Tau wskazuje działalność charytatywną Kościoła w Polsce

kategorie: Polska, News
dodano: 2020-04-22 13:44 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)

Przy okazji koronawirusa głośno jest o różnych akcjach charytatywnych, organizowanych przez instytucje czy osoby prywatne, swoje robią także raperzy i osoby publiczne. Można znaleźć też jednak grono komentarzy, które wskazuje, że Kościół nic w tej sprawie nie robi - Tau postanowił odnieść się do nich i wypisać obszerną listę charytatywnych aktywności realizowanych w Polsce.

Na profilu rapera czytamy:

""A Kościół nie dał nic.

Głośno o tym ostatnio, no to powiemy co dał Kościół.

Na wstępie powiem tylko, ze Kościół nigdy nie przestał dawać. Ale jak jest się daleko od Kościoła, to jak zobaczyć go od środka?

Kościół, to wspólnota ludzi, a skoro do niej nie należysz to skąd możesz wiedzieć jak funkcjonuje i co daje?

Filmy Sekielskiego, to nie wszystko.

To zaczynamy. Będzie długo.

Kościół Katolicki w Polsce prowadzi:

Dla dzieci i młodzieży obciążonych ubóstwem: 92 domy dziecka,
27 domów matki i dziecka,
27 burs,
378 świetlic terapeutycznych,
30 centrów interwencji kryzysowej,
105 podwórkowych klubów,
257 ośrodków kolonijnych,
21 telefonów zaufania
65 funduszów stypendialnych.

Dla osób starszych:
160 domów pomocy społecznej,
69 klubów seniora,
67 środowiskowych domów samopomocy.

Dla osób uzależnionych:
62 punkty konsultacyjne dotyczące problemów alkoholowych,
21 ośrodków terapii uzależnień dla dorosłych, a 10 dla dzieci.

Dla osób niepełnosprawnych:
116 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, 108 warsztatów terapii zajęciowej oraz
18 zakładów aktywności zawodowej,
81 gabinetów rehabilitacyjnych,
16 centrów opieki dziennej
34 ośrodki wychowawcze.

Dla bezdomnych:
302 punkty pomocy doraźnej,
286 punktów wydawania odzieży,
121 mieszkań chronionych,
61 schronisk dla kobiet i mężczyzn, łaźnie, przytuliska, ogrzewalnie i noclegownie.

Dla bezrobotnych:
8 centrów aktywizacji,
12 klubów integracji społecznej,
6 świetlic,
20 spółdzielni socjalnych.

Dla migrantów i uchodźców:
15 diecezjalnych centrów pomocy migrantom i uchodźcom,
2 domy dla repatriantów
12 innych ośrodków pomocowych.

Ponadto instytucje kościelne prowadzą:
122 stacje opieki medycznej,
63 zakłady opiekuńczo-lecznicze,
61 hospicjów domowych,
40 hospicjów stacjonarnych,
270 jadłodajni,
19 aptek,
21 poradni środowiskowych.
Działa również 110 magazynów w ramach programu dystrybucji nadwyżek żywności PEAD i 92 magazyny do przechowywania ubrań i sprzętu.

Dalej z wyszczególnieniem

Charytatywna działalność zgromadzeń zakonnych.

Po 1989 r. zakony podjęły ogromny wysiłek odtwarzania odebranych im dzieł. W większości to się udało. Według danych z końca 2016 r. żeńskie zgromadzenia zakonne prowadzą m.in.
30 zakładów opiekuńczo-leczniczych,
17 gabinetów lekarskich,
8 zakładów rehabilitacyjnych,
2 hospicja,
65 ośrodków wychowawczych,
65 domów dziecka,
54 domy pomocy społecznej dla dzieci,
62 dla dorosłych,
14 placówek zapewniających całodobową opiekę niepełnosprawnym, osiem domów dla matek z małymi dziećmi, dwa przytuliska dla bezdomnych,
ponad 80 stołówek dla biednych.
Oprócz tego 31 okien życia.

Siostry zakonne pracują w 121 szpitalach, 20 przychodniach i 23 hospicjach prowadzonych przez inne podmioty.

Jako lekarki pracuje 34 sióstr, a jako pielęgniarki 1162 (dane na koniec 2018 r.).

