Magik

Magik

dodano: 2021-01-29 20:00 przez: Adam Kołodziejczyk (komentarze: 3)

Niedawno świętowaliśmy 20-lecie debiutu Paktofoniki, z okazji którego grupa wydała specjalny box zawierający wszystkie albumy i single zespołu, a dziś ZPAV ogłosił, że "Kinematografia" pokryła się platyną! Jedna z najważniejszych płyt w historii polskiego rapu po 20 latach przekroczyła ten sprzedażowy próg, co wraz z biografią Rahima zamyka tę opowieść piękną klamrą.

video
dodano: 2020-12-26 10:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

Dziś mija 20 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło polskim hip-hopem. Nieoczekiwanie i przedwcześnie odszedł od nas Magik - jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (sprawdźcie wywiad na 20-lecie przeprowadzony przez Hirka Wronę oraz video, w którym Rahim wspomina pierwszy koncert po płycie), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Na tę okrągłą rocznicę mamy dla Was wyjątkowe wspomnienie - autorstwa Sławomira Pietrzaka, który obserwował pierwsze muzyczne kroki Piotra Łuszcza. Wydawał Kaliber 44, a jak sam nam mówi - kontakt z Magiem miał bliski, pomagał m.in. zwalniać go z lekcji na koncerty, gdy nauczyciele nie chcieli wierzyć, że ta muzyka to faktycznie coś poważnego...

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-11-16 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 6)

Już jutro światło dzienne ujrzy autobiografia Rahima napisana wraz z Przemkiem Corso i ukazująca się nakładem uznanego wydawnictwa SQN. Na zaostrzenie apetytów - mamy dla Was przedpremierowo i ekskluzywnie fragment książki, opowiadający o tym, jak wyglądało pierwsze poważne spotkanie Rahima z Magikiem i całym Kalibrem 44... Jutro natomiast otrzymacie nasz artykuł napisany po przeczytaniu całej książki.

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2019-12-26 09:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

To już 19 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło polskim hip-hopem. Nieoczekiwanie i przedwcześnie odszedł od nas Magik - jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (uznana najważniejszą płytą 25-lecia wolności w plebiscycie Onet.pl), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2018-12-26 19:55 przez: Mateusz Natali (komentarze: 16)

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w polskim hip-hopie kojarzy się też ze stratą jednego z najbardziej charyzmatycznych MC na scenie - Magika. Tau podzielił się dziś z fanami osobistą refleksją odnośnie śmierci Piotra Łuszcza, a także swoistym apelem do osób, które również zmagają się z wielkimi problemami...

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2018-12-26 13:06 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

To już 18 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło polskim hip-hopem. Nieoczekiwanie i przedwcześnie odszedł od nas Magik - jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (uznana najważniejszą płytą 25-lecia wolności w plebiscycie Onet.pl), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Jego muzyka jednak została, wiecznie żywa i wciąż oddziałująca na słuchaczy i budząca intensywne dyskusje - barwna osobowość i psycho-rapowy styl Magika do dziś ma tłumy zwolenników, jak i tłumy krytyków, a na kanwie historii Paktofoniki powstał nawet doskonale znany film "Jesteś Bogiem"...

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2018-03-18 22:25 przez: Mateusz Natali (komentarze: 13)

Dokładnie 40 lat temu na świat przyszedł Magik - jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (uznana najważniejszą płytą 25-lecia wolności w plebiscycie Onet.pl), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Jego muzyka jednak została, wiecznie żywa i wciąż oddziałująca na słuchaczy i budząca intensywne dyskusje - barwna osobowość i psycho-rapowy styl Magika do dziś ma tłumy zwolenników, jak i tłumy krytyków, a na kanwie historii Paktofoniki powstał nawet doskonale znany film "Jesteś Bogiem".

Tagi:
kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2017-12-26 14:17 przez: Mateusz Natali (komentarze: 12)

Drugi dzień Świąt w polskim hip-hopie nierozerwalnie związany jest też z rocznicą śmierci Magika - postaci na swój czas absolutnie unikatowej, współtwórcy jednych z najbardziej kultowych albumów jakie po dziś dzień ujrzały na naszej scenie światło dzienne. Dzisiejszą rocznicę DJ Feel-X postanowił uczcić publikując obszerną wypowiedź oraz wyjątkowy utwór...

