44 urodziny hip-hopu i piękny prezent od Google'a

kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2017-08-11 13:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 4)

11 sierpnia 1973 18-letni jamajsko-amerykański DJ Kool Herc wyprawił imprezę na 1520 Sedgwick Avenue w Bronxie. W jej trakcie postanowił zamiast puszczać pełne numery pobawić się nimi i serwować jedynie partie instrumentalne, nazwane breakami. W trakcie tychże breaków jego przyjaciel Coke La Rock chwytał mikrofon i podkręcał publikę do lepszej zabawy. Panie i panowie, tak oto narodził się hip-hop.

Na dzisiejsze 44 urodziny Google ukłonił się w pas hip-hopowej kulturze i przygotował dla nas świetną niespodziankę...

Gdy wejdziecie na przeglądarkę znajdziecie logo w postaci graffiti, które odprowadzi Was do gramofonów wraz kultowymi winylami, instrukcjami scratchowania oraz ciekawostkami dotyczącymi hip-hopowych początków. Wszystko z narracją Fab 5 Freddy'ego, legendarnego prowadzącego "Yo! MTV Raps", który dodaje całości jeszcze większego klimatu. Oto co miał do powiedzenia z tej okazji Lyor Cohen, były dowódca Def Jamu a obecnie szef działu muzyka w YouTube:

"“Yes, yes y'all! And it don't stop!” Dziś świętujemy rewolucję kulturową trwającą od 44 lat, która rozpoczęła się na Bronxie w naprawdę ciężkich czasach. Młodzież potrzebowała wtedy ujścia - jednoczącego brzmienia, bitu i głosu który mogła nazwać swoim. DJ'e i MC's z Bronxu sprostali zadaniu a miasto pokochało ich za to.

Hip-Hop był ogólnodostępny. Dziecko z małymi zasobami i ciężką pracą mogło przekształcić swój gramofon w mocarny instrument ekspresji. Rozpoczynając od Kool Herca, DJ'a Hollywooda czy Grandmastera Flasha oddolny ruch wytworzył nową kulturę muzyki, sztuki i tańca, dostępnego dla pięciu dzielnic NY - i wielu ponad.

Hip-Hop był także rebelią przeciwko ówczesnym normom, takim jak ogromna popularność disco, która wg wielu zakrywała przełomowe nagrania Jamesa Browna i legend soulu z lat '60. Ludzie czuli wówczas, że uniwersalne historie i emocjonalne prawdy przekazywane w soulu i bluesie zagubiły się w popowym brzmieniach disco. Hip-Hop wydobył je na powierzchnię, począwszy od pionierów, którzy wykorzystywali sugestywne rytmy BOOM! BAP! od perkusisty Jamesa Browna, Clyde'a Stubblefielda.

Trzeba odnotować, że wczesny hip-hop sprzeciwiał się przemocy i narkotykom, które opanowały tamten czas. Mój przyjaciel i pierwszy klient Kurtis Blow powiedział kiedyś 'Na jednej stronie ulicy wielkie budynki są podpalane, a na drugiej dzieciaki wrzucają graffiti z przesłaniem 'Tak dla nadziei, nie dla koksu', 'Przetrwamy' czy 'Boże, pokaż mi drogę'. Przekazy te zjednaczały społeczeństwo i były kurtyną dla początków hip-hopu.

Hip-Hop był niszczący. Pokazywał, że ludzie w każdej sytuacji mają możliwość stworzenia czegoś co ma moc i znaczenie. Rozwój kultury i brzmienia - od Kool Herca grającego breaki Jamesa Browna na domówce do Jaya-Z, Kanye Westa czy Drake'a będących największymi siłami w muzyce 44 lata później - jest czymś czego nie przewidziałby prawie nikt obecny na pierwszej imprezie.

Hip-Hop zrobił dokładnie to czego oczekiwali jego pionierzy - czy zamierzenie czy niezamierzenie. Umieścił ogólnodostępną kulturę, z którą utożsamić może się każda marginalizowana grupa na świecie, na froncie świata muzyki. Przypominamy to więc miliardom ludzi, krzycząc “Yes, yes y’all! And it WON’T stop!”

***

Sprawdź też:

40 lat temu w NY padł prąd a włączył się hip-hop

Z Archiwum HH: Hip Hopowe Soundtracki Part 1

Grandmaster Flash - nasz wywiad o serialu "The Get Down"

Google Doodle celebrates the 44th Anniversary of the Birth of Hip Hop

polski rap gówno
świetnie napisane
Palenie
Najlepszym prezentem byłaby reedycja "Palenie Mikrofonów Nie Powoduje Wack'a Ani Choroby W Wersach"
Kamil1989
Fajna sprawa... można sie pobawić
Brake96IWS
Po wczorajszej #asztagoladzie to na prawdę dobry artykuł. I za razem edukujący a nie co nagrał norweg po niemiecku z belgijskiego podziemia

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>