorskim sprzęcie, opierając się na surowej pasji. Dlatego pięknie po latach usłyszeć je w akompaniamencie orkiestry symfonicznej na pełnym Stadionie Śląskim. Dowód na ewolucję całego gatunku, jego rozrost i też piękny prezent dla weteranów. Ja najbardziej z tego koncertu zapamiętam przejście "Polepionego" między Fiszem a Otsochodzi, oraz wspólny sceniczny przelot O.S.T.R.'a, Te-Trisa i Jajonasza.

Koncertowe jubileusze - 30 lat Kalibra 44 i Peji, 25 lat Hemp Gru

Wybiło wiele ważnych rocznic, mieliśmy więc serię jubileuszowych koncertów, pełnych gości. Kilka okazji do spotkania w korzennym gronie, usłyszenia dawno nie granych numerów. I wielkiej hip-hopowej integracji. Osobiście miałem przyjemność być na 30-leciu Peji i 25-leciu Hemp Gru, koncert Kalibra niestety mnie ominął, ale też słyszałem same dobre wrażenia. Odnotować trzeba tu też pojednanie Rycha z Decksem na scenie w Poznaniu, które dodało tej imprezie dodatkowego wydźwięku.

Marley Marl odbiera nagrodę od Swizz Beatza

Jeden z najważniejszych producentów w historii doceniony po latach. Ojciec samplingu otrzymał nagrodę "I Am Hip-Hop" na gali BET Hip-Hop Awards, a wręczył mu ją jeden z najpopularniejszych producentów początków tego millenium, Swizz Beatz.

[ciąg dalszy artykułu pod filmem]

Peja z albumem na 50-lecie hip-hopu

W Stanach świętowanie trwało cały rok. W Polsce symboliczny gest i ukłon wystosował Peja, wypuszczając w dniu 50-lecia hip-hopu album "Hip-Hop_50", na którym nie brakuje klasycznego brzmienia i hołdu dla rapowej klasyki.

Podziemny Front - Blitzkrieg

W Stanach mieliśmy "Running 200 Deep", a w Polsce oldschoolowy posse-cut dostarczyła ekipa warszawskich undergroundowych weteranów z Podziemnego Frontu. W nim 35 osób, raperzy, DJ-e, beatboxerzy oraz... one and only Druh Sławek.

[ciąg dalszy artykułu pod filmem]

Co dorzucilibyście do tej listy? Dajcie znać, a poniżej znajduje się ankieta, w której zagłosujecie na swoich faworytów w ramach Popkillerów 2024. Głosowanie dostępne jest w 28 kategoriach - na Freestyle'owca 25-lecia, Próbę Czasu (Album Roku 2013 z perspektywy 10 lat) oraz w 20 polskich i 6 zagranicznych kategoriach dotyczących roku 2023. Czas już tylko do 14 marca.

