Jak odsłuchy polskich raperów wyglądają na tle Europy? Porównujemy Spotify Wrapped 2022!

Jak co roku, artyści oraz słuchacze niezwykle oczekują corocznego podsumowania Spotify Wrapped. Wyniki artystów ze Starego Kontynentu w tym roku ukazały się z niezwykle owocnie. Rzecz jasna, świadomość słuchaczy z roku na rok otwiera się coraz bardziej na scenę europejską, lecz duża ilość artystów podwoiła, potroiła, ba! nawet w pewnym przypadku, powiększyła kilkadziesiąt (!!!) razy swoje wyniki sprzed roku. 

Zebrałem parę ciekawych informacji prosto z tegorocznych Spotify Wrapped. Pokazaliśmy Wam już wyniki polskich raperów - teraz pora na całą Europę.

Najpopularniejszym tureckim artystą okazał się Uzi, artysta w tym roku zdobył przeszło 10 milionów słuchaczy, a jego muzyki przesłuchano ponad 630 milionów razy. Kolosalne liczby, porównując z wynikami sprzed roku, gdy artysta miał prawie trzy razy gorszy wynik. 

Najpopularniejszym artystą we Włoszech drugi raz z rzędu jest Sfera Ebbasta, ikona włoskiego stylu, mimo iż w tym roku nie wydał żadnego Longplay'a, a uraczył nas jedynie krótką Epką, wystarczyło to aby uplasować się na pierwszym miejscu. Zostając przy Włoszech, najpopularniejszym albumem sceny Półwyspu Apenińskiego został projekt Lazzy "Sirio". 

A co do Półwyspów - tegoroczna sytuacja na Iberyjskim jest niezwykle ciekawa. Z jednej strony mamy Morada, rezydenta Barcelony, ziomka który swoim afrotrapowym luzem brnie przez scenę europejską, nagrywa super gościnki chociażby z Central Cee czy Gazo, koncertuje po całej Europie, pokazuje się z perfekcyjnej strony muzycznej, a z drugiej strony wyrasta nam kolejna gwiazda.

Prosto z opozycji barcelońskiej, z Madrytu - Quevedo. Hiszpański artysta wbił się w tym roku na muzyczne salony w naprawdę niezwykłym tempie. I przede wszystkim z rozmachem. Biorąc pod uwagę fakt, że swoją karierę zaczął w 2020 roku, a ledwie dwa lata później podbija latynoamerykańskie playlisty utworami z Edem Sheeranem, Lil Babym czy niezaprzeczalnymi gwiazdami sceny reggeaton Dukim lub De La Ghetto, to tak. Podbija te salony i to piekielnie szybko, a oliwy do ognia dodało jego hitowe wystąpienie u argentyńskiego producenta Bizarrap. I teraz chciałbym wrzucić niezwykle ciekawe zestawienie apropos właśnie artysty z Madrytu.

Rok 2020: 
Ilość słuchaczy: 4.9 tysiąca.
Odtworzenia: 26 tysięcy
Godziny słuchania: 1.3 tysiąca.

Rok 2021:
Ilość słuchaczy: 169 tysięcy.
Odtworzenia: 2.6 miliona.
Godziny słuchania: 115 tysięcy

i teraz uwaga, jest grubo, rok 2022:
Ilość słuchaczy: 68 MILIONÓW
Odtworzenia: MILARD 615 MILIONÓW
Godziny słuchania: 85,6 MILIONÓW.

Wyniki madrytczyka jak widać są niebotyczne, a biorąc pod uwagę fakt, iż jego liczby wzrosty kilkadziesiąt razy można smiało wygłosić tezę, iż Quevedo w tym roku stał się światową gwiazdą. A za rok, kto wie, może jego wyniki jeszcze się poprawią. 

U naszych zachodnich sąsiadów sytuacja wyglądała następująco. Pozwolę się tu wspomóc informacją z fanpage'a "Deutsch Daily Posting", który podsumował niemieckie Wrapped. Bez zbędnego zadziwienia najczęściej słuchanym niemieckim artystą okazał się Luciano. Świetny rok berlińczyka, album pełen trapu, a także przede wszystkim tego, czego słuchacze oczekują - masa hitów. Najczęściej odtwarzany utwór oraz album w Niemczech również należą do Luciano. Tegoroczna topka całkowicie zdominowana przez "Loco".

Pozostając przy sąsiadach, Czesi w tegorocznych wynikach podsumowania Wrapped posiadają dwa rapowe akcenty. Najpopularniejszym czeskim albumem został "Hannah Montana" od Calina, natomiast najczęściej słuchanym artystą został "Viktor Sheen".

Mimo iż ostatnio Francja pokonała nas na najwyższym szczeblu piłkarskim, to nie mogę pominąć ich sceny i muszę wspomnieć, kto był najpopularniejszym męskim artystą na francuskim Spotify (i tak bym podał, aczkolwiek musiałem wtrącić wątek piłkarski z tejże okazji :) ).
Niewątpiliwe największy afrotrapowy artysta w Europie. Jeden z prowadzących elementów moombahtonu w muzyce afrotrapu - JUL. Definitywnie jego rok. Ciągłe wyniki zeszłorocznych albumów, oraz tegoroczny projekt "Extraterrestre" - to nie mogło się nie udać. Kosmos, drugi raz z rzędu. 

Wielka Brytania? Tutaj widoczna jest dominacja Central Cee - raper zyskał ogromny viral singlem "Doja", co przyczyniło się do szalonych wyników. Jako pierwszy brytyjski raper w ciągu roku zebrał 1 miliard odsłuchów, a jego muzykę sprawdzały 54 miliony osób!

A patrząc na to, jak w porównaniu do Europejczyków wypadają nasi artyści widzimy kilka ciekawostek - White 2115 czy Mata mieli niewiele mniej słuchaczy niż brytyjski talent Pa Salieu (około 5 mln vs 6,4 mln), który jednak w 2021 znajdował się w tej kwestii za Młodym Matczakiem. Jednak już na tle takich artystów jak Milano, Ahmad Amin czy Moonkey nasi raperzy wyglądają dość mocno.

W naszej galerii zamiesciliśmy jedynie screeny artystów którzy w pierwszych dniach po Wrapped zamieścili swoje wyniki na socialach. Jeżeli kogoś pominęliśmy - to śmiało pisz na IG @popkillerpl - a jak masz screena tego rapera, to jeszcze lepiej!

Możecie porównać sobie tegoroczne zestawienie, z zeszłorocznym. Polecamy. Niektórzy artyści naprawdę zadziwiająco wysoki przyrost.

Sprawdźcie też jak w porównaniu z Europą wypadli polscy artyści - oto wyniki aż 100 raperów z naszej sceny.

Galeria

Verite
Jul, Quevedo - czy wy sobie jaja robicie? Jul nie robi rapu, chociaż potrafi nawijać pod podkłady rapowe, a ten drugi to bardziej Reggaeton. Jeszcze stawianie pseudo raperka maty przy tych ksywach to jest tak niesmaczne, że szok
aferzysta
W wielu utworach Quevedo nie ma dembow, a sa klasyczne chociażby 808, oczywiście ze można jego nazwac rapem. JUL nie jest raperem? A od kiedy afrotrap, moombahton w połączeniu z rapem przestał się formować jako rap? Przestan pierdolic
leorganise
prawda jest taka że skoro są najbardziej popularni pod względem wyświetleń to będą to wykonawcy którzy z rapem nie będą mieli dużo wspólnego

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>