Prodigy

Prodigy

video
dodano: 2022-01-24 15:00 przez: Wiesław Kłoda (komentarze: 5)

„Młody Prodigy” to luźny singiel Śliwy zainspirowany twórczością Ś.P. Alberta „Prodigy’ego” Johnsona członka kultowego Mobb Deep.

video
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, Video
dodano: 2020-04-25 12:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 4)

Równo 25 lat temu światło dzienne ujrzał niepodważalny klasyk i jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych albumów hip-hopowych, jakie zrodziło Wschodnie Wybrzeże USA. "The Infamous" Mobb Deep stworzyło nowe brzmienie - brudne, zakurzone, autentyczne, utrzymane w mrocznym klimacie mrożących krew w żyłach opowieści z Queensbridge...

Na wydanym 25 kwietnia 1995 roku przez Loud Records krążku nie zabrakło pamiętnych produkcji, ale niewątpliwie najbardziej kultową jest singlowe "Shook Ones, Pt. II", które do dziś robi ogromne wrażenie. Z okazji okrągłych 25. urodzin opus magnum Havoca i Prodigy'ego (R.I.P.) warto posłuchać, jak tworzenie samego bitu do "Shook Ones, Pt. II" wspominał przed naszą kamerą Havoc.

video
dodano: 2020-04-19 18:15 przez: Marcin Natali (komentarze: 6)

"Mobb Deep Forever" - to wyrażenie przewija się co chwilę, gdy rozmawiasz z Havoc'iem, L.E.S.'em i Big Noydem. W zeszłym roku mieliśmy okazję usiąść na spokojnie z całą trójką przed ich koncertem w Warszawie, czego rezultatem jest dogłębna, ponad 20-minutowa konwersacja m.in. o dziedzictwie Mobb Deep, wspomnieniach Prodigy'ego (R.I.P.), klasycznym teledysku do "It's Mine" z Nasem, 20. rocznicy albumu "Murda Muzik", jak i dorastaniu ze sobą w Queensbridge.

Havoc wspomniał również tworzenie kultowego bitu do "Shook Ones Part II", podzielił się zabawną historią współpracy z Shaquille'em O'Nealem i wizyty w jego domu w 1996 roku; L.E.S. wspomniał producenckie początki z Havociem, produkowanie hitów dla Willa Smitha na "Big Willie Style"; a Big Noyd opowiedział o swojej karierze solowej i wadze bycia w zgodzie z samym sobą... I to wciąż nie wszystko! 

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, Teledyski, Video
dodano: 2018-11-16 23:06 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Big Twins (feat. Prodigy) - Loyalty Over Love (Official Video)

Esencja Queensbridge. Big Twins i gościnna zwrotka Ś.P. Prodigy'ego. Numer promuje nowy album członka Infamous Mobb, o którym przeczytacie tutaj.

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, News, Video
dodano: 2017-11-10 19:34 przez: Patryk Lisowski (komentarze: 3)

Dzisiaj trafiła do nas prawdziwa amerykańska bomba! Na szczęście tylko, a może aż muzyczna. Chłopaki z ZdR nagrali wspólny kawałek z Ś.P. Prodigym oraz Big Twinsem. Dodatkowo mużykę do "Świat jest mój" wyprodukował MilionBeats, który zajął się mixem i aranżem.

wydarzenie
dodano: 2017-10-01 20:14 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

W minione wakacje hip-hop poniósł wielką stratę - odszedł od nas legendarny Prodigy, połówka duetu Mobb Deep, jeden z najważniejszych raperów w historii nowojorskiej sceny. Publikowaliśmy Wam już wiele wypowiedzi i reminiscencji dotyczących Prodigy'ego, jednak przy okazji Spot-Talku z Włodim postanowiliśmy poprosić go o specjalne wspomnienie przed kamerą. Dlaczego? Członek Molesty niejednokrotnie zaznaczał jak wielki wpływ miały na niego nagrania P, podkreślał także, że reprezentant QueensBridge był jego największą raperską inspiracją...

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2017-07-28 15:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

Niedawna śmierć Prodigy'ego wstrząsnęła całym środowiskiem hip-hopowym, a oczy i uszy słuchaczy skupiły się nie tylko na nierdzewnych klasykach ale i na ostatnich utworach, które zdążył nagrać P. W tym miesiącu do Sieci trafiło m.in. ukończone tuż przed śmiercią członka Mobb Deep collabo z jednym z najlepszych nowojorskich MC młodego pokolenia, $ha Hefem. Okładkę do tego singla przygotował nasz rodak i zdołał jeszcze w czerwcu uzyskać akcept od autora "H.N.I.C.". Sprawdźcie "Made Me Do" a także specjalny komentarz, który przygotował właśnie autor grafiki, znany Wam już z naszych łamów Szejku.

dodano: 2017-07-02 17:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Podobnie jak w przypadku zmarłego w zeszłym roku Phife Dawga z A Tribe Called Quest, który od wielu lat zmagał się z cukrzycą i wielokrotnie o tym wspominał w swojej twórczości, choroba nie była sekretem także u Prodigy'ego. Powszechnie znany był bowiem fakt, że Albert Johnson od dziecka chorował na anemię sierpowatą - co wspomniał zresztą nawet 2Pac dissując Mobb Deep w 1996 roku w "Hit 'Em Up".

