Mateusz Marcola
dodano: 2017-04-17 17:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 7)

„Jest tak złym raperem, że słuchanie jego kawałków sprawia niemal fizyczny ból” – to jedna z bardziej łagodnych inwektyw, jakimi regularnie obrzucany jest w internecie. Nietrudno natknąć się tam na rankingi najgorszych raperów świata, w których zajmuje czołowe miejsca, ściśnięty wówczas gdzieś pomiędzy Vanilla Ice'a, Birdmana a Soulja Boya. Co bardziej złośliwi żartują nawet, że to właśnie jego miał na myśli Kohelet, pisząc słynne: „marność nad marnościami i wszystko marność”.

Ale ten natłok nieprzychylnych opinii nie przeszkodził mu bynajmniej w okupowaniu czołowych miejsc list Billboardu, dorobieniu się nieosiągalnego dla wielu innych zastępu oddanych fanów, wreszcie – zdobyciu pozycji jednej z najbardziej wpływowych person hip-hopu z południa Stanów Zjednoczonych. I to pomimo faktu, że lwią część swojej muzycznej kariery spędził za więziennymi murami. Panie i panowie – Gucci Mane.

Tagi:
video
kategorie: Hip-Hop/Rap, News, Teledyski
dodano: 2015-09-29 13:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Erick Sermon, Method Man, Redman. Trzech raperów o nieprzeciętnie bogatym dorobku artystycznym. Trzy legendy Wschodniego Wybrzeża. Ale również - trzech dobrych kumpli, którzy czują się świetnie w swoim towarzystwie i rozumieją bez słów. Słychać i widać to doskonale w teledysku do "Clutch", jednego z singli promujących najnowszy solowy album Ericka Sermona - "E.S.P. (Erick Sermon’s Perception)". Do obejrzenia w rozwinięciu. 

video
dodano: 2015-09-26 14:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 2)

Ksywka Waka Flocka Flame'a ostatnimi czasy wyraźnie się zakurzyła, a o autorze szeregu trapowych szlagierów - z "Hard In Da Paint" na czele - było głośniej raczej w kontekście zapowiadanej w kwietniu chęci startu w wyborach prezydenckich, niż muzycznych wyczynów. Ale być może niedługo to się zmieni. Raper przygotowuje się bowiem do wydania nowego longplaya, zatytułowanego "Flockaveli 2", a jednym z promujących to wydawnictwo singli jest zobrazowane teledyskiem "Workin'". 

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-09-26 13:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 3)

Wydana w 2014 roku przez Narodowe Centrum Kultury "Antologia polskiego rapu" autorstwa Andrzeja Cały, Marcina Flinta, Kamila Jaczyńskiego, Tomasza Kleyffa i Dominiki Węcławek, dotychczas dostępna jedynie w wersji papierowej oraz w formacie PDF, teraz doczekała się również wersji w formatach EPUB oraz MOBI - przeznaczonych na czytniki. Możliwość darmowego pobrania - poniżej. 

kategorie: Audio, Funk, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-09-26 12:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 2)

We want the funk! Prowadzony przez Georga Clintona legendarny funkowy zespół Funkadelic zaprosił do współpracy Kendricka Lamara w przygotowanym przez Louie Vegę remiksie do "Ain't That Funkin' Kinda Hard On You" z wydanego w zeszłym roku albumu Funkadelic. Efekt? Energetyczna bomba, która może przyprawić o poważny uraz karku. Posłuchacie jej w rozwinięciu. Przypomnijmy jeszcze, że to nie pierwsza kooperacja K. Dota z pionierem P-Funku - obaj panowie wystąpili razem w pochodzącym z "To Pimp A Butterfly" numerze "Wesley's Theory". 

