Popkiller Młode Wilki 2001... czyli "co by było gdyby"

Wczoraj przybliżając naszą szaloną symulację mającą wprowadzić Was w główny etap tegorocznych Młodych Wilków pisaliśmy:

"Wyobraziliśmy sobie taką hipotetyczną sytuację. Jest rok 2001, w redakcji magazynu (bo przecież jeszcze nie serwisu internetowego) Popkiller pada pomysł "zróbmy akcję Młode Wilki, zbierzmy najciekawsze nowe twarze, talenty, które obecnie wchodzą na poważnie na scenę i poświęćmy im jeden numer naszego czasopisma!". Bingo!

Jednak nie chodzi o stosowanie się do tradycyjnej zasady "Mądry Polak po szkodzie" i udawanie ekspertów w oparciu o przyszłe osiągnięcia danych artystów, nawet jeśli w tamtej chwili nic ich nie zapowiadało. Nie. Staraliśmy się oprzeć na sytuacji z danego roku, wiedzy z danego roku oraz tym, jak malował się potencjał konkretnych MC. To, czy później stali się ikonami, zaliczyli równię pochyłą, czy przepadli całkowicie, nie miało dla nas znaczenia. I to chyba ciekawsze, bo niczym przegląd Freshmanów XXL'a "parę lat po", pokazuje jak różnie układają się kariery, a nie zbiera największe gwiazdy z danych lat."

Dziś pora na pierwszą odsłonę - sprawdźcie kogo wybralibyśmy w roku 2001, również opisy tworzone są z perspektywy danego roku!

Afrojax - Warszawski raper z zespołu Afro Kolektyw wprowadził abstrakcję w tekstach na zupełnie nowe tory. Już w 2000 roku dał się poznać jako osoba, która zjadła swoją obrzydliwie zabawną, gościnną zwrotką nie byle kogo, a samego Świntucha (a.k.a. Tymon). Jak przyznaje sam Jax, dawniej chciał być murzynem, ale obecnie bliżej mu do chudego, brytyjskiego pedała. Możecie go kojarzyć jako współautora nielegala pt. "Negatywne wibracje", który rozszedł się w oszałamiającym nakładzie 200 sztuk. Już ósmego grudnia pojawić ma się legalny debiut Afro Kolektywu zatytułowany "Płyta pilśniowa". Płyta ma się uginać od mieszanki rapu, jazzu (zasługa żywych instrumentów!) oraz absurdalnego poczucia humoru. Biorąc pod uwagę doskonały singiel "Czytaj z ruchu moich ust" jesteśmy w stanie w to uwierzyć.

Bu - Reprezentant Tych pokazał swoje ponadprzeciętne możliwości na wydanym przez Gigant Records "Dość Milczenia". Płonący Squat póki co nie zyskał takiej popularności jak inni artyści Giganta, ale każdy kto słyszał jego zwrotki w "Nocnym Wypadzie" czy freestylową masakrę w "WNCH" wie, że to MC z krwi i kości. "Bukartyk" już w 1999 roku na "Projekcie D.O.T." zwracał na siebie uwagę, w tym roku w naszym zestawie nie mogło go zabraknąć. Szczególnie, że słuchy głoszą, że niebawem będziemy mogli usłyszeć jego współpracę z Rahem na płycie producenckiej członka PFK.

donGURALesko - Już w 1998 roku Gural i Kaczor na swoim albumie "Prawdziwość Dla Gry" pokazywali, że należy poświęcić uwagę "białym braciom spod znaku skurwysyna". Pierwszy polski MC, które za swobodą posługuje się wielokrotnymi rymami i dysponuje stylem niemożliwym do porównania z kimkolwiek innym. Przyszłość polskiego rapu, przejebane flow, chropowaty głos, grupa świetnych producentów za plecami. Ostatecznym rozstrzygnięciem tej kandydatury był tegoroczny maxisingiel Killazów - "Zjednoczone Emiraty Poznańskie" na którym jednoznacznie pokazał, kto ma w tej chwili najlepszy styl w stolicy Wielkopolski.

Eis - Dowód na to, jak robić rap, na który słuchacze w Polsce gotowi będą dopiero za parę lat - jeśli w ogóle. Amerykańskie wzorce, hajlajfowa przewózka, wyluzowana stylówka - takich gości na naszej scenie ze świecą szukać. Album Elemera spotkał się z ambiwalentnym odbiorem i zebrał sporo krytycznych uwag oraz środowiskowego oporu, ale my czujemy, że ten gość jeszcze postawi na swoim.

