Mos Def

Mos Def

kategorie:
dodano: 2018-02-18 18:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Tempo muzycznych premier zaczyna powoli zaginać czasoprzestrzeń, ale wśród taśmowo przelatujących albumów, o których szybko zapominamy są też takie, do których premiery odliczamy dni i wyczekujemy każdej nadchodzącej informacji. W roku piłkarskiego mundialu zebraliśmy mistrzowską 11-tkę albumów, które na redakcyjnej liście oczekiwań stoją w samym topie - kolejność zachowaliśmy jednak alfabetyczną. Czas start!

***
Pełen wykaz nadchodzących premier --> Premiery Płyt
***

Co: Yasiin Bey (Mos Def) & Talib Kweli & Madlib - Black Star 2

Kiedy: Brak dokładnych danych, ale 2018

Dlaczego: Pytanie... Jeden z najbardziej pamiętnych duetów w historii rapgry po 20 latach znów połączy siły i to jeszcze przy wsparciu Madliba - jeżeli panowie staną na wysokości zadania to może wyjść z tego coś takiego jak dla słuchaczy o pokolenie starszych finalny album A Tribe Called Quest. Jednak znając artystyczne ciągoty każdego z tej trójki może wyjść też coś całkowicie abstrakcyjnego i odklejonego. Tak czy tak czekamy z niecierpliwością!

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2018-02-12 11:00 przez: Marek Adamski (komentarze: 4)

Mimo planowanej emerytury, Mos Def zapowiada drugi album legendarnej grupy Blackstar, współtworzonej z Talibem Kweli. W dodatku za produkcję na albumie ma odpowiadać Madlib, jeden z najważniejszych producentów amerykańskiej sceny. Informacja wyszła podczas DJ-skiego wystepu Madliba w Denver, na którym gościnnie znajdował się również Yasiin.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-11-15 14:00 przez: Anonim (komentarze: 18)

Całym światem wstrząsnęły w ostatnich dniach zamachy terrorystyczne wykonane przez Państwo Islamskie - najpierw 12.11. w Bejrucie a dzień później w Paryżu, w reakcji na zaangażowanie Libanu i Francji w walkę z ISIS. Wszystko wywołało gorące dyskusje, liczne tezy, analizy i rozwiązania, jak też głosy z wielu stron. Dziś dostajemy dość znaczący sygnał od legendarnego rapera (i aktora) Mos Defa, który znany był jako jeden z najbardziej inteligentnych i zaangażowanych aktywistów, zarówno w muzyce jak w działaniach publicznych mocno dotykający problemów społecznych. W wieku 19 lat przeszedł na Islam, kilka lat temu zmienił pseudonim na Yasiin Bey a teraz, jako Muzułmanin (dodatkowo związany z Paryżem, gdzie ma mieszkanie), ostro i jednoznacznie krytykuje działania ISIS.

dodano: 2015-08-30 19:44 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Mos Def - alias, który wydawałoby się przeszedł już oficjalnie do historii, ostatnio znów zawitał w tytule kawałka za sprawą A$AP Rocky'ego, dla którego Yasiin Bey specjalnie zgodził się wystąpić ponownie jak Mos. Przedwczoraj natomiast do Sieci trafił świeżutki numer "Sensei on the Block" nagrany w duecie ze Ski Beatzem, producentem mającym na koncie m.in. takie perełki jak "Dead Presidents II" Jay-Z, debiut Camp Lo czy z nowszych rzeczy płyty Curren$y'ego z serii "Pilot Talk".

W zeszłym tygodniu udało nam się zresztą porozmawiać przed kamerą ze Ski Beatzem na Hip Hop Kempie, gdzie grał on jako DJ Mobb Deep. Rezultatem jest 15-minutowy wywiad, który postaramy się jak najszybciej opublikować, póki co zapraszamy do odsłuchu przypominającego lata świetności brooklyńskiego MC numeru. W rozwinięciu także nowy teledysk... Yasiin Beya "Basquiat Ghostwriter", który ujrzał światło dzienne wcześniej w tym miesiącu.

recenzja
dodano: 2014-04-04 17:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 3)

Ludzie często pytają mnie….. „Yo, Mos, co się stanie z hip-hopem? Dokąd on zmierza”? Odpowiadam im wtedy: „Pytacie, co się z nim stanie? Ano to samo, co i z nami. Jeśli my się zniszczymy, wypalimy, hip-hop się wypali. Jeśli my będziemy o siebie dbać, to i z hip-hopem będzie wszystko w porządku. Ludzie uważają, że hip-hop to jakiś olbrzym, potwór, żyjący gdzieś na wzgórzu, schodzący czasem do ludzi w miasteczku…. Wcale nie. To MY jesteśmy hip-hopem. Ty, ja, wszyscy. Hip-hop idzie tam, gdzie my. Więc następnym razem, gdy spytasz, dokąd podąża hip-hop, zadaj sobie pytanie…. Dokąd ja zmierzam?”

