Najaktywniejsi raperzy 2019 roku - kto nagrał najwięcej? (ranking)

Poprzedni rok zapewnił nam wiele premier. W końcu pojawiły się długo wyczekiwane albumy jak Muzyka Współczesna Pezeta czy Wojtek Sokół Sokoła. Było również paru(nastu) raperów, dla których jeden projekt rocznie to za mało, a z gościnnych zwrotek mogliby poskładać kolejną płytę. Na finiszu głosowań do nagród Popkillery 2020 przyjrzyjmy się im jeszcze raz - tak byście z czystym sumieniem mogli oddać ostatnie głosy na Rapera Roku (oraz na inne kategorie).

Kolejność wymienionych raperów jest przypadkowa

Oki

Raper z Lubina to zdaniem wielu największe odkrycie ostatnich 12. miesięcy (jeśli też tak uważacie to oczywiście możecie zagłosować na niego w kategorii Odkrycie Roku). W marcu uraczył nas udanym i obiecującym debiutem; 47universe. Pojawił się na wielu projektach, między innymi w Gorzkiej Wodzie Pezeta, cirque du soleil schaftera czy u Otsochodzi w Wszystko co mam u boku Rosalie. Jakby tego było mało, 2020 rozpoczął oficjalnym legalnym debiutem.

Koza

Członek ekipy Bypass w ciągu 2019 wydał OrangeburgerStrasse oraz Mystery Dungeon. A pod koniec 2019 zapowiedział najgorszą płytę dziesięciolecia - Patologyę, która ukazała się już na początku 2020. Oprócz swoich projektów, pojawił się także u Aviego i Louisa Villaina, Gospela i Karwela.

Young Igi

Kolejny z raperów, który w 2019 roku wydał 2 płyty. Kwietniowy !G! TAPE #1, będący przystawką przed głównym daniem - Skanem Myśli, który swoją premierę miał w październiku. Pomijając gościnne występy, jak np. u Pokahontaz, raper z Gdyni opublikował 7 teledysków.

Filipek

Raper i freestyle'owiec, oprócz przygotowań do FAME MMA, nieprzerwanie tworzył muzykę. Następny do piekła wydany w marcu doczekał się następcy niemal 7 miesięcy później. 12 album Filipka - Bipolar powstał we współpracy z PSR.

Kacper HTA

Artysta pochodzący z Rybnika również powiększył swoją dyskografię o 2 płyty. Iluzję z Gibbsem i Underdoga - 8 solowy album w karierze. W ciągu 2019 roku, na kanale GHETTO MUSIC pojawiło się 14 teledysków Kacpra.

Kali

W zeszłym roku krakowianin świętował 2 spore jubileusze - X-lecie Ganja Mafii oraz XX-lecie działalności artystycznej. Organizacja XXGM wyniosła pół miliona złotych. Rozmach wydarzenia tłumaczy, skąd takie koszta. Oprócz sentymentalnej podróży, szef Ganja Mafii wydał z Magierą platynowego Chudego chłopaka oraz Drogę koguta z Flvwlxss'em a wszystko zwieńczył Infinity81 również z Flvwlxss'em.

Ero

Na solowy album Erosa czekaliśmy lata. W końcu warszawiak postanowił zadowolić słuchaczy i wydać Elwisa Picasso. Zanim jednak doczekaliśmy 4 października, reprezentant JWP razem z innym Jaśnie Wielmożnym Panem - Kosim puścili w obieg BlackBook. Swoją drogą Kosi również nie zasypiał gruszek w popiele i do tego projektu dorzucił Jetlagz.

Kuba Knap

Nie ma cwaniaka na Kubę Knapa. Członek WCK w zeszłym roku wydał aż 6 projektów. Oprócz solowej płyty pt. Koniec Końców, raper nagrał Sielankowy survival z Okolicznym Elementem jako Wpierpol, DAMARADE wespół z kolektywem Undadasea jako UNDAKNAP, FLAJ ŁAJZ z Renegatami Funku, STEJ TRU z WCK i Koalicję na rejonie na patencie z Kajzerem. Ta ostatnia swoją premierę na YouTube miała w Sylwestra.

