The Infamous

The Infamous

video
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, Video
dodano: 2020-04-25 12:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 4)

Równo 25 lat temu światło dzienne ujrzał niepodważalny klasyk i jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych albumów hip-hopowych, jakie zrodziło Wschodnie Wybrzeże USA. "The Infamous" Mobb Deep stworzyło nowe brzmienie - brudne, zakurzone, autentyczne, utrzymane w mrocznym klimacie mrożących krew w żyłach opowieści z Queensbridge...

Na wydanym 25 kwietnia 1995 roku przez Loud Records krążku nie zabrakło pamiętnych produkcji, ale niewątpliwie najbardziej kultową jest singlowe "Shook Ones, Pt. II", które do dziś robi ogromne wrażenie. Z okazji okrągłych 25. urodzin opus magnum Havoca i Prodigy'ego (R.I.P.) warto posłuchać, jak tworzenie samego bitu do "Shook Ones, Pt. II" wspominał przed naszą kamerą Havoc.

video
dodano: 2014-11-13 18:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 23)

1993 - do sklepów w Stanach Zjednoczonych trafia "Juvenile Hell", debiutancki album młodego duetu o nazwie Mobb Deep. 1995 - ukazuje się drugi krążek w dorobku grupy, "The Infamous" (Klasyk Na Weekend), który staje się klasykiem i jedną z najważniejszych nowojorskich płyt w historii. 2004 - Mobb Deep odwiedzają Polskę po raz pierwszy, by wypełnić i rozgrzać warszawską Stodołę. 2014 - Prodigy i Havoc wracają nad Wisłę, trasa z okazji 20-lecia istnienia Mobb Deep zahacza także o nasz kraj, a dokładniej o inne kultowe miejsce na koncertowej mapie Polski, katowicki Mega Club (relacja)...

Jubileusz 20-lecia to okazja, którą z klasą i pompą udaje się uczcić niewielu ekipom, bo wymaga on wytrzymania przez muzyków najcięższej próby - próby czasu. W wypadku Mobb Deep i ich twórczości test ten zdany był z wielką nawiązką, a my nie skłamiemy pisząc, że możliwość porozmawiania z nimi właśnie w takich okolicznościach była prawdziwym zaszczytem. Sprawdźcie wyjątkową rozmowę 2 na 2 Mateusz x Paweł vs. Prodigy x Havoc, która dotyka zarówno tematów świeżych, jak sięga do najbardziej klasycznych momentów z twórczości one of QB's finest!

recenzja
dodano: 2014-01-03 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 13)

Często pytacie kiedy w Klasyku Na Weekend cofniemy się do Nowego Jorku lat 90-tych - rok rozpoczniemy więc z naprawdę wysokiego C. Kiedy uruchamialiśmy, jeszcze na Spinnerze, ten cykl wyszliśmy z założenia, żeby ominąć "klasyki oczywiste", albumy, które zna i docenia każdy, które weszły do kanonu, o których ciężko powiedzieć coś nowego i które zajmowałyby miejsce płytom pominiętym lub zapomnianym. Jednak przez te parę lat sytuacja zmieniła się dość znacznie - wybuchł boom na rap, pojawiło się wielu młodych słuchaczy i podczas gdy jedni podchodzą do sytuacji ignorancko, inni piszą do nas właśnie o to, które płyty z amerykańskiej klasyki warto sprawdzić w pierwszej kolejności.

Zamiast więc wyśmiewać, że "gimby nie znajo" (no bo skąd mają znać, gdy dużo więcej miejsca w rapowych mediach zajmuje to, co kto na kogo powiedział, z wiedzą nikt się nie rodzi a wśród masy komentarzy ekspertów spod szyldu "słucham rapu rok, wiem jaki rap jest jedynym właściwym i będę wypowiadał się na każdy temat" ciężko wyłapać naprawdę sensowne wskazania?) mamy dziś dla was właśnie jeden z tychże klasyków, które celowo pominęliśmy na początku. Album, który po dziś dzień robi ogromne wrażenie i który jest kopalnią późniejszych nawiązań, follow-upów czy cut'ów (choćby z niego pochodzi jeden z bardziej znanych w Polsce cut'ów - "Worst comes to worst, my people come first", użyte przez Dilated Peoples). Prodigy, Havoc, nowojorskie Queensbridge roku 1995...

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2013-12-20 19:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Saga pod tytułem "Mobb Deep" momentami przypomina telenowelę. Panowie kłócą się, godzą, rozchodzą, obgadują w wywiadach... po czym wracają do współpracy. Tym razem przyszło na zapowiedź nowego albumu - i to dwupłytowego!

dodano: 2010-11-06 16:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 14)
"The Infamous" to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych eastcoastowych pozycji. Dwójka młodych Nowojorczyków wypuściła w 1995 roku materiał, który do dziś jest wyznacznikiem, jak powinien brzmieć pełnokrwisty, brudny, uliczny rap.

Myślę, że wielu naszych czytelników uzna więc wieści o opublikowaniu oryginalnej kasety demo "Infamous" za jedną z najlepszych informacji ostatniego czasu.