Skyzoo z hołdem dla debiutu Jay-Z: "An Ode To Reasonable Doubt" (Przesyłka Polecana #7)

W ostatnim tygodniu udało mi się uzupełnić moją kolekcję płyt Skyzoo o ostatni brakujący krążek - fizyczne wydanie jego projektu nagranego w duecie z producentem Antmanem Wonderem (samplowanym m.in. przez DJ'a Premiera przy okazji drugiej płyty PRhyme) w 2013 roku. Mowa o "An Ode To Reasonable Doubt", wyjątkowym konceptualnym albumie będącym odą, hołdem i reinterpretacją klasycznego debiutu Jay-Z z 1996 roku "Reasonable Doubt". Powszechnie uważane za jedną z najlepszych płyt Shawna Cartera LP wywarło ogromny wpływ na wiele osób, w tym 14-letniego w czasie premiery Skylera Taylora aka Skyzoo.

17 lat później brooklyński wyjadacz postanowił stworzyć własną interpretację debiutu Jaya, ale zamiast pójść na łatwiznę i w mixtejpowym stylu zarapować na oryginalnych instrumentalach, Sky połączył siły z multiinstrumentalistą i producentem Antmanem Wonderem, który skomponował, zagrał i zaaranżował wszystkie podkłady od nowa - bez użycia sampli. W rezultacie dostaliśmy projekt, który stanowi świetne dopełnienie kapitalnego "Elmatic" autorstwa Elzhi'a i Will Sessions z 2011 roku - w tamtym przypadku wersji "live" i nowych aranżacji doczekały się bity z Illmatica, tutaj nowe życie tchnięto w często zestawiany z debiutem Nasa pierwszy album w historii Roc-A-Fella Records. Czy duet Skyzoo & Antman sprostał jakże ambitnemu zadaniu?

I to jak! Oda do "Reasonable Doubt" to 9 utworów, będących interpretacją klasycznych tracków z debiutu Jaya - zamiast "Dead Presidents" dostajemy "Meeting The Presidents", zamiast "Politics As Usual" - "The Usual Politics" i tak dalej. Świetna selekcja numerów, które obaj Panowie wybrali pomogła im odtworzyć klimat oryginału, zarazem wzbogacając doświadczenie o alternatywne aranżacje, wręcz filmowo uzupełnione smyczkami, żywymi instrumentami oraz gościnnymi występami dobrze wpasowującymi się w koncept kawałków. Skyzoo w tekstach zawiera dużo nawiązań do oryginałów, włącznie z refrenami i poszczególnymi wersami wiążącymi całość, a zarazem bawi się słowem i konwencją, prezentując nam swoje wersje klasyków Jiggi. Zamiast wersów o dilerce dostajemy opowieści dobrego chłopaka z sąsiedztwa i czujnego obserwatora, który wspomina, jakie wrażenie robili na nim goście tacy jak Jay.

Sky walczy więc z innymi "demonami" w "Praying Against The D'Evils", ma inne wyrzuty sumienia w "The Truth About Regrets", ale klimat całości odtworzony zostął bezłędnie - łącznie z wokalnymi samplami Snoopa, Prodigy'ego czy Fat Joe w refrenach - wokalne cuty są też jedynymi samplami na płycie. To, jak Antman Wonder zagrał od nowa wszystkie znane nam dobrze bity oparte na samplach z soulu i jazzu budzi ogromny, szczery podziw - podobnie jak refreny Meli Machinko czy Kay Cole, odtwarzające występy Mary J. Blige i Mecci w "Can't Knock The Hustle" i "Feelin' It". Nie dziwne więc, że w rezultacie DJ Premier, zajarany brzmieniem i produkcją na "An Ode..." zdecydował się współpracować z Antmanem, samplując jego kompozycje na drugim projekcie z Roycem da '5"9 pod szyldem "PRhyme". W kategorii tribute'u i hołdu dla klasyka ten 9-kawałkowy projekt spisał się na medal - dopracowanie muzyki w najmniejszych szczegółach, rap kipiący esencją Brooklynu i alternatywne wersje uwielbianych przez nas tracków to prawdziwa uczta dla uszu. Brawo!

Pod spodem teledysk do "Meeting The Presidents" (nakręcony pod legendarnym adresem 560 State Street, czyli miejscu gdzie przez wiele lat mieszkał Jay-Z), promujący album, odsłuch całości oraz galeria zdjęć wydania fizycznego CD.

Skyzoo, Antman Wonder - Meeting The Presidents

Przypominamy też nasz videowywiad ze Skyzoo i Apollo Brownem:

Apollo Brown & Skyzoo - interview: "The Easy Truth", Sean Price, Dr. Dre, "The Wire" (Popkiller.pl)

Galeria

Tagi: 

Mordo
Mordo gdzie można zakupić to arcydzieło ??

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>