Białas: "Niektórzy raperzy prosili żebym pisał im teksty"

kategorie: Hip-Hop/Rap, Komentarze, News
dodano: 2019-01-02 17:06 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Własne teksty i przekazywanie historii w szczerości ze słuchaczem to jeden z ważniejszych elementów w hip-hopie - w miarę komercyjnego rozwoju rapu sytuacja zaczęła się jednak modyfikować, a na scenie pojawiały się postacie korzystające ze wsparcia innych lub będące pewnego rodzaju sceniczną kreacją i 'projektem grupowym' - jak Eazy-E, któremu teksty pisał m.in. Ice Cube (mogliście zobaczyć to w filmie o N.W.A.) czy Biz Markie, którego wspierał np Masta Ace - efektem kultowy singiel "Me & The Biz" (pierwotnie miał być to instruktaż dla Biza jak ma nagrać swoją zwrotkę, finalnie imitacja Biza przez Ace'a doczekała się statusu klasyka a maskotka znalazła się nawet na okładce książki Ego Trip). Obok stawiania sprawy jasno przez Eazy'ego, Biza czy Dr.Dre i Diddy'ego (których traktować trzeba bardziej jak muzycznych dyrygentów niż stricte raperów) pojawiło się także zjawisko ghostwritingu - zarzuty o to, że raper x nie pisze sobie sam tekstów do dziś są jednymi z najcięższych a plotki o tym komu pisali teksty bardziej utalentowani koledzy krążą za kulisami od dawna.

Jak się okazuje 'proceder' ten trafia finalnie także do Polski...

Masta Ace "Me & The Biz"

Białas zapytany został przez Bartosza Boruciaka w rozmowie dla Tygodnika Solidarność o to, czy jest otwarty na współpracę z artystami spoza rapu i odparł szczerze: "Niektórzy raperzy prosili mnie, żebym pisał im teksty. Moim planem na starość jest to, żeby pracować z innymi artystami nad ich utworami. Mógłbym być ghostwriterem i producentem wykonawczym".

Nie dziwi, że to współzałożyciel SBM był osobą, do której zaczęto pukać - w końcu mało mamy na scenie tak uniwersalnych MC, zgrabnie łączących bystre obserwacyjne oko i bagaż życiowych doświadczeń z drygiem do gęstego technicznego splatania zwrotek i  'one-linerowego' pisania pełnego błyskotliwych linijek. Jeśli natomiast mowa o tym, że któryś uznany raper miałby nie pisać sobie sam tekstów...

"W Polsce to wciąż kwestia szacunku. Gdyby ludzie się dowiedzieli, że jakiś znany raper korzysta z usług ghostwritera, byłby to ogromny szok" - mówił w audycji Numer Raz w Czwórce VNM, znany z bardzo osobistego podejścia do słuchacza.

Pisanie przez raperów tekstów wokalistom/wokalistkom już znamy - w tej roli sprawdzali się oficjalnie podpisani Ras, Mes czy Eldo, łącząc muzyczne światy i sprawdzając się w innych klimatach, a my liczymy na to, że polscy raperzy z krwi i kości będą jednak nadal samodzielnie odpowiadali za swoje teksty i odróżnią się tym od gwiazd popu.

 

Tagi: 

Yo.
Żeby raperzy sobie pisali teksty nawzajem to widzę tylko w przypadku gdzie są z jednej ośki i mają wiele ze sobą wspólnego pochodzenie poglądy setki razem odjebanych akcji itp. jak za czasów N.W.A. W innym wypadku byłoby to w ogóle nieautentyczne i wiało chujem.
ofr8f
+1
Zakatarzony Białas
Podaj ksywki zakatarzony krecie a nie pierdolisz trzy po trzy
Lil shit
No a kto tam do tej jego smiesznej mafi z piaskownicy należy? Jak wiesz to masz ksywki hehe
JapierdolexD
Jak przeczytałem ten opis Białasa, to aż mnie skręciło. Błyskotliwe te teksty to on może ma dla ludzi w podstwawówce, technicznie wieje chujnią, ma kwadratowe flow. Jego bagażem życiowych doświadczeń jest to, że wyruchał Zui jak miała 16 lat i zarzygiwał się przez pare lat. Jest chujowym raperem, a tekst brzmi, jakby ktoś tu na poprawę swojego ego rzucił hajsem, no bo nie oszukujmy się - kto używa takich zwrótów w takich publikacjach. No ale cóż, ale no musze się zamknąć, bo "taki ze mnie ganster dopóki nie przyjdzie gangster" jak to nawija ten wasz gimbograjek.
Dark
Jednak Białas ma niezłą wyobrażnie. ciekawy jaki raper by zgodził sie na takie coś, jakby kazdy od Białasa brał od niego teksty to rapu wgl by nie było
Podpisano Imieniem z nazwiskiem
Białas chuj ci w szałas. Gówno dla dzieci z podstawówki, bo na gimnazjum to już jest za słabe
21:34 7
Robert Grymer Zarapował Tekst Napisany Przez Bezczela ale to było dla zajawki bo nie czuje się on raperem tylko chciał sprawdzić się

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>