o ja cie...
Ogólnie spoko ALE dwa razy Pener? Bitch please... Pener co kilka lat robi rocznicę - zwykły sposób na zarobienie kasy więc nie róbmy z tego wydarzenia. A na tą jego płytę spuszczam zasłonę wstydu. Jest taka sama jak 10 ostatnich - o tym samym, tak samo nawinięta, tak samo nijaka, bez grama rozwoju. Znalazła się w tym zestawieniu ze względu na tytuł.
Mihal
Zabrakło informacji przy opisie koncertu Jimka, że Książe Jeżyc obraził się za wykon "Głuchej nocy" xD Całe szczęście, że napisali o albumie Rycha, bo już się żalił, że Popkiller chce go nagrodzić za wszystko, byle nie za muzykę ^^
Anonim
Ojoj zły pener tylko dla forsy, inni pewnie nie robią 20 lecia 30 lecia itd.
O ja cie...
Ja nie wypominam, kolego, Penerowi, że robi coś dla forsy bo wszyscy robią to dla forsy. Ja tylko napisałem, że kolejne któreś-lecie działalności scenicznej Penera to nic niezwykłego i nie róbmy z tego zagadnienia.
Kwaśny Ogór
BOSS nie zyje prekursorka kobiecego gangsta rapu o czym wy piszecie o dupie marynie
90'
No piszą o tym co się wydarzyło W tamtym roku kiedy kultura HH obchodziła swój jubileusz 50 lat, a że nie piszą o tym że BOSS nie żyje no cóż może nie znają tej artystki a może też nakład obowiązków np.praca życie nadchodzące Popkillery, nie wiem dlaczego o tym nie piszą też się zdziwiłem tym ale zarazem jak wszedł dziś rano no i przeczytałem twój komentarz od razu sprawdziłem to i rzeczywiście nadeszła smutna wiadomość że BOSS nie żyje, zmarła na niewydolność nerek w wielu 54 lat za młodo żeby odejść bardzo mi przykro z tego powodu mam jej płytę jest Zajebista kawałek Deeper albo Progress Of Elimination to jest coś zajebistego ten klimat, głównym producentem jej płyty był Def Jef legendarny producent ale także Eric Sermon czy też Mc Serch T Ray, Jam Master Jay albo AMG chociaż jej płyta którą została wydana w 1993 r. sprzedała się w nakładzie 400 tyś. niestety jej kariera nie była aż bardzo udana jak np Queen Latifah czy Bahamadia, chociaż robiła gangsta rap i była z Detroit z tego miasta jest też Eminem czy też Slum Village, jej kariera niestety krótko trwała potem wróciła do Teksasu żeby znaleźć pracę w radiu jako dj ale teraz patrząc się na dzisiejsze raperki a te które nagrywały w latach 90 to jest kolosalna różnica teraz mamy no prawie same bitch sztuczne nawet sama Lil Kim przy śp.BOSS jest słaba chociaż lubię obydwie wolę śp.BOSS (trzeba zaznaczyć że na początku BOSS to był duet, bo BOSS towarzyszyła Dj Irene 'Dee' Moore). Wielka strata dla rapu z Detroit, chociaż wiadomo że nie każdy musi znać tę raperkę Rest In Peace BO$$.
MrD91
Szok..a na koniec roku koncert X lecie Eliminati TDFa przecież to był prawdziwy HipHop. Jak można było to pominąć rozumiem, że Popkiller może być obrażony na Jacka no, ale dziennikarskim obowiązkiem powinno być wspomienie o tym wydarzeniu, chyba że bawimy się w TVN i TVP i piszmy wybiórczo tylko o swoich ulubionych artystach którzy nas klepią po pupciach.
Mateusz Natali

Ten punkt dotyczy koncertów na 20-30-lecie twórczości a nie wszystkich okolicznościowych wydarzeń - Tede 20-lecie "S.P.O.R.T." miał wcześniej i pisaliśmy sporo o tamtym koncercie jak i pojednaniu z Borixonem przy jego okazji. Paluch również grał 10-lecie "Lepszego Życia Diler", Bisz 10-lecie "Wilka Chodnikowego", Peja 15-lecie "Stylu Życia G'N.O.J.A." i było jeszcze kilka koncertów w tym stylu, ale to co innego niż pełny jubileusz twórczości.

MrD91
Przecież Rychu robi te swoje Lecia co 5 lat z czego impreza za imprezą wypada coraz słabiej. Ostatnia z okazji XXX lecia niby upchana gwiazdami, a miało się wrażenie, że jest się na stypie porównuje to z X leciem Eliminati dlatego, że na tej imprezie vylo porpostu czuć Ducha HipHopu chociaż płyta której obchodziliśmy X urodziny nie zalicza się do stricte hiphopowego kanonu. Więc dla mnie uczestnika tych dwóch wydarzeń to impreza Jacka była bardziej hiphopową niż to co zaprezentował nam Rychu w garniturze. Zresztą festiwal "nie banglasz" jak miałeś okazję zobaczyć jest potwierdzeniem moich słów.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>