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2016-12-27 14:50 przez: Mateusz Natali (komentarze: 11)

26 grudnia to nie tylko drugi dzień Świąt, ale też kolejna rocznica tragicznej śmierci Magika, jednej z najbardziej wyrazistych postaci w historii polskiej sceny rapowej. Jak zawsze wspomnieniom towarzyszy także fala internetowego hejtu i "beki" nawiązującej do skakania i latania.

Tagi:
dodano: 2016-12-26 18:14 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Dokładnie 16 lat temu tragicznie odszedł jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych raperów w historii polskiego hip-hopu, współtwórca Kalibra 44 i Paktofoniki, Piotr "Magik" Łuszcz.

Tydzień temu w katowickim Spodku miejsce miał wielki koncert na 20-lecie śląskiego rapu (w ramach corocznego Śląskiego Rap Festivalu) i oczywiście nie mogło zabraknąć tam tribute'u dla Magika. Całe show zamknął wspólny występ Fejza, syna Magika, oraz Kalibra 44, wykonujących kultowy "Plus i Minus".

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2015-12-26 14:04 przez: Mateusz Natali (komentarze: 15)

Jedna z bardziej tragicznych a zarazem z bardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiego hip-hopu. W momencie Śmierci postać z absolutnej czołówki, porywająca charakterem, niepodrabialnym stylem i współtworząca kultowy już wówczas Kaliber 44. 8 dni wcześniej światło dzienne ujrzała "Kinematografia" Paktofoniki (uznana niedawno najważniejszą płytą 25-lecia wolności w plebiscycie Onet.pl!), a 26.12.2000 Magik zginął, wypadając z okna bloku w Katowicach-Bogucicach.

Jego muzyka jednak została, wiecznie żywa i wciąż oddziałująca na słuchaczy i budząca intensywne dyskusje - barwna osobowość i psycho-rapowy styl Magika do dziś ma tłumy zwolenników, jak i tłumy krytyków, a na kanwie historii Paktofoniki powstał nawet doskonale znany film "Jesteś Bogiem". My dziś przypomnijmy sobie za to inny klasyk jego autorstwa, idealnie ukazując emocjonalny i osobisty przekaz...

video
dodano: 2015-03-14 11:28 przez: Mateusz Natali (komentarze: 46)

Wpływ Ś.P. Piotra Łuszcza na polski hip-hop jest nie do podważenia, a albumy Kalibra 44 czy Paktofoniki mimo upływu wielu lata nadal kręcą się na sprzętach słuchaczy. Teraz do rapgry wejść postanawia syn Magika - Fejz, zapowiadający swój album i publikujący pierwszy teledysk go promujący. #Psychoalert #Psychorap - tak oznaczył numer na swoim fanpage'u. Sprawdźcie jak brzmi "Na Co Liczę"!

Tagi:
dodano: 2012-09-21 22:00 przez: Piotr Zdziarstek (komentarze: 24)

Paktofonika - Jestem Bogiem HD (2012)

Kinematografia (2000)

Dlaczego: Nie jestem pewien czy bardziej mnie irytują psychofani Paktofoniki, którzy uważają, że już NIGDY nie powstanie nic lepszego niż "Kinematografia", czy też może osoby, które na siłę z nimi walczą, próbując wmówić, że Magik był słabym raperem, który zyskał sławę i szacunek jedynie ze względu na tragiczną śmierć.

kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2012-05-13 18:00 przez: Dominik Maj (komentarze: 21)


Film, na który wielu pewnie czeka, opowiadający historię Paktofoniki "Jesteś Bogiem", zdobył nagrodę internautów na zakończonym właśnie Gdynia Film Festival.

Obraz, którego reżyserem jest Leszek Dawid miał premierę na festiwalu, a pierwsze ujawnione szerokiej publiczności fragmenty oraz garść szczegółów znajdziecie w rozwinięciu newsa.