Freddie Gibbs - wywiad: "Bandana", Madlib, 2Pac, Scarface, Nipsey Hussle, motyw zebry (Hip Hop Kemp 2019)

Panie i Panowie, przed Wami jedyny w swoim rodzaju, the one & only... Freddie Gibbs! Nie udało się na Kempie w roku 2012, nie udało się pod koniec roku 2017 w Warszawie, ale wreszcie, podczas zeszłorocznego Hip Hop Kempu, przy trzecim podejściu na przestrzeni 7 lat, udało nam się usiąść z raperem z Indiany i zrealizować wyczekiwany od dawna videowywiad. 

Freddie okazał się rozmówcą wybitnie charyzmatycznym, nieprzewidywalnym, w jednym momencie wybuchowym i komicznym, a w drugim zachowującym powagę i stoicki spokój. Porozmawialiśmy między innymi o jego drugim albumie z Madlibem "Bandana", powszechnie uważanym za jedną z najlepszych płyt zeszłego roku... Roku?! , a także o szacunku należnym Freddiemu, jego relacji z Nipsey Hussle'em, inspiracji twórczością 2Paca i Scarface'a, naukach ze współpracy z Madlibem, znaczeniu tajemniczego motywu zebry na okładkach i w klipach, komicznym talencie i aktorstwie, czy też o pragnieniu oddawania hołdu tym, którzy przetarli szlaki...

Rozmowa, montaż, tłumaczenie: Marcin Natali
Kamera: Maciej Wojszkun, Kamil Łohunko (Tribekk)
Zdjęcie w miniaturce i zdjęcia koncertowe w video: Darek Radel (WEST)

[POPKILLERY 2020 - GŁOSOWANIA RUSZYŁY, WYBIERZ DO KOGO TRAFIĄ STATUETKI ROKU I DEKADY!]

Freddie Gibbs - interview: "Bandana", Madlib, Nipsey Hussle, 2Pac, Scarface, meaning of zebras

Jebaćbor
Co ja widzę, nie wierzę. A właśnie ESGN niedawno było na głośnikach. Freddie kozak, Bandana porządny album ale moim zdaniem Pinata lepszy. Dodakowo takie spostrzeżenie mam, ile trzeba zachodu żeby będąc takim popkillerem zrobić taki wywiad, sami przyznaliście że pierwsze próby były 7 lat temu, a efekt finalny jest taki że komentarzy zero a wyświetleń na youtube 1600...
Marcin Natali

Hah, w punkt! ;) Na odpowiedź składa się kilka czynników.

Robiąc zagraniczne wywiady nie nastawiamy się nigdy na szaloną liczbę wyświetleń i też nie to nam przyświeca - choć wiadomo, bardzo miło jak te wyświetlenia są i wywiad się rozchodzi odpowiednio. Sami też przykładamy starań i promujemy jak się uda, ale jeśli chodzi o wyświetlenia tu w Polsce to nie jest to najłatwiejsze, ludzie z oczywistych przyczyn chętniej oglądają wywiady polskie, a materiały zagraniczne - czy to z nowymi graczami, czy z legendami lub gośćmi z podziemia - mogą liczyć przeważnie na docenienie przez słuchaczy rapu z USA, zajawkowiczów itd. Obecnie mój najbardziej "popularny" wywiad na YouTube'ie to rozmowa z The Underachievers - w życiu bym się nie spodziewał, że akurat ona zrobi takie liczby, ale na dzień dzisiejszy ma ponad 45 tysięcy wyświetleń (!). W tym z Polski... jakieś niecałe 2 tysiące :) 

Także największą nadzieją na porządne rozejście się zagranicznego wywiadu jest zmienna i nieprzewidywalna natura algorytmów YouTube'a, które raz coś kompletnie pominą, a raz z nienacka zaczynają pewien filmik pompować i wrzucać fanom artysty w Stanach na stronę główną. Trochę materiałów już nam się fajnie rozeszło w ten sposób - czy to rozmowy z Coolio, Ghostface Killah, materiał z domu Grandmaster Caza, freestyle Shocka G, spacer z Masta Ace'em i Marco Polo itd. Inne wywiady zagraniczne albo zatrzymują się na tym 1-2 tysiącach wyświetleń, albo stopniowo sobie ciułają kolejne i rozchodzą się organicznie - co widać fajnie po zeszłorocznych rozmowach z Lute'em i Masego - też niecałe 3 tysiące wyświetleń, ale styl i ilość komentarzy wywołuje uśmiech :) 

Najważniejsze jednak przede wszystkim dla nas - a mówiąc już konkretniej - dla mnie osobiście - jest samo przeżycie, poznanie danego artysty osobiście, możliwość przeprowadzenia z nim swobodnej rozmowy, a także satysfakcja, gdy słyszę props za dobre pytania, wzajemny szacunek. Publikacja jest wisienką na torcie, ale sam fakt poznania np. takiego Commona osobiście jest dla mnie bezcenny i stanowi spełnienie marzeń. 

A co do Freddiego, zobaczymy jak będzie szło, jest nadzieja, że jeszcze dobije na nim wyświetleń i będzie się rozchodzić stopniowo. Natomiast sama rozmowa z nim to zdecydowanie jedna z najbardziej zwariowanych i nieprzewidywalnych, jakie miałem okazję przeprowadzić :D 

Pozdrówki i dzięki za uwagę! Co tydzień będzie wlatywać kolejny wywiad zagraniczny bo mamy ich jeszcze trochę, a kwarantanna sprzyja sprawnym montażom, tłumaczeniom i publikacji:) 5!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>