Jak zmieniał się Quebonafide? Przyglądamy się karierze autora "Romantic Psycho"

Quebonafide na przestrzeni lat

Quebonafide to jedna z najbarwniejszych postaci w polskim rapie ostatniej dekady. Raper z Ciechanowa po dłuższej przerwie, wrócił pozbawiony tatuaży i wyszukanych kreacji, by promować swój nadchodzący album - Romantic Psycho. Jedni doszukują się w tym prowokacji, inni przyklaskują pomysłowości i nowatorstwu w kampanii reklamowej. Wyciszony Jakub to nie pierwsza zmiana wizerunkowa, którą autor Egzotyki zaserwował nam na przestrzeni lat.

Lokalny undergroundowiec

Zanim ksywa Quebonafide zaczęła być kojarzona z bitwami czy SB Maffiją, raper w 2009 założył razem z Fuso duet Yochimu. Mimo zwrotek ocierających się o truizmy, trueschoolowych do granic możliwości bitów i stereotypowo podziemnej stylistyki, Quebonafide wyraźnie różnił się od Fuso. Trzymając się blisko Diil Gangu, Grabowski nawiązywał do filozofii, łaciny i coraz częściej odbiegał od standardowej nawijki rodem z Nic nie stoi na przeszkodzie.

Freestyle'owiec

Jeszcze w czasach istnienia Yochimu, Quebonafide zaczął zyskiwać rozgłos jako uczestnik bitew freestyle'owych, gdzie wyróżniał się nieoczywistymi punchline'ami. Oprócz udziału w Bitwie o Kemp czy Bitwie o wrzesień, został finalistą WBW oraz wygrał Bitwę o koniec świata. Na swojej drodze spotkał m.in. Filipka, Edzia, Czeskiego i Boneza.

Złote dziecko podziemia

Jak przekuć doświadczenie z bitew w jeden z najlepszych podziemnych albumów ostatniej dekady? Quebonafide pokazał to za pomocą Eklektyki. Wydany w 2013 roku mixtape jeszcze mocniej zakorzenił postać ciechanowskiego rapera w świadomości słuchaczy. Que rozsiadł się wygodnie u szczytu stołu polskiego podziemia, dorzucając na deser Płytę Roku wydaną znienacka w Sylwestra tego samego roku w duecie z Eripe. Album był manifestacją siły ówczesnego undergroundu.

Sprawdź też: Pierwszy wielki hit Quebonafide! Jak powstała "Euforia"?

Debiutant przez wielkie D

Bo jak inaczej nazwać przypadek, kiedy podziemny raper nagle pojawia się na płycie Pawbeatsa u boku Kasi Grzesiek z utworem Euforia, który puszczany jest przez każdą komercyjną stację? Tydzień po publikacji teledysku, na YouTube pojawia się kanał QueQuality razem z singlem Hype, który zainicjował start labelu. W marcu 2015 roku na rynku ukazuje się Ezoteryka, która z marszu zajmuje 1 miejsce na OLiS.

Obieżyświat

Po kilku latach, Quebonafide zrezygnował z soczewek, za to w drastycznym tempie zaczęły przybywać mu tatuaże. Równie szybko pojawiały mu się pieczątki w paszporcie. Po wyruszeniu w Trip, raper razem z Wesołą Ekipą postanowił zwiedzić świat. Pierwszym sygnałem, że Egzotyka powstanie, było Oh My Buddha stworzone we współpracy z Red Bullem. Do 9 czerwca 2017 sukcesywnie ukazywały się kolejne single, pokazujące przemianę mentalną, jak i wizerunkową artysty. Ostatecznie Egzotyka została najchętniej kupowaną płytą w 2017 roku i uzyskała status diamentowej płyty.

Raper eksportowy

Przy okazji powstawania Egzotyki, Quebonafide przeciął się z wieloma zagranicznymi artystami. Obok legendarnego KRS One'a, doczekaliśmy się utworu z włoską gwiazdą - Sferą Ebbastą i numeru z iFanim - celebrytą z RPA. Wyczekując projektu, nazwanego przez fanów Galaktyką, założyciel QueQuality sugerował, że możemy spodziewać się takich nazwisk jak G-Eazy czy Tommy Cash. Po singlach promujących Romantic Psycho możemy podejrzewać, że wspomnianych featuringów nie znajdziemy na zapowiedzianym albumie. Biorąc pod uwagę, że Quebonafide lubi prezentować fanom dodatkowe EP-ki, może doczekamy się Galaktyki EP dołączonej do nadchodzącej płyty?

Wyczerpana gwiazda

Rozgłos, który Quebonafide zyskał po Egzotyce, przytłoczył artystę. Raper podzielił się ciemną stroną sławy, dając wyraz swojemu zmęczeniu przy okazji Somy 0,5 mg wydanej z Taco Hemingway'em jako Taconafide. Duet z warszawiakiem ową rozpoznawalność spotęgował, przez co współautor Somy usunął się w cień, znikając z social mediów i życia publicznego.

Wyciszony Jakub

Słuchacze śledzący szefa QueQuality przez ostatnie lata wiedzą, że imię Jakub to częsty błąd popełniany przez media piszące o ciechanowskim raperze. Tę pomyłkę wykorzystano do stworzenia obecnego wizerunku Quebonafide - Jakuba Grabowskiego, który imagem nawiązuje do odkopanego zdjęcia z legitymacji studenckiej. Za pomocą wszystkim już znanej stylówki, artysta cofnął się w przeszłość, eksplorując nie tylko osobowość introwertycznego Jakuba, ale również kolejne etapy kariery. Na razie nie wiadomo, co dokładnie stoi za ostatnią aktywnością Quebonafide. Możemy jednak podejrzewać, że wszystko wyjaśni się do kwietnia, kiedy wystartuje trasa koncertowa Romantic Psycho Experience.

Bebs
Jeeeeeee, dzień bez Quebo na PopKillerze to dzień stracony ostatnio :)
Norbert Niebrzegowski
walczyl z tyminem

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>