Das EFX

Das EFX

dodano: 2016-07-04 18:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Tydzień temu w niedzielę publikowaliśmy pierwszą część naszego półgodzinnego wywiadu z Das EFX, pora więc na drugie 15 minut rozmowy z sympatycznymi reprezentantami staroszkolnego Nowego Jorku. Słyszeliście już o definicji "Real Hip Hop", historii powstania ich własnego "iggidy" slangu, nawiązujących do ich twórczości skitach Dave'a Chappelle'a czy duetach w rapie.

W tej części Drayz i Skoob opowiedzieli nam natomiast o swojej znajomości i szalonych imprezach z 2Paciem, ulubionych wspomnieniach z tego okresu czy ostatnim razie, kiedy widzieli 'Paca. Dowiecie się też, czy kiedykolwiek EFX mieli okazję nagrać wspólny numer z autorem "All Eyez On Me". Co więcej, usłyszycie zabawną historię o współpracy z Ice Cubem przy klasycznym remixie "Check Yo Self", słodko-gorzkim występie u boku Nasa w remixie "Where Are They Now", czy o wadze szanowania legend w rapie i przemyśleniach EFX na temat hitowego "Downtown" Macklemore'a.

video
dodano: 2016-06-26 20:50 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Das EFX to prawdziwe legendy, które do rapu wniosły naprawdę sporo. Poczynając od wjazdu z buta do mainstreamu, by rozbujanym, brudnym, ulicznym i niepokornym debiutem zgarnąć platynę. Ekspresowe, pełne niesamowitych przyspieszeń i rozbujane do granic możliwości flow. Własny świat i język, pełny neologizmów i niezrozumiałych terminów. Liryczna gimnastyka wyrywająca się schematom, porównaniom do kogokolwiek innego, rzucona na bity, od których kark bujał się sam a chemia i zgranie między Skoobem i Drayzem robiła ogromne wrażenie. Do dziś pamiętam, w jakim byłem szoku, słysząc w jaki sposób wjechali na klipie "Rugged-N-Raw", który widziałem w Rap Kanciapie u Wujka Samo Zło, nie ogarniając jeszcze w ogóle amerykańskiej sceny w opcji #gimbynieznajo.

Po wielu latach przerwy duet odwiedził Warszawę, by zagrać pełen energii koncert w DJ Barze Żurawia, a my musieliśmy oczywiście wykorzystać tę okazję, by przemaglować ich przed kamerą - i to po raz pierwszy w składzie Natali x Natali. Zapraszamy do obejrzenia części pierwszej!

Tagi:
wydarzenie
dodano: 2015-11-27 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Już 8 grudnia Das EFX pojawią się w klubie DJBAR Żurawia w Warszawie podczas swojego jedynego kameralnego występu w Polsce podczas ich europejskiej trasy koncertowej!

Das EFX to legendarny amerykański zespół hip hopowy, w skład którego wchodzą Dray aka Krazy Drayz oraz Skoob aka Books. Nazwa Das EFX oznacza "Drayz and Skoob Effects". O zespole zaczęło być głośno już na początku lat 90 tych. Jeden z ich pierwszych występów na żywo był na tyle porywający aby przykuć uwagę składu EPMD, który umożliwił im podpisanie kontraktu płytowego z wytwórnią East West Records. Ich debiutancki album "Dead Serious" wydany w 1992 roku bardzo szybko uzyskał status platynowej płyty i miano jednego z najważniejszych albumów w historii muzyki rap.

Tagi:
recenzja
dodano: 2013-10-19 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

Pierwsza połowa lat '90-tych to czas, gdy "jeden po drugim" pojawiał się album, wnoszący coś nowego, świeżego i ujawniający kolejne rapowe talenty z własnym, niepodrabialnym stylem. Okres, gdy każdy chciał być sobą a nie "drugim kimś". Jednak... duet Das EFX wyróżniał się nawet na tym tle.

Rozbujane, brudne i mocno zbasowane bity w boombapowym stylu miało wtedy wielu. Ale takiego stylu jak reprezentanci Hit Squadu nie miał nikt - i wtedy i w przyszłości. Nie może dziwić, że "Dead Serious" wywarło wielki wpływ zarówno na underground jak mainstream i pokryło się platyną, zarazem na stałe wpisując do klasyki.

dodano: 2013-10-17 19:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Nastawienie do rapowych talent-show u sporej części polskich słuchaczy jest jednoznacznie negatywne "z miejsca", co było widać przy okazji ŻywegoRapu (obecnie trwa druga edycja), który moim zdaniem obronił się przed zarzutami i swoją organizacją, składem jury i poziomem, a także odzewem. Pamiętamy również SuperMC, w którym w latach 90-tych zwyciężył Małolat, ale i niektóre amerykańskie legendy swoją historię zaczynały właśnie w ten sposób.