PlanBe

Raper z Tomaszowa Lubelskiego zakończył poprzedni rok z dwiema płytami na koncie. Na albumie zatytułowanym M̶O̶D̶A̶ znalazł się jedyny featuring Quebonafide w 2019 roku. Ponad 6 miesięcy później, na rynek trafił Złoty Chłopak EP, składający się z 7 utworów. W 3 z nich udzielili się kolejno Smolasty, Oki i Jan-rapowanie. PlanBe zakończył rok singlem VHS, zwiastującym kolejny album zawodnika QueQuality.

Bedoes

Bydgoszczanin wydał nakładem SBM Label jedynie Opowieści z Doliny Smoków w duecie z Lankiem oraz 2119 EP dodawane do preorderów. Borys nagrał jeszcze jeden album, który nie ujrzał światła dziennego. Zostały po nim single pokroju Hardcore Pleasure czy FPS, które stały się bonusami na LP. Na kanale stołecznej wytwórni pojawiło się 8 teledysków duetu Bedoes/Lanek.

chillwagon

O ekipie Borixona mówiło się często. W kontekście ich wyjazdu do Hiszpanii, wydarzeń w Giżycku, czy nietypowej formie preorderu. Debiutancki projekt grupy to nie jedyny ślad, jaki zostawili po sobie członkowie chillwagonu w 2019 roku. Żabson wypuścił Internaziomala, a Kizo zaprezentował nam Pegaza oraz Złoto i biel. Zapowiedziane zostały projekty Borixona z ReTo i chillwagon 2. 2020 dla kolektywu z Rekinem na czele może okazać się jeszcze lepszy niż rok poprzedni.

Wac Toja

Kolejny z raperów, który w minionych 12. miesiącach wydał tylko jeden album. Mimo to, Wac Toja regularnie promował wydawnictwo wypuszczone na samym początku 2020 - Ostry sos z Matheo. Wcześniej konsekwentnie przypominał o TURBOBOOST, uprzednio dbając o ciekawy preorder. Łącznie ukazało się 13 teledysków z udziałem Wacka, z czego jedynie dwa były jego gościnnym udziałem.

Tymek

Drugi polski hip-hopowy klip, który przekroczył barierę 100 milionów wyświetleń, diamentowy singiel, ciepło przyjęty album i drastyczny skok popularności. Tak mniej więcej można opisać minione miesiące w karierze Tymka. Raper wydał Klubowe, udzielił się gościnnie u paru osób, m.in. u Kizo czy Pawbeatsa, stworzył singiel z Kastą promujący film Jak Zostałem Gangsterem i rozpoczął promocję następcy Klubowych - FIT. Rok intensywny i z pewnością przełomowy dla autora Języka Ciała.

Kobik

Reprezentant B.O.R., oprócz obecności na BORCREW ALBUM, puścił w obieg dwa albumy. W maju ukazało się Opus Dei, gdzie oprócz Kobika słyszymy Koldiego, Jodę, Palucha, Szpaka i Young Igiego. Pół roku później pojawił się Dropbox Mixtape 3 hostowany przez Parisa Platynova.

Specjalne wyróżnienie: Magiera

Jedyny producent z całego zestawienia. Jednocześnie jedna z osób, bez których miniony rok nie byłby tak bogaty. Oprócz produkcji singli, jak np. Justin Bieber Okiego, Magiera w ostatnich miesiącach współtworzył wiele albumów. W kolejności chronologicznej były to: Blur z Małpą, Chudy Chłopak z Kalim, Twarzova z Vieniem, Renesans z Pokahontaz, G.O.A.T. z Peją oraz Arhytmogenic EP z O.S.T.R.-em. Można zbierać szczęki z podłogi. O tym, że Magiera jest nominowany do miana Producenta Roku przypominamy tylko z kronikarskiego obowiązku.

IAN
To jak poszybował i emocje na trakach no miazga
Ludź
A gdzie Kartky?
Fohu
Fokus reszta to kpiny
Elo
Według mnie Tymek to nie jest raper

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>