Zakony męskie prowadzą również działalność charytatywną. Wśród prowadzonych przez nie dzieł jest:
6 szpitali,
12 hospicjów,
8 przychodni i ośrodków zdrowia,
24 domy opieki,
14 młodzieżowych ośrodków wychowawczych 13 ośrodków terapii dla osób uzależnionych.

Wiele ośrodków charytatywnych zlokalizowanych jest przy parafiach i wspólnotach zakonnych, jak np. 76 poradni psychologiczno-pedagogicznych, 126 świetlic dla dzieci, 49 kuchni dla ubogich, 38 ośrodków pomocy rodzinie oraz 30 warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych.

Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi prowadzą przeszło 900 placówek oraz ponad 1100 różnych działań, projektów, akcji – nie tylko w Polsce, ale także poza granicami.

Pomoc rodzinie i dzieciom
Najbardziej znaną akcją Caritas w Polsce, prowadzoną przez wszystkie Caritas diecezjalne, jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Na przestrzeni 25 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to ponad 50 mln świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki akcji.

Z funduszy zebranych przez Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom finansowana jest w dużej mierze Wakacyjna Akcja Caritas. Jej celem jest wyrównywanie szans rozwojowych i społecznych najbiedniejszych dzieci. Wakacje organizowane są we wszystkich rejonach Polski, a turnus trwa przeciętnie dwa tygodnie. Diecezjalne Caritas dysponują własnymi ośrodkami wypoczynkowymi. W 2018 r. z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało ok. 30 tys. dzieci. Caritas Polska organizuje również kolonie wakacyjne dla polskich dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Do tego wyprawki i stypendia dla dzieci ubogich.

Caritas utworzyła również profesjonalne placówki opiekuńczo-wychowawcze dla niepełnosprawnych, do których trzeba zaliczyć Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, domy dziennego pobytu itp.
Jest to ok.
160 stacji opieki,
14 poradni lekarskich,
66 stacjonarnych zakładów rehabilitacyjnych, 44 hospicja,
114 wypożyczalni sprzętu medycznego.

Oczekiwanemu przez demografów wzrostowi liczby osób starszych w Polsce towarzyszyć będzie ogólny spadek liczby ludności. Odsetek osób w wieku 65 lat i więcej wzrośnie w Polsce do roku 2035 do 23,22 proc. Diecezjalne oddziały Caritas prowadzą środowiskowe domy opieki, domy dziennego pobytu, świetlice parafialne dla seniorów, domy pomocy społecznej oraz kluby seniora.

Do tego mamy pomc dla bezdomnych, patrole medyczne oraz pomoc dla migrantów i uchodźców.

Pomoc żywnościowa.
Caritas Polska jako organizacja partnerska uczestniczy w ogólnopolskim Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014–2020. W jego ramach Caritas z 26 diecezji, od 1 sierpnia 2017 r. do 30 czerwca 2018 r., przekazały najbardziej potrzebującym 14 417 ton produktów spożywczych o wartości ponad 60 mln zł – 282 tys. osobom. Pomoc żywnościową można uzyskać w 700 punktach. Głównie są to parafie, ośrodki pomocy społecznej i jadłodajnie. Wydano w nich w tym okresie 3,065 mln posiłków oraz 1,215 mln paczek żywnościowych. Ponadto zorganizowano 1352 warsztaty kulinarne, dietetyczne i dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności, w których uczestniczyło 31 tys. osób.

Zbiórki żywności „Tak, pomagam!”
Co roku przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia organizowane są zbiórki żywności w ok. 2500 supermarketach w całej Polsce. Po ostatniej zbiórce w marcu 2018 r. blisko 450 tys. kg żywności trafiło do ok. 45 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez Caritas. XV Bożonarodzeniowa Zbiórka Żywności będzie miała miejsce 7–8 grudnia. W każdą ze zbiórek zaangażowanych jest ok. 25 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Zbierają oni żywność w sklepach Biedronka, Tesco, Carrefour, Lewiatan, POLOmarket, Stokrotka oraz Intermarché.

W 2018 r. wolontariusze Caritas zebrali ponad 85 700 kg żywności, którą przekazali w postaci paczek dla 8 tys. starszych osób potrzebujących.