Słyszeliście w wywiadzie, który pojawił się u nas we wtorek, o tym, jak Das EFX wspominają wyprawę na konkurs, który finalnie wygrali i wyłapani tam przez EPMD rozpoczęli karierę, której jakość i poziom były nie do podważenia. Jeden z najbardziej wyrazistych i chwytliwych stylów w historii rapu wziął swój początek na conteście... a wszystko przez to, że nagrali kozacki numer i uznali, że muszą go gdzieś zaprezentować. Jaki numer?

Tagi:
dodano: 2013-10-15 22:50 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)

Nasi świeżo upieczeni Artyści Tygodnia to prawdziwe legendy, które do rapu wniosły naprawdę sporo. Poczynając od wjazdu z buta do mainstreamu, by rozbujanym, brudnym, ulicznym i niepokornym debiutem zgarnąć platynę. Ekspresowe, pełne niesamowitych przyspieszeń i rozbujane do granic możliwości flow. Własny świat i język, pełny neologizmów i niezrozumiałych terminów. Liryczna gimnastyka wyrywająca się schematom, porównaniom do kogokolwiek innego, rzucona na bity, od których kark bujał się sam a chemia i zgranie między Skoobem i Drayzem robiła ogromne wrażenie. Do dziś pamiętam, w jakim byłem szoku, słysząc w jaki sposób wjechali na klipie "Rugged-N-Raw", który widziałem w Rap Kanciapie u Wujka Samo Zło, nie ogarniając jeszcze w ogóle amerykańskiej sceny w opcji #gimbynieznajo.

Duet dopiero co zawitał do Polski, by zagrać koncert na białostockim Original Source Up To Date Festival a ja z jednej strony mega żałuję, że nie byłem w stanie zjawić się tam osobiście,  a z drugiej... mam ogromną przyjemność zaprezentować Wam na naszych łamach polski wywiad z kultową formacją Das EFX!

dodano: 2013-10-13 20:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 10)

Chociaż słuchając ich muzyki niełatwo w to uwierzyć, Das EFX poznali się na uniwersytecie, a dokładnie Virginia State University, chociaż obydwaj pochodzą z New Jersey. Wielkie znaczenie dla ich kariery miała pomoc EPMD, którzy ponoć zachwycili się ich stylem na pokazie talentów, na tyle, żeby pomóc im w podpisaniu kontraktu. Jego owocem stało się "Dead Serious", klasyk z 1992 od którego wszystko się zaczęło.

Wszystko, to znaczy co? Zawrotna kariera i status gwiazdy największego formatu w następnych latach, popularyzacja kończenia wyrazów na "-iggedy" co stało się rozpoznawalnym elementem, "Rugged'N'Raw" z PMD i kariera obfitujące w niesamowite momenty. Postaramy się je wam przypomnieć w trakcie tygodnia z Das EFX. Główną atrakcją będzie natomiast jutrzejszy wywiad, przeprowadzony przy okazji występu składu na Original Source Up To Date Festival w Białymstoku.

dodano: 2013-08-13 16:00 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 4)

Przed momentem organizatorzy poinformowali o małej zmianie planów. Z przyczyn od nich niezależnych na tegorocznej edycji Original Source Up To Date Festival niestety nie wystąpi R.A. The Rugged Man, który miał być czołową gwiazdą tegoż festiwalu. Organizatorzy jednak postarali się i w ramach rekompensaty do line up'u dołączają: skład Potwierdzone Info, czyli duet Tede/Diox oraz... legendarny zespół Das EFX!

dodano: 2013-06-15 15:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 9)

Witajcie w Innej Stronie - cyklu, który pozwoli wam poznać artystów hip-hopowych nie tylko na polu muzycznym, ale także nieco bardziej prywatnym i da wam możliwość, by usłyszeć odpowiedzi na pytania, których nie spotkacie w normalnych wywiadach. Dlaczego? Ponieważ nawet rzeczy tak banalne jak ulubiony film czy wymarzone do odwiedzenia miasto mogą przekładać się bezpośrednio na to, co słyszymy na albumach. Mogą pozwolić też poznać wam ulubionych raperów trochę lepiej. Co w końcu jest dla artysty większą inspiracją, niż życie samo w sobie? W kolejnym odcinku amerykańska legenda, członek kultowego kolektywu Das EFX - Krazy Drayz.

Tagi:
video
dodano: 2013-06-01 14:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 3)

Krazy Drayz *Hold Dat

Niedawno mieliśmy okazję usłyszeć ponownie Das Efx na płycie Marco Polo "Newport Authority 2" w bardzo dobrym, przypominającym dawne lata kawałku "BK 2 NJ". Teraz współtworzący legendarny duet Krazy Drayz opublikował kolejny teledysk promujący jego ostatni solowy album "Showtime", dostępny w iTunes. "Hold Dat" to potężny, energiczny banger, który pokazuje, że weteran tej gry Drayz wciąż jest w formie.

PS. Już w najbliższą środę możecie się natomiast spodziewać wywiadu z Krazy Drayzem w ramach naszego cyklu "Inna Strona".