Daje do myślenia, nie uważacie? Ów fragment (w moim luźnym tłumaczeniu) pochodzi z „Fear Not of Men” –  to pierwszy utwór z łącznie siedemnastu, które tworzą „Black on Both Sides” - debiutancką płytę Mos Defa (obecnie – Yasiina Beya) i równocześnie jeden z najlepszych rapowych albumów lat 90. Album, który powinien znaleźć się w elementarzu każdego fana tej muzyki…. Skąd ta śmiała opinia? It’s simple mathematics - suma kilku składników stworzyła w tym przypadku materiał bliski doskonałości. 

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka
dodano: 2013-08-29 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 0)

Czasem ciężko uwierzyć jak szybko mija czas. Pierwszy i jedyny wspólny album Taliba Kweli i Mos Defa jako Black Star niedawno skończył 15 lat. Wydany przez Rawkus Records klasyk dla wielu stał się bardzo ważnym albumem, a oczekiwanie na kolejny trwa do dziś. "Best alliance in hip hop" jak określili się wówczas sami, okazało się jednorazowym projektem, który przeszedł najśmielsze oczekiwania twórców. Talib przy okazji okrągłej rocznicy spotkał się z dziennikarzem MTV w tzw. dollar vanie, nieoficjalnym środku komunikacji miejskiej, którym, jak wspomina, kiedyś poruszał się kilkakrotnie w skali dnia. W trakcie podróży przez Flatbush Ave opowiada m.in. o powstaniu klipu do "Definition", planowanej kontynuacji video, która okazała się wielką klapą (do "RE:Definition") czy o tym jak współpraca przerodziła się w wieloletnią przyjaźń artystów.

kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, News, Rock
dodano: 2013-06-20 18:30 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 2)

"Yessir Whatever" to pierwszy album Quasimoto od ośmiu lat. Obdarzone głosem nawdychanym helu komiksowe alter-ego kalifornijskiego psychopaty produkcji - Madliba, zyskało sporą popularność na całym Świecie. Nowy materiał tak naprawdę nie jest w stu procentach nowy, ale i tak wzbudził spore zainteresowanie wśród fanów Stones Throw. Muzyczny pracoholik, człowiek, który wydał więcej albumów niż udzielił wywiadów, zgodził się jednak na spotkanie z dziennikarzem Rolling Stone'a w którym porozmawiał nie tylko o Lord Quasie, ale również o Madvillainy, MadGibbsie i dwóch projektach z Yasiinem Beyem.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2013-04-06 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 3)

Zanim poprawicie mnie, że Mos Defa już nie ma i że Dante Smitha teraz tytułujemy Yasiinem Beyem (nadal nie mogę się przestawić) warto żebyście wiedzieli, że numer, który prezentujemy powstał w ramach sesji nagraniowych do "Tru3 Magic", kiedy Mos jeszcze był Mosem. Producentem numeru jest nie kto inny jak Kanye West. Numer ujrzał światło dzienne po tym jak do sieci wyciekło nagranie z jednego z koncertów na którym Yasiin zaprezentował te track. Dochodzenie cóż to takiego rozwikłało towarzystwo z okayplayer.com udostępniając track do sprawdzenia.

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2013-03-06 14:00 przez: Mateusz Marcola (komentarze: 2)

Bez granic! Wydawać by się mogło, że Mannie Fresh i Mos Def Yasiin Bey to dwa różne muzyczne - czy raczej: rapowe - światy, które więcej dzieli, niż łączy. Błąd. O ich planach wydania wspólnego albumu wiemy od dość dawna, ale projekt "OMFGOD" to już coś znacznie więcej, niż tylko plany - to już gotowy materiał, który, według słów samego Fresha, znajduje się obecnie w fazie miksowania. Legendarny producent z Nowego Orleanu zdradził również, że płyta zostanie wydana niezależnie, będzie zawierać 10 utworów, bez zwrotek gościnnych. Co ciekawsze wypowiedzi Manniego - w rozwinięciu newsa. Czekacie?

dodano: 2012-10-28 16:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Reprezentujący Nowy Orlean bohater jednego z odcinków naszej "Świeżej Krwi" MC Dee-1 niedawno wypuścił swój najnowszy projekt "The Focus Tape". To pierwsze od czasu zeszłorocznego, świetnego "I Hope They Hear Me Vol. 2" wydawnictwo rapera, a konsekwentnie podsycane w ciągu tego czasu apetyty każą nam spodziewać się porcji naprawdę solidnego rapu.

Na "The Focus Tape" znajdziecie, wyłączając skity Manniego Fresha, 20 nowych utworów na oryginalnych bitach. Gościnnie na mikrofonie gospodarza wspomogli natomiast m.in. tacy MC's jak Killer Mike, Rapper Big Pooh, Juvenile, Murs, Tabi Bonney czy Lecrae (parę ad-libsów dorzucił też sam Mos Def aka Yasiin Bey). W rozwinięciu odsłuch i download całości, jak i 3 klipy promujące wydawnictwo.

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2011-07-11 16:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 7)
Fani jeszcze nie zdążyli ochłonąć po "Gutter Rainbows", a już powoli mogą zacierać ręce przed premierą kolejnych produkcji Kweliego. Już w listopadzie światło dzienne ma ujrzeć zapowiadany od dawna album "Prisoner Of Conscious", który ostatecznie określony został "follow-upem do Gutter Rainbows".

Talib na swoim Twitterze zdradził kto pojawi się gościnnie oraz czyich bitów możemy spodziewać się na "POC". Ciekawi?