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-09-24 20:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Rick Ross przechodził ostatnimi czasy lekki kryzys, obejmujący swoimi łapskami zarówno sferę prywatną, jak i stricte muzyczną, ale wiele wskazuje na to, że ten okres reprezentant Miami ma już szczęśliwie za sobą. Najpierw nieźle przyjęty mixtape "Black Dollar", zaraz potem zaręczyny z modelką Lirą Galore, a teraz na dokładkę premiera numeru "Babies Cry", który, raz: pokazuje, że Rozay odzyskał utraconą gdzieś rapową formę, dwa: nadal posiada nienaganne ucho przy wyborze świetnie brzmiących, nasączonych soulem beatów. Do odsłuchania poniżej. 

Tagi:
video
kategorie: Hip-Hop/Rap, News, Teledyski
dodano: 2015-09-24 19:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Big K.R.I.T., jeden z największych wymiataczy współczesnego rapu z Południa Stanów Zjednoczonych, nie poprzestaje na promocji wydanego w zeszłym roku, bardzo dobrze przyjętego albumu "Cadillactica". Tym razem uderza dwoma soczystymi ciosami w postaci krótkich klipów do singlowych "My Sub pt. 3" i "King Of The South". Jak to wygląda - sprawdzicie w rozwinięciu.

Tagi:
video
kategorie: Hip-Hop/Rap, News, Teledyski
dodano: 2015-09-23 16:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Czterech Kalifornijczyków - rapujący TeeCee i RJ, śpiewający Ty Dolla $ign, a także stojący za producenckimi sterami DJ Mustard - łączą siły w "Getting 2 It", zobrazowanym teledyskiem singlu z mixtape'u TeeCee "Realness Over Millions". Klip, odsłuch całości i możliwość pobrania w rozwinięciu.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-01-15 18:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 2)

Pamiętacie jeszcze „All Gold Everything” Trinidada Jamesa? Był to swego czasu jeden z najpopularniejszych singli amerykańskiego mainstreamu, po którym Jamesowi przypięto jednak łatkę kolejnego niespecjalnie rozgarniętego rapera o ubogim słownictwie i zerowych niemal umiejętnościach raperskich. O tym, że jest to łatka bardzo niesprawiedliwa, a pochodzący z Trynidadu i Tobago emce to w rzeczywistości bystry i utalentowany facet, świadczy numer „Black Man pt. 1” (gościnnie Big K.R.I.T.). Jak widać, wyrzucenie z wytwórni Def Jam prawdopodobnie spowolniło jego muzyczną karierę, ale muzyczny rozwój – wprost przeciwnie. Sprawdźcie również udostępnione nieco wcześniej „Black Man pt. 2”. Oba numery promują zapowiedziany na 20. stycznia darmowy album „No One Is SaFe”. 

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, Pop, R&B, Teledyski, Video
dodano: 2015-01-14 16:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

DJ Mustard wciąż w natarciu. Rok 2014, w którym producent z Los Angeles zawładnął światowym hip-hopem (i nie tylko), bezpowrotnie minął, ale raczej nieprędko minie hossa na jego produkcje. Sprawdźcie teledysk do remiksu „Don't Tell 'Em” Jeremiha z gościnnym udziałem Frencha Montany i Ty Dolla $igna, a także Mustardem za producenckimi sterami. Zatem znowu – „Mustard on the beat, hoe!”. 

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, Teledyski, Video
dodano: 2015-01-13 18:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 1)

Po czterech latach, za sprawą pewnego studenta z Irlandii, odnalazł się teledysk do „Too Many Rappers” – niezapomnianej muzycznej kooperacji, w której obok siebie wystąpiły legendy rapu lat 80., Beastie Boys, i legenda rapu o dekadę późniejszego, Nas. Utwór pojawił się na „Hot Sauce Committee Part Two”, najprawdopodobniej ostatniej płycie w karierze grupy z Nowego Jorku, która w 2012 roku – zaraz po śmierci Adama „MCA” Yaucha – zakończyła swoją działalność. „Too many rappers and there's still not enough MC's”!

