25 lat "Illmatica" Nasa - wywiad z producentem "Life's a Bitch", L.E.S.

19 kwietnia 1994 roku światło dzienne ujrzał jeden z albumów, bez którego hip-hop nie byłby taki sam. Kwintesencja nowojorskiego brzmienia, prawdziwy kanon i elementarz każdego rapera - "Illmatic". Tak jest, ciężko uwierzyć, że tak celebrowany debut Nasira Jonesa ukazał się aż 25 lat temu. Tym bardziej, że ów upływ czasu nie jest w żaden sposób odczuwalny przy odsłuchu - of pierwszych taktów "The Genesis" po ostatnie brzmienia "It Ain't Hard to Tell", "Illmatic" i dziś brzmi tak samo świeżo, jakby ukazał się wczoraj...

A tyczy się to zarówno mistrzowskich wersów Nasa, jak i warstwy muzycznej. Esencjonalnego, eastcoastowego brzmienia "Illmatica" po prostu nie tyka się czas - a jest to zasługa plejady niesamowitych talentów, które Nas zaprosił do współpracy: Preemo, Pete Rocka, Q-Tipa, Large Professora... oraz bohatera dzisiejszego wywiadu.

We wrześniu tamtego roku do Wrocławia na specjalny koncert, poświęcony pamięci Prodigy'ego (R.I.P.) przyjechali Havoc, stały współpracownik Mobb Deep Big Noyd oraz L.E.S. - niezwykle utalentowany producent, architekt brzmienia Queensbridge, autor bądź współautor wielu klasycznych bujających sztosów - m.in. "Sugar Hill" AZ, "Miami" Willa Smitha, "Glamour Life" Big Puna... A przede wszystkim - nieśmiertelnego "Life's a Bitch" Nasa i AZ. Ja sam, odkąd usłyszałem jego kapitalne produkcje na "I Am..." Nasa (m.in. świetne "I Want to Talk to You" czy wywołujące ciarki "Undying Love"), jestem ogromny fanem - niemal podskoczyłem więc z radości, gdy L.E.S. zgodził się na wywiad przed koncertem.

Porozmawialiśmy więc o początkach znajomości z Nasem i Havokiem, o historii powstania "Life's a Bitch" i innych klasycznych utworach. Wspomnieliśmy tych, których z nami już nie ma, m.in. Prodigy'ego oraz Chrisa Lighty'ego (R.I.P.).  L.E.S. opowiedział także o współpracy z Kendrickiem Lamarem i o swych najnowszych, interesujących przedsięwzięciach. Zapraszam serdecznie do oglądania!

Ogromne podziękowania za pomoc przy wywiadzie kieruję do niezawodnego Sławka z BIG Idea oraz Hectica ze Ślizgu. Pozdrawiam!

Rozmawiał: Maciej Wojszkun

Tłumaczenie: Maciej Wojszkun

Video: Maciej Wojszkun

POPKILLERY 2019 - zagłosuj na swoich faworytów

Nas "Illmatic" (Klasyk Wszechczasów)

AZ "Dorastanie w kulturze hip-hop pokazało mi, w którą stronę iść" - videowywiad

L.E.S. - interview: on working on "Illmatic", Kendrick Lamar collabo and Queensbridge sound

Tagi: 

22 kwietnia
07:59 17
caddy
przestancie sie juz spuszczac nad illmaticiem ,w huj wiele wiele plyt wyszlo od tej ,ale beda gadac ze illmatic i to nawet z 94
AK47
O takich płytach trzeba pisać. To klasyk przez duże K.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>