Liroy, WdoWA czy Kuba Knap w protest-songu "Zanim wejdą ruscy 2"

Jedenastu artystów, wśród nich Wdowa, Liroy czy Kuba Knap, prezentuje swoje zwrotki w singlu „Zanim wejdą ruscy 2”. Utwór jest wyrazem sprzeciwu wobec mocarstwowej polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Powstanie singla zainicjował Gruby Józek, członek warszawskiego kolektywu WCK, i Łysonżi Dżonson z Aloha Entertainment.

"Od wielu stuleci nasi wschodni i zachodni sąsiedzi systematycznie dostarczają rodzimym twórcom natchnienia do pisania utworów tego typu. Tak jak poprzednie pokolenia, nie jestem im za to wdzięczny, niemniej odczuwam wielką wdzięczność dla znamienitego grona, które się zebrało, by współtworzyć ów numer" – mówi Gruby Józek.

Obok Łysonżiego i Józka, gościnnie pojawili się Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, Wdowa, Mały Esz, Emazet, Liroy oraz Dzieciak. Refren wykonał baryton Michał Justa, znany przede wszystkim z Warszawskiej Opery Kameralnej czy bydgoskiej Opery Nova.

Udział tak wielu artystów miał bezpośredni wpływ na termin publikacji – zwraca uwagę Łysonżi Dżonson. Jednocześnie dodaje, że muzyka po raz kolejny zjednoczyła środowisko.
„W utworze udzielają się osoby o różnych poglądach politycznych, a mimo tego wydźwięk jest jednoznaczny. Szczególnie w tych zwariowanych czasach, gdy odbieramy skrajne przekazy z mediów, kluczową jest szczera treść. Muzyka powinna łączyć, a nam udało się znaleźć wspólny mianownik" – podkreśla reprezentant Aloha Ent.

„Zanim wejdą ruscy 2” jest kontynuacją i rozwinięciem utworu pochodzącego z dwupłytowego wydawnictwa „Hip Hop Produkcja Mondra i Gupia” (2015 r.), nieistniejącego już warszawskiego duetu Mondry i Gupi. Nowe nagranie nawiązuje do pierwowzoru zarówno tematyką, jak i stroną muzyczną.

"Zagrany jest ponownie motyw z pierwszej części, ale konwencja ewoluowała od trueschoolu do świeższego, drillowego brzmienia. To również pomysł Józka, zresztą bardzo trafiony" – wskazuje Funk Monster, odpowiedzialny za muzykę w obu utworach.

Postprodukcją nowego singla zajął się Rzeźnik, a większość zwrotek zarejestrowano w warszawskich studiach Honolulu i Postęp. Klip stworzył Damian Michalak z DobreKino Studio. Utwór jest pojedynczym nagraniem i nie stanowi części większego projektu.

Wywołana rosyjską agresją wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, do końca września życie straciło tam ok. 6100 osób cywilnych, a ponad 9100 zostało rannych.

Zanim wejdą ruscy II

piesek123
kto wymyśla te kurwa ksywki? Łysonżi Dżonson to musi być top3 ksywek polackich, korona oczywiście u zawodnika ŻALUZJA SOLONEZ.
rhobarsdLBC
Co się w ogóle stało z Fiferem z pierwszej części kawałka? Rapuje jeszcze? Czemu nie ma go w WCK?
Anonim
Ciekawe czym wejdą jak sobie z ukrainą i ułamkiem potencjału sprzętowego nie mogą poradzić. Po drugie ruscy (ruscy od rusi np. ruś kijowska) czyli rusini to ukraińcy, rosjanie to rosjanie, inny naród. ,,Od wielu stuleci nasi wschodni i zachodni sąsiedzi systematycznie dostarczają rodzimym twórcom natchnienia do pisania utworów tego typu" ciekawe czy artyści wiedzą że polska kiedyś ukrainie i nie tylko też takie powody dostarczyła?
Andrzej Markiewicz
Dokładnie. Mam już dosyć tej głupoty i określenia "Ruski" którego 99% Polaków używa bez sensu, tym bardziej, że w tej sytuacji "Ruski" to są poszkodowani i wejść to oni mogą np. do Polski, gdzie chętnie udzielimy im niezbędnej pomocy... no ale autorzy kawałka najwyraźniej nie. Ironia na bok, przesłuchałem to i ilość ciarek zakłopotania była ogromna. To jest niedorobione pod każdym względem, napisania, zarapowania (wydukania w większości) bitu, miksu i przede wszystkim koncepcji. To jest konkurs na na zapchanie bitu jakimiś komunałami na poziomie 14-latek na Twitterze. Dobrze, że chociaż autorom ten utwór się podoba i są z niego zadowoleni xD To już siłą rzeczy spora liczba osób.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>