20 lat temu zadebiutował ZIP Skład a 19 lat temu WWO! Sokół wspomina

20 lat temu Sokół stał sobie, że tak powiem, w przejściu a cały ZIP Skład pokazywał jak brzmi i wygląda polska odpowiedź na Wu-Tang Clan i Boot Camp Clik. Stołeczny kolektyw wjechał całą watahą, kładąc kamień milowy na drodze warszawskiego hip-hopu.

"Chleb Powszedni" to jedyny do dziś album Sokoła, Pono, Fu, Korasa, Jędkera, Felipe, Jaźwy i Mierona oraz DJ-a Deszczu Strugi, album ze wszech miar klasyczny. Co ciekawe - dokładnie rok później ukazał się nie mniejszy klasyk, debiut WWO! Oba albumy wywołały trzęsienie ziemi na ulicznej scenie, a takie klasyki jak "Jeszcze będzie czas" do dziś latają w furach wielu - a my razem z Sokołem pozdrawiamy ich pasażerów.

I przypominamy, że Nawijka ZIP Składowa ewidentnie jest nieśmiertelna - co najlepiej pokazała gala Popkillery, gdy z Pono i Korasem nawijał każdy, od legend po nowe pokolenie, a na koniec duet pożegnany został owacją na stojąco:

Pono feat. Koras - Nieśmiertelna nawijka ZIP Składowa (Live @Popkillery 2019)

A oto jak prace nad oboma albumami wspomina dziś Sokół:

ZIP Skład "Chleb Powszedni": "To absolutna klasyka polskiego ulicznego rapu. Sokół, Pono, Koras, Felipe, Fu, Jędker, Mieron i Jaźwa (Ward był akurat na wyjeżdzie więc nie ma go na płycie) oraz DJ Deszczu Strugi. Pamiętam nagrywki wokali, u Pona w domu gdzie często jego babcia wchodziła z talerzem gorącej pomidorowej w trakcie nagrań. Dużo dymu, niesamowita więź, sztywne wytyczne i ani jednego dnia bez ekipy przez kilka lat, bo bez ekipy każdy czuł się jak bez ręki. Elo!"

W Witrynach Odbicia "Masz i Pomyśl": "To płyta, która narobiła ogromnego zamieszania, promowana kasetowym singlem "Obejrzyj sobie wiadomości" krzyżująca podziemie z mainstreamem na swój dziwny sposób. Kawałki "Jeszcze będzie czas", "Nie pisz czarnych scenariuszy" czy "W witrynach odbicia" rozpierdalały wtedy głośniki w całej Polsce."

ZIP Sklad feat. Kaczy - Śródmiescie południowe (audio)

WWO Jeszcze będzie czas

****

Pono, Fu, Wigor Mor W.A., DJ 600V - Cypher #4 - Popkillery 2019

Real HH 90
Cały ZIP Skład Zipera WWO TPWC zawsze na wielkim propsie byłem na jednym koncercie u mnie na Zipera Było Zakurwiście moje czasy wspaniale wspominam ten czas ZIP.
Anonim
Pamiętam koncert WWO w Lublinie to były czasy :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>