Odmiennie od Phife'a, który niejednokrotnie w luźnym tonie nawiązywał do swojej przypadłości, nazywając się nawet "funkującym cukrzykiem" (When's the last time you heard a funky diabetic?), sam P nieczęsto poświęcał jej miejsce w kawałkach. Na wydanym we wrześniu 2000 roku pierwszym solowym krążku artysty "H.N.I.C." znalazł się jednak niezwykle poruszjący utwór, bezpośrednio traktujący o odziedziczonej przez rapera chorobie i jej wpływie na jego codzienne życie.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2017-06-30 14:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Wtorkowa audycja Petera Rosenberga w nowojorskiej rozgłośni Hot 97 przejdzie z pewnością do historii. Słynny dziennikarz rozpoczął bowiem swoje show, poświęcone pamięci zmarłego w zeszłym tygodniu członka Mobb Deep, w nietypowy sposób - od specjalnie nagranych przez Eminema i Kendricka Lamara zwrotek Prodigy'ego w wersji acapella. Eminem odtworzył słynną zwrotkę P z "Survival of the Fittest", natomiast Kendrick zarapował zwrotkę z "Genesis" z solowego debiutu pochodzącego z Queensbridge rapera "H.N.I.C.".

video
dodano: 2017-06-29 16:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 1)

Na długo zanim Prodigy i Havoc wzięli szturmem nowojorską scenę i ulicę, atakując nieśmiertelnymi singlami "Shook Ones Pt. II" i "Surival of the Fittest" oraz drugim albumem w swoim dorobku "The Infamous", Hav i P zdążyli już zaliczyć skromny debiut, kiepską sprzedaż "Juvenile Hell" i będące jej skutkiem rozstanie z wytwórnią 4th & Broadway. Jak opowiadali zresztą w naszym pierwszym wywiadzie, album ten był dla nich swoistą bazą treningową, pierwszym poważnym testem i okazją do sprawdzenia się oraz szlifowania swoich - już wtedy niemałych jednak - umiejętności.

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, R.I.P.
dodano: 2017-06-28 15:00 przez: Łukasz Własiukiewicz (komentarze: 5)

Śmierć Prodigy'ego zaskoczyła wszystkich. Pierwszy raz w moim życiu, odszedł raper, który od wielu lat był jednym z moich idoli i którego życie i twórczość śledziłem na bieżąco wyczekując zawsze nowych numerów. Myslę, iż śmiało mogę stwierdzić, że ja i moi rówieśnicy przeżylismy to, co pokolenie przed nami 21 lat temu gdy odszedł 2pac. 

W naszym kraju reakcje na śmierć Prodigy'ego można było zaobserwować raczej tylko wśród artystów i słuchaczy związanych z hip-hopem. Za oceanem jednak odejście rapera dotknęło znacznie większe grono osób - od raperów i producentów po gwiazdy muzyki pop, celebrytów i sportowców. Drużyna baseballowa New York Yankees postanowiła uczcić pamięć reprezentanta swoje miasta i tuż przed meczem z Los Angeles Angels na stadionie rozbrzmiał instrumental „Shook Ones Pt. II”, a zgromadzeni fani oddali hołd zmarłemu raperowi. 

video
dodano: 2017-06-27 11:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Równe dwa tygodnie temu, 12 czerwca, do Sieci trafił klip do wspólnego numeru AZ, Raekwona i Prodigy'ego "Save Them". Zaangażowany społecznie, niesiony brudnym, boom-bapowym podkładem autorstwa Buckwilda numer to esencja dobrej, starej nowojorskiej szkoły rapu i kolejny smakowity kąsek, który zaostrza nasze apetyty na wyczekiwane i zapowiadane od dawien dawna "Doe Or Die 2". To także prawdopodobnie ostatni teledysk, w którym zdążył wystapić reprezentant Mobb Deep przed śmiercią...

Tagi:
kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2017-06-26 14:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Podobnie jak w przypadku takich artystów jak Nas, Jay-Z czy The Notorious B.I.G., jednym z pierwszych uznanych producentów, którzy współpracowali z Mobb Deep był stale trzymający rękę na pulsie nowojorskiej ulicy DJ Premier.

Już na debiutanckim albumie duetu "Juvenile Hell" z 1993 r. znalazł się numer "Peer Pressure", ale nie jest to jedyny utwór, wyprodukowany przez Preemo dla Prodigy'ego i Havoca w tym okresie...

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2017-06-25 15:00 przez: Tomasz Przytuła (komentarze: 4)

Wiadomość o niespodziewanej śmierci Prodigy'ego z Mobb Deep wstrząsnęła całym środowiskiem hip-hopowym, które pogrążyło się w głębokiej żałobie. Od tego czasu wielu artystów wspomina rapera z Queensbridge w mediach społecznościowych, a wśród nich znalazł się m.in. 50 Cent, w którego wytwórni Mobb Deep nagrywali w latach 2005-2008. Na swoim instagramowym koncie 50 wrócił pamięcią do sytuacji, w której Prodigy wykazał się wobec niego lojalnością i pozostał nieugięty podczas policyjnego przesłuchania.

Tagi:
video
kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2017-06-24 17:00 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 1)

Śmierć Prodigy'ego cztery dni temu wywołała niedowierzanie wśród wielu przedstawicieli sceny hip-hopowej, także w Polsce, a teraz wiadomo, jak to wydarzenie wyglądało z perspektywy Havoca. Raper i producent, który wraz ze zmarłym artystą założył kultowe Mobb Deep, opisał w rozmowie z TMZ swoją reakcję na informację o odejściu P. Jak wspomina Havoc, na początku doniesienia o śmierci Prodigy'ego uznał za nieprawdopodobną plotkę. "Przywykliśmy do wizyt P w szpitalu. Nie każdego dnia, ale radziliśmy sobie z tym od ponad 20 lat." - wyjaśnił raper. "W dzień ukończenia szkoły przez mojego syna ktoś do mnie zadzwonił, przekazując mi dziwną plotkę. Słyszano, że P zmarł w szpitalu w Las Vegas" - kontynuuje.

Strony