Maciej Wojszkun
dodano: 2019-01-15 15:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Przydałoby się odpalić już 2019 rok jakimś konkretnym hip-hopowym festiwalem, nie sądzicie? Nie musicie daleko szukać - ruszajcie do Katowic, gdzie już w ten weekend odbędzie się - już po raz piętnasty - Śląski Rap Festival!

dodano: 2018-11-21 18:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Jednym z przyjemniejszych dla mnie elementów Hip Hop Kempu (oprócz wiadomych, tych bozkovo-melanżowych) jest możliwość poznania bliżej weteranów, ludzi obecnych w rap-grze od lat, pamiętających złotą erę hip-hopu... Kimś takim bez wątpienia jest doskonale znany polskim słuchaczom El da Sensei - 1/2 kultowego duo Artifacts, MC-globtroter, mający na koncie nagrywki z wieloma producentami i raperami z niemal każdego zakątka globu - w tym z Polakami. Z duetem The Returners El nagrał dwa świetnie przyjęte albumy - "Global Takeover" (który pod koniec września obchodził swoje dziesięciolecie!) i "GT2: Nu World" (plus EPkę "The Money").

dodano: 2018-11-06 13:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Takie Mikołajki to ja rozumiem - dokładnie 6 grudnia Kraków odwiedzą reprezentanci legendarnej Boot Camp Clik - panowie Tek i Steele, czyli duet Smif-N-Wessun vel Cocoa Brovaz! Jedyny koncert w Polsce - zorganizowany przez Bombing Rap Attack i Dreams odbędzie się w Dreams Music Club na ul. Jagiellońskiej 5. 

dodano: 2018-10-31 20:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Nastał czas Halloween, co powiecie więc na rozmowę z... demonem? OK, OK, żartuję - demoniczne rogi i głos zdolny przerazić każdego śmiertelnika to tylko kilka aspektów fasynującej osobistości, jaką jest Bill $aber. Bill zagościł w tym roku na Hip Hop Kempie, gdzie wprawnie pozamiatał Backspin Hangar swoją charyzmą i morderczymi basami... Ze swym wyrazistym image'em, stylówą (przypominającą Kanadyjczyka Night Lovella, acz dwa razy mroczniejszą) i nieobliczalnym ładunkiem energii Bill (aka Black Goku) jest jedną z najciekawszych postaci rapowego podziemia. 

dodano: 2018-10-31 12:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Spragnieni gorących, słonecznych rytmów w środku jesieni? 17 listopada we Wrocławiu znajdziecie idealną odtrutkę na szarość jesieni i zawieruchę życia - w Hali Stulecia odbędzie się bowiem piętnasta już edycja One Love Music Festival! Festiwal to święto muzyki, cztery sceny, na których usłyszeć można będzie prawdziwy melanż gatunków - reggae, hip-hop, dancehall, elektronika, dubstep, dub, ragga, soul... Najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata.

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2018-10-29 15:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Smutne wieści docierają do nas zza Oceanu... W piątek, w wieku 86 lat, zmarł Baba Oje - duchowy przewodnik kultowej grupy Arrested Development. 

Informację o odejściu Baba Oje przekazał lider Arrested Development, Speech. W rozwinięciu newsa znajdziecie tłumaczenie postu Speecha.

video
dodano: 2018-10-28 11:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Zawsze miło jest usłyszeć porcję ciepłych brzmień od Brothera Ali - tym bardziej, że owe brzmienia niosą ze sobą zawsze niebagatelną, dającą do myślenia treść. W nowym teledysku "Sensitive" na lekkim beacie samplującym Erykę Badu Braciszek zastanawia się nad swoja własną karierą i mierzy się ze swymi obawami z nią związanymi...

Tagi:
dodano: 2018-10-27 15:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Eric Biddines, bohater jednego z naszych ostatnich wywiadów, nie próżnuje w realizacji swych ambitnych planów. Niedawno rzucił swój nowy singiel - szczery i osobisty "It Ain't Easy", oparty na tracku "(More and More) It Ain't Easy" Jungle'a.

Track możecie odsłuchać w rozwinięciu newsa. Smacznego!

kategorie: Film, Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2018-10-27 13:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Nie ma to jak dobre hip-hopowe kino, nieprawdaż? A jeszcze lepsze jest kino, które opowiada o wybitnych osobistościach hip-hopu, które jednak nie są tak szeroko znane - a które miały niebagatelny wpływ na całą kulturę. Jedną z takich osobistości jest bez wątpienia Robert "Bobbito" Garcia. Dla porządku, wyliczę może raz jeszcze osiągnięcia Bobbito - wraz ze Stretchem Armstrongiem jest współautorem najbardziej wpływowej audycji radiowej w dziejach hip-hopu, jest autorem pierwszego artykułu opisującego fenomen sneakerheadów, był właścicielem jednego z najważniejszych sklepów dla tej subkultury, mistrzem ceremonii w legendarnej nowojorskiej The Nuyorican Poets Cafe, dziennikarzem prominentnych magazynów "The Source" i "Vibe", DJ'em rozkręcającym imprezy, które przeszły do legendy (cytuję: "Wonder-Full to bylo pierdolone zoo"), zapalonym koszykarzem i promotorem streetballu... 

