"Muzyka Klasyczna" Pezeta i Noona ma już 20 lat!

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2022-04-05 20:19 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

Jedna z najważniejszych płyt w dziejach polskiego rapu - połączone siły Płomienia 81 i Grammatika dały album, który zredefiniował spojrzenie wielu osób na to czym jest i czym może być polski hip-hop. Szczery do bólu raport z warszawskich blokowisk podany był w sposób bystry, na wskroś emocjonalny, a zarazem kładący nacisk na technikę, wielokrotne rymy i zgrabne metafory. "Muzyka Klasyczna" ukazała się 20 lat temu!

Na tamten czas krążek robił kolosalne wrażenie, podając unikalną wrażliwość i spojrzenie na soczystych bitach, łącząc liryczny nacisk z ciągotą do technicznej formy. Takie numery jak "Re-Fleksje" czy "Ukryty w mieście krzyk" to kanon, który do dziś porusza i porywa. 100 lat!

Swoim wspomnieniem podzielił się też Pezet, zwracając uwagę na numer, który nie był singlem, ale został klasykiem:

"Z tego albumu pochodzi „Ukryty w mieście krzyk” - z perspektywy czasu dziwny numer, w końcu pisałem go gdy miałem 21 lat. Mimo to, cieszę się że po 20 latach niektóre moje kawałki wciąż trafiają do ludzi. Mniej cieszy, a wręcz niekiedy szokuje mnie to, że ten numer bywa wciąż aktualny pod względem treści. Niemniej jednak lubię go grać na żywo, oraz doceniam to, że ludzie dopasowują jego treść do różnych bieżących sytuacji."

Z tej okazji na https://kokafeat.com/ ruszyła też sprzedaż okolicznościowego merchu UWMK.

A my poniżej przypomnimy samą muzykę!

Sprawdź też: Czy "Ukryty w mieście krzyk" złapie drugie życie? - felieton

Pezet - Ukryty w mieście krzyk

Pezet Noon - Refleksje

Gal Anonim
20 latek nagrywajacy album, który zaczynasz kumać mając lat 30.
jajonasz
Najlepsza polska rap płyta ever!
Masakra
Te ciuchy to masakra...że komuś nie wstyd było napisać "zostały zaprojektowane". Takie projektowanie to ja w MS Word w 3 sekundy robię. Polecam też artykuł na rytmy.pl gdzie Pez żałośnie stara się odciąć od Klasycznej. Gość nie potrafi spojrzeć prawdzie prosto w twarz, że to i Muzyka Poważna to były jego najlepsze płyty pod każdym względem. Zabawne jak poruszył kwestię konstruowania rymów przy pomocy nazw własnych gdzie tak naprawdę teraz tego nadużywa, a na wspomnianych monumentach było tego mało.
SzJ
Słucham polskiego rapu od ponad 25 lat. Ukryty w mieście krzyk jest u mnie w top 10 kawałków. No może nawet w top 5. Całą płytę zresztą znam na pamięć jak w sumie większość płyt z tamtych czasów.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>