Tagi:
video
kategorie: Hip-Hop/Rap, R&B, Teledyski, Video
dodano: 2015-01-13 16:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Common i John Legend z teledyskiem do promującego film „Selma” utworu „Glory”, który w zeszłą niedzielę zgarnął prestiżową nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepsza piosenka filmowa. W rozwinięciu oprócz klipu, zobaczycie również mowę, którą artyści wygłosili zaraz po otrzymaniu statuetek. 

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, Teledyski, Video
dodano: 2015-01-11 19:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 0)

Żeński rap nie kończy się bynajmniej na cieszących się mainstreamowym powodzeniem Nicki Minaj, Iggy Azalei czy Azealii Banks, a dobitnie przypomina nam o tym Rapsody. Raperka z Północnej Karoliny – jak powtarza w wywiadach – już dawno zapomniała o tym, że nie znalazła się ostatecznie w ścisłej „10” zeszłorocznych freshmenów magazynu XXL; nie zraża się wciąż niewielką popularnością i działaniem głównie w obrębie undergroundu. Skupia się po prostu na tworzeniu dobrej muzyki. A za taką właśnie trzeba uznać wydaną w 2014 roku epkę „Beauty And The Beast”, z której pochodzi zobrazowany teledyskiem singiel „Godzilla”.

Tagi:
dodano: 2015-01-11 18:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 11)

„Mustard on the beat, hoe!” – konia z rzędem temu, kto na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy ani razu nie spotkał się z tym muzycznym autografem stawianym przez DJ'a Mustarda, 24-letniego producenta z Kalifornii. Producenta, który zdaniem wielu zdominował rok 2014 tak, jak  rok wcześniej uczynił to Mike WiLL Made-It. I podobnie jak w przypadku tego ostatniego, owa dominacja wyszła również poza świat hip-hopu. 

DJ Mustard odcisnął bowiem silne piętno na krajobrazie nie tylko amerykańskiego rapu, ale również muzyki pop - i to tej ze szczytu list przebojów. Jego charakterystyczne beaty stemplowały numery artystów maści wszelakiej, począwszy od YG i Tygi, idąc przez Wiza Khalifę i Gucci Mane'a, a na Tinashe czy Fergie kończąc. Potrzeba nielada klasy matematyka, by policzyć wszystkie produkcje, w których maczał palce. Ale co najważniejsze – za ilością szła jakość. Wczoraj dostaliście część pierwszą, a poniżej finałowa dziesiątka subiektywnego zestawienia dwudziestu osadzonych na bicie Mustarda numerów, które raczej nieprędko pójdą w zapomnienie.

Tagi:
dodano: 2015-01-10 17:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 3)

„Mustard on the beat, hoe!” – konia z rzędem temu, kto na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy ani razu nie spotkał się z tym muzycznym autografem stawianym przez DJ'a Mustarda, 24-letniego producenta z Kalifornii. Producenta, który zdaniem wielu zdominował rok 2014 tak, jak rok wcześniej uczynił to Mike WiLL Made-It. I podobnie jak w przypadku tego ostatniego, owa dominacja wyszła również poza świat hip-hopu.

DJ Mustard odcisnął bowiem silne piętno na krajobrazie nie tylko amerykańskiego rapu, ale również muzyki pop – i to tej ze szczytu list przebojów. Jego charakterystyczne beaty stemplowały numery artystów maści wszelakiej, począwszy od YG i Tygi, idąc przez Wiza Khalifę i Gucci Mane'a, a na Tinashe, Jennifer Lopez czy Fergie kończąc. Potrzeba nielada klasy matematyka, by policzyć wszystkie produkcje, w których maczał palce. Ale co najważniejsze – za ilością szła jakość. Poniżej pierwsza część subiektywnego zestawienia dwudziestu osadzonych na bicie Mustarda numerów, które raczej nieprędko pójdą w zapomnienie.

Tagi:

Strony