A to tylko jedynie wierzchołek góry lodowej. O szalonym życiu Bobbito traktuje nowy film, nakręcony przez niego samego - "Rock Rubber 45s". Nie owijając w bawełnę - film, który zdecydowanie powinniście obejrzeć. Pozwólcie, że opiszę, dlaczego. 

kategorie: Audio, Film, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2018-10-25 10:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Każdy hiphophead kojarzy zapewne imię Bobbito Garcia. To człowiek-instytucja, bez cienia przesady można napisać, że bez niego kultura hip-hop wyglądałaby zupełnie inaczej niż teraz. Począwszy od roku 1990, wraz ze Stretchem Armstrongiem prowadził kultową audycję radiową "The Stretch Armstrong and Bobbito Show" (uznaną w 1998 roku za najlepszą audycję hip-hopową wszechczasów), gdzie przez lata ekskluzywne zwrotki i demówki dali m.in. Nas, Biggie, Big Pun, Talib Kweli, Jay-Z, Busta Rhymes, DMX...  Dziennikarz, DJ (znany jako DJ Cucumber Slice bądź Kool Bob Love), pisarz, piewca kultury sneakerheadów i streetballu, reżyser... O życiu i wpływie Bobbito można by nakręcić film - co też się stało. I ów film będziecie mogli obejrzeć już w tym tygodniu w Polsce! 

dodano: 2018-10-21 19:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

 Kolejna niedziela, kolejny wywiad, przy którym powspominamy tegoroczny Festiwal z Atmosferą! Po przesłuchaniu "The Local Cafe" wiedziałem, że jednym z MC's, z którymi chciałbym pogadać, będzie Eric Biddines. Szeroko uśmiechnięty (z charakterystycznym grillem) i przyjacielski raper rodem z Florydy bez wahania zgodził się na wywiad. Tego samego dnia dał także świetny (mimo niestety malutkiej frekwencji - musiał rywalizować z Souls of Mischief i angielskim duo Children of Zeus - o którym też poczytacie na Popkillerze), pełen pozytywnych vibe'ów koncert w hangarze Backspin.

dodano: 2018-10-21 15:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 5)

"Boski wiatr", ostatni, wściekły lot na łeb, na szyję, mający spowodować jak największe szkody w szeregach przeciwnika. Znienacka wypuszczony, po brzegi wypełniony łatwopalnym prochem i zabójczym jadem dziesiąty album Marshalla Mathersa, który oddaje (?) tym razem ster w ręce nieobliczalnego Slim Shady'ego. Oto Eminem (który przy okazji parę dni temu obchodził swoje 46 urodziny!) mówiący "fuck it"  i wyposażony w swój najgrubszy arsenał rymów nacierający na cały świat, a już zwłaszcza na krytyków i mumble rap. 

So... Let's talk about it?

Tagi:
dodano: 2018-10-20 18:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Czy zastanawialiście się kiedyś, że kawa zawiera w sobie wiele odcieni życia? Potrafi być tak gorzka jak piołun, potrafi być słodka i krzepiąca jak cappuccino. Czasem ciężka i przyprawiająca o boleści, czasem lekka, napawająca entuzjazmem i nadzieją. Czasem z lekką nutką dekadencji, kiedy indziej emanująca miłością. 

Skąd ten dziwaczny wstęp? Eric Biddines, znakomity MC rodem z Florydy kawę - a właściwie jej ziarnko - uczynił swym znakiem rozpoznawczym. Nakładem swej własnej wytwórni - planetcoffeebean - wydał m.in. przedmiot dzisiejszego Ot Taka. Przed tegorocznym Hip Hop Kempem Eric był mi nieznany, z ciekawości włączyłem więc odsłuch i... wsiąkłem w mig. I niczym krytyk kulinarny w kilku akapitach postaram się streścić, czemu wizyta w Lokalnej Kafejce E. Biddinesa to oferta nie do odrzucenia.

dodano: 2018-10-17 20:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Po krótkiej przerwie wracamy z wywiadami z tegorocznego Hip Hop Kempa! Odwrócimy nieco kolejność - i zaczniemy od ostatneigo wywiadu, jaki udało się nakręcić na festiwalu. Na krótką pogawędkę udało się złapać świetnego producenta i rapera, 1/3 kultowej kalifornijskiej grupy Pac Div - Like'a. Tuż przed wywiadem Like rozkręcił konkretny, przepełniony ciepłymi westocastowymi brzmieniami melanż w hangarze. Nie zabrakło także największych hitów, które wyszły spod ręki Like'a - m.in. "Room in Here" Andersona .Paaka czy "Sing About Me" Kendricka Lamara...

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Koncerty, News
dodano: 2018-10-11 13:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Juz w ten poniedziałek autor niekwestionowanych megahitów gatunku - choćby "Gangsta's Paradise" - odwiedzi ponownie nasz kraj. Tak jest - Coolio zawita do Krakowa, żeby rozgrzać klub Forty Kleparz do białości klasycznymi westcoastowymi bangerami...

Tagi:

Strony