Caritas w Polsce współpracuje z siecią Biedronka od 2006 r. W programie uczestniczy 30 Caritas diecezjalnych oraz organizacje współpracujące, które deklarują gotowość odbierania i dystrybucji żywności z 500 sklepów sieci Biedronka oraz innych supermarketów. W programie pomoc w postaci paczek i posiłków otrzymuje codziennie ok. 10 tys. osób.

Na koniec jeszcze dodam, że od powstania okien życia do chwili obecnej uratowano w nich blisko 100 dzieci.

W wielu kościołach w całej Polsce są prowadzone też inne akcje mające na celu pomoc bliźniemu, wspieranie kultury oraz propagowanie wiary chrześcijańskiej.

Także drodzy Polacy, co udostępniacie te puste grafiki z tymi wyrzutami do kościoła.

Nikt Wam nie będzie kazał podpisywać oświadczeń o rezygnacji z jakiekolwiek pomocy świadczonej przez Kościół - teraz czy jak będziecie już starzy, schorowani i samotni.

Wspólnota Kościoła pomoże takim osobom, nawet jak te się jej wyprą.

Szkoda tylko, że przez błędy i grzechy jednostek chcecie zmieszać z błotem wysiłek milionów.

Ale to się Wam nie uda.

(Źródło: W opakowaniu cukierka)"

Tagi: 

Ziomalek
Dobrze, gość nie daje sobie pluć do zupy, trzeba bronić siebie i swoich wartości przed upraszczającymi wszystko "ateo-antyklerykałami". Piona, Tau, czekam na płytę!
jony12
Jak zazwyczaj się z nim nie zgadzam, to tutaj props. Skoro wypuszcza się fak-newsy i memu w stylu "OOOO KOSCIUŁ NIC NIE DA NA BIEDNYCH A SAM PINIENDZMI SRA" w stylu Bronisława Pawlika w "Misiu", to nic dziwnego w tym, że ktoś w końcu zweryfikuje te ogólniki.
jinz1
Ostatnie zdanie tj. Ale to się Wam nie uda. - obawiam się, że paradoksalnie zakrzyczenie kościoła może się udać. Tzn. naprawdę wątpię, aby jakakolwiek siła mógła po prostu o tak zlikwidować wszystkie dzieła, jakie Kościół stworzył, natomiast z prostactwem się nie idzie na żadną wojnę, a tak rozumiem po trosze owe, cytowane zdanie (być może nadinterpretuję, nie wiem). Naprawdę, szkoda siły. Trzeba robić swoje i nie dawać atencji tym, którzy w taki sposób owej atencji próbują się domagać. Świat krzyczał, krzyczy i krzyczał będzie. Chrześcijanie to ludzie czynu. Dobrze Piotrek, że dałeś jakiś konkret.
A jednak nic
Czyli ile lub co dał kościół na koronę? Z powyższej listy wynika jasno, że nic. A nie, poszły pewnie zdrowaśki. Z DPSami też bym się nie wychylał (chociaż jednocześnie nic nie zarzucam).
Pieniądze to nie wszystko
A co rozumiesz poprzez pojęcie "dał na koronę"? Czy wg ciebie ważniejsze jest przelewanie samych pieniędzy innym osobom które mają walczyć z szeroko rozumianymi skutkami koronaświrusa, czy też może bezpośrednie zaangażowanie w tą walkę?
abcd
pomijajac sporo oddolnych inicjatyw ze szczebla parafialnego zwiazanych z przekazaniem srodkow na zakupy respiratorow , skladki wsrod ksiezy zorganizowanej przez bp. Skworca (daj min. 500pln), to caritas przekazal 1mln, na poczatku walki.
DG
Brawo Tau! Populizmy to najgorsza zaraza naszych czasów
Kalif
Propsy dla Tau. Gość ma jaja, żeby głośno mówić swoje zdanie, mimo że jest w tym praktycznie sam i często jest za to jechany przez resztę sceny i to oczywiście przez tych, co najgłośniej krzyczą o wolności słowa. Paru tych groźnych niby raperów woli być Szwajcarią, bo przecież mogli by powiedzieć coś politycznie niepoprawnego.
prep
Tau - raper, który rapuje bo chce się dzielić prawdą. Props.
Janekwro
Dobrze prawi!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>