Gonix o seksizmie w rapie: "Szukanie kozłów ofiarnych"

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2019-03-10 15:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Głośno było w ostatnich dniach o wypowiedzi dziennikarza "Gazety Wyborczej" Przemysława Guldy, który określił duet PRO8L3M mianem "jednego z najbardziej mizoginistycznych zespołów w Polsce, grupy, która na swoim poprzednim albumie miała piosenkę jawnie nawołującą do gwałtu i gloryfikującą go, duetu, którego członkowie na kobiety nie mówią w piosenkach inaczej niż „dupy” albo „k***y".

Na bazie tego komentarza wywiązała się dyskusja o tym, na ile seksistowski i szowinistyczny jest sam rap - wśród wielu męskich głosów obszerny wpis dodała także Gonix.

"Ludzie, którzy chcą rozliczać polski rap za szowinizm, mizoginię, seksizm etc. i szukają koziołków ofiarnych, wskazując poszczególnych artystów, powinni lekko przystopować. Teksty rapowe to nic innego jak trochę przejaskrawiony obraz naszej rzeczywistości. Raperzy czerpią z życia codziennego i nastrojów społecznych GARŚCIAMI! W pierwszej kolejności rozliczymy zatem podszczypującego wujka Janusza, złotoustego pana Ździcha palącego szluga na przystanku pekaes, świat reklamy, polityki, zacznijmy surowo karać gwałcicieli, nie wychowujmy chłopców na narcystyczne miernoty, a dziewczynek na bezwiedne istotki. Skupmy się na wielu innych palących kwestiach społeczno-ekonomicznych, a wtedy, obiecuję, hip-hop też się zmieni" - czytamy na profilu raperki.

Tagi: 

incoG
Dobrze pisze, polać Jej!
mak&gajwer
[komentarz usunięty]

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>