Smif N Wessun "The All" (Przesyłka Polecana #9) - powrót z klasą po 8 latach

Kiedy we wrześniu zeszłego roku spotkaliśmy się z Masta Ace'em i Marco Polo w Nowym Jorku, nie wiedzieliśmy, że już niedługo światło dzienne ujrzy jeden z najlepszych singli 2018 roku, esencjonalny hymn Brooklynu "Breukelen" z gościnnym udziałem Smif N Wessun. A kiedy kilka dni później wspomnieliśmy o tym General Steele'owi podczas spotkania z nim w centrum jego rodzinnego Brooklynu, nie wiedzieliśmy, że Tek i Steele po cichu szykują wielki powrót...

Podczas spaceru po ulicach Downtown Brooklyn Steele uchylił nam oczywiście rąbka tajemnicy, zdradzając nazwę krążka "The All" oraz producentów odpowiedzialnych za warstwę muzyczną. Tym razem zaszczyt skomponowania tła pod stylową, charyzmatyczną nawijkę duetu z Bucktown miał przypaść 9th Wonderowi i jego ekipie The Soul Council. Już sama zapowiedź brzmiała nieźle! Kilka miesięcy później oczekiwany od dawna, pierwszy od 8 lat wspólny album autorów "Dah Shinin'" (nie licząc EPki "Born and Raised" z 2013 roku) trafił do sklepów, a niedawno jedna sztuka na CD trafiła również do mojej osobistej płytoteki.

"The All" to powrót SNW w stylu godnym ich stażu na scenie i dorobku artystycznego. To również poniekąd powrót do korzeni - i choć nie znalazły się tu żadne bity Da Beatminerz - czuć, że Tek i Steele chcieli po prostu nagrać dojrzały, esencjonalny, szczery i będący w zgodzie z ich sumieniami album. W przeciwieństwie do chociażby "The Album", nie ma tu ani jednego syntetycznego czy bardziej nowoczesnego podkładu, całość krąży gdzieś wokół przybrudzonych perkusji i zakurzonych sampli, bardziej w kierunku "soulful" niż hardkorowego boom bapu.

To już nie rok 1995 i blokowiska owianego złą sławą Brownsville, więc również warstwa tekstowa uległa naturalnej zmianie - miejsce mocnego bragga i nawijek o broni czy przestępstwach zastąpiły osobiste refleksje i życiowe przemyślenia, a produkcje 9th Wondera i "Rady Soulu" przypasowały tu idealnie. Reprezentanci Boot Camp Clik wspominają swoją drogę, dzielą się zdobytymi na niej mądrościami i zwyczajnie rapują o tym, co im w duszy gra, nie siląc się na przebojowość ani nie próbując wstrzelić się w trendy rynkowe. Najbadziej niespodziewanym elementem tej płyty jest chyba Rick Ross, choć nawet on jakoś się tu wpasował, mimo braku blichtru i hajlajfowego klimatu, z którym kojarzyć możemy hasło "Maybach Music". 

Dużą zaletą szóstego LP duetu z Bucktown jest właśnie spójność - 12 utworów, niecałe 40 minut muzyki i żadnego numeru, który by nie pasował do całości. W moim odczuciu to jeden z najlepszych krążków SNW i nie lada kąsek dla fanów "Wrekonize" czy "Bucktown". A dla mnie ma "The All" dodatkową wartość sentymentalną, bo oczywiście przypomina mi o upalnym popołudniu spędzonym z bardzo sympatycznym Steelem w Big Apple.

Album w wersji fizycznej możecie nabyć bezpośrednio na stronie zespołu, na FatBeats, a także w innych miejscach online. Ja dorwałem CD na brytyjskim Amazonie.

Pod spodem cztery klipy promujące płytę (w tym najnowsze, wakacyjne "Ocean Drive"), odsłuch całości w jednym pliku, kilka zdjęć wersji CD oraz zapis wspomnianego spaceru ze Steele'em po Brooklynie i wnikliwy 25-minutowy wywiad z reprezentantem BCC.

Smif N Wessun - Ocean Drive ft. Musiq SoulChild (Official Music Video)

Smif N Wessun "Stahfallah" (Official Music Video)

Smif N Wessun - Let It Go (Official Video)

Smif N Wessun - Testify (Official Video)

Smif N Wessun & 9th Wonder - "The All" (Full Album Stream | 2019)

A day in Brooklyn with Steele (Smif-N-Wessun) - a walk through Bucktown!

Steele (Smif-N-Wessun) - honest interview on Sean Price legacy, NY hip hop, essence of Brooklyn

Galeria

Zastanawiam sie
Szacunek dla tych Panów bo zrobili wiele dobrych rzeczy. Nie zawsze leza mi bity ktore wybieraja ale za kultywowanie zajawki szacun jeszcze raz
JuranF
I to jest hip hop a nie jakieś kurwa wactoje i inne kurwa tymki

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>