Ekonom - Warszawska formacja Fenomen zaznaczyła swoją obecność na podziemnej scenie a kolejnymi singlami zaciekawia i każe mieć się na oku. Jej najmocniejszym ogniwem jest zdecydowanie Ekonom, łączący bystrość spojrzenia z "szarą podwórkową" perspektywą, a zarazem dysponujący ciekawym i oryginalnym stylem. Zdecydowanie nadzieja stołecznej sceny.

 

Inespe - Spytacie czemu on, skoro jego skład RHX to trzech równorzędnych nawijaczy. M.A.D. wydaje się powoli odsuwać od mikrofonu w kierunku bitmaszyny, Fisz "Polepionym" sprawił, że jesteśmy przekonani, że poradzi sobie doskonale bez naszej pomocy. A Inespe zrobił świetny materiał zatytułowany "W Oceanie Szarych Bloków" a dużo słuchaczy polskiego rapu zdaje się przeszło obok niego. "W mieście ciągłych melanży czasem trzeba trzymać pion" - reprezentant Imielina trzyma go bardzo dobrze. Mimo młodego wieku niesie w swoich nagraniach sporo myśli, nad którymi warto się zastanowić, a jego rozkminy naprawdę mogą pomóc w poukładaniu własnego życiowego burdelu. Zajebista robota M.A.D. i Twistera pięknie podkreśliła talent tego gościa. Rapera, który chce mieć respekt i ode mnie ma go sutą dawkę.

Łona - Pochodzący ze Szczecina Adam Zieliński to kompletny ewenement na naszej scenie. Raper świeży jak oddech Afrodyty, zaczynał stawiać pierwsze rapowe kroki podczas audycji radiowej Aśki Tyśkiewicz, WuDoo. Jeżeli obserwujecie szczecińskie podziemie, to zapewne wiecie już, że Łona (wtedy jeszcze jako Do You Wanna?) namieszał na tamtejszej scenie wraz z zespołem Wiele C.T., którego był jednym z jaśniejszych punktów. Nielegal zatytułowany "Owoce miasta" zapewne szybko osiągnie status kultowego, podobnie zresztą  jak solowy numer Łony "Złota Rybka", który możecie usłyszeć na tegorocznej "Kompilacji 2" O$ki. Ten niepoprawny optymista urzeka poczuciem humoru (marzę o wspólnym utworze z Afro Jaxem. Może być nawet o paleniu papierosów...) oraz błyskotliwością jakiej próżno szukać na naszej scenie. Zapamiętajcie moje słowa, ten raper namiesza na polskiej scenie. Czuję w kościach, że zbliżający się wielkimi krokami legalny debiut zatytułowany "Koniec żartów", który w całości wyprodukuje jego kompan Webber będzie czymś wyjątkowym.

Nullo – Pochodzący z Wałbrzycha raper, który w przeszłości współtworzył wraz z Szadem duet Poetikanonim i autor niedawno wydanego, dobrze przyjętego nielegala „Wszystko rymowanym słowem”, dzięki któremu został zwycięzcą festiwalu w Żarowie i uzyskał wsparcie Magiery. Obecnie członek projektu Peo-ete-ik (oprócz niego Szad, Pork i DJ SPH). Charakterystyczna barwa głosu, niezwykle giętkie, melodyjne flow i gęsto nawarstwiane rymy to atuty, które nasuwają się momentalnie podczas słuchania pierwszego wspólnego numeru grupy pt. „Status Quo” i każą z ciekawością obserwować dalsze poczynania Nulla, jak i całej trójki rymotechników z Wałbrzycha.

Onil - Koszalińskiego rapera mogliśmy ostatnio usłyszeć w "Imprezie" Liroya czy "Olewce" Yaro a teraz dzięki wsparciu Vienia i jego Bazy Lebel na sklepowe półki trafia "Jeden dla wszystkich". Bezkompromisowe, życiowe teksty z perspektywy 20-latka rzucone zostały na melodyjne, bujające podkłady stworzone przez Yaro. "Dla mnie hip-hop jest jak rodzina", powiedział dopiero co w wywiadzie dla Klanu, co potwierdza to, że nie ma dla niego granic a podział między "ciemną a jasną stroną" nie istnieje.