Skyzoo & Pete Rock "Retropolitan" - powrót do złotej ery NY (Przesyłka Polecana #12)

Nastał Nowy Rok, powoli przygotowujemy się do podsumowań roku 2019 - warto więc przypomnieć warte uwagi krążki z zeszłego roku. Jednym z takich projektów jest wydany pod koniec września pierwszy wspólny album Skyzoo i Pete Rocka "Retropolitan" - jedna z najciekawszych pozycji z 2019 dla fanów klasycznego rapu i nagrany w zaledwie dwa tygodnie materiał, określany przez brooklyńskiego wymiatacza jako "list miłosny i pobudka dla mojego miasta".

To też kolejne z serii LP nagranych przez Skyzoo w duecie z jednym producentem - byli już 9th Wonder, Illmind, Antman Wonder czy Apollo Brown, a tym razem raperowi udało się nawiązać współpracę z jednym z najlepszych producentów, jakich kiedykolwiek zrodził Nowy Jork!

Już pierwszy rzut oka na tytuł i okładkę płyty wskazuje, czego możemy się spodziewać po "Retropolitan" - to po części album w stylu retro w dobrym znaczeniu tego słowa, a także analiza życia w metropolii zwanej New York City. To obraz miasta widzianego oczami dwóch rodowitych Nowojorczyków, reprezentujących dwa odmienne pokolenia. To również wspomnienie czasów hip-hopowej świetności NY i sentymentalny powrót do lat młodzieńczych Skyzoo, kiedy to zajarany koszykówką i rapem Skyler śmigał ulicami Brooklynu w za dużej koszulce Penny'ego Hardawaya, a osiedlowi hustlerzy obnosili się z kilogramami złotej biżuterii niczym Slick Rick (tak zwane "Truck Jewels").

Uwagę zwracają od razu też starannie dobrane cytaty z wywiadów i filmów, takie jak wymowna wypowiedź Milesa Davisa otwierająca krążek i sprawnie wprowadzająca w stan umysłu jego twórców. Od razu po tym dostajemy "Glorious" - triumf, chwała, fanfary, DJ'skie trąby, a po chwili aplauz w tle i znany cytat "Clap your hands to what he's doing" wzbogacający nawijkę Skyzoo w "Carry On Tradition". Retropolitański vibe wzmacniają też ciepłe, rodzinne "Homegrown" czy nagrane na bicie stworzonym przez Pete'a w 1994 roku, stanowiące esencję złotej ery "It's All Good". Nie zabrakło również wokalnych wstawek i ad-libów Pete'a rozproszonych na całej płycie, czy znanych m.in. z płyt z CL Smoothem krótkich fragmentów instrumentalnych, stanowiących pomost pomiędzy kolejnymi kawałkami.

Na "Retropolitan" Sky i Pete niosą kulturę NY na swoich barkach, dumnie hołdując tradycjom, na których się wychowali i zderzając je ze współczesnymi realiami. Nie jest to bowiem album wyłącznie wspominający dawne lata - Sky w zawiłych niczym labirynt tekstach wielokrotnie kontrastuje swoje wspomnienia z obecnym stanem miasta, w którym wiele elementów tradycji zanika, a profil społeczno-kulturowy dzielnic zmienia się w zawrotnym tempie.

Jednym z najfajniejszych przykładów tego, jak Sky potrafi łączyć stare i nowe jest numer "Penny Jerseys", inspirowany postacią Anfernee "Penny" Hardawaya, gracza NBA najbardziej kojarzonego z Orlando Magic, ale który też rozegrał kilka sezonów w New York Knicks. W utworze tym historia zatacza koło w przepiękny sposób - od młodzieńczej zajawki grą Penny'ego i naśladowaniem jego stylu przez Skyzoo, do wspólnego lunchu z legendą NBA i wymienienia się autografami. Bezcenne.

"Osobisty list miłosny i pobudka dla miasta", które skomponował Skyzoo przy pomocy bitów z odkurzonej bitmaszyny Pete Rocka SP-1200, przypominają o magii lat 90., ale nie zamierzają być tylko powrotem do historii - przeciwnie, to odrodzenie Wielkiego Jabłka. Najwyższa pora chyba więc przestać martwić się o stan hip-hopu, bo tak długo jak Skyzoo tworzy, a "Soul Brother got it covered", możemy być pewni, że esencja nie zginie.

Kup "Retropolitan" na CD (52zł, darmowa wysyłka)

Pod spodem teledysk do "It's All Good", dwa numery w wersji live, a także galeria zdjęć prezentująca wydanie fizyczne na CD.

A już w czwartek na naszym kanale PopkillerTV Plus popkillerowy wywiad ze Skyzoo w cyklu Rentgen.

Skyzoo & Pete Rock - It's All Good (Official Music Video)

Skyzoo & Pete Rock - "One Time" Live Session | Vevo Ctrl

Skyzoo & Pete Rock - "Homegrown" Live Session | Vevo Ctrl

Galeria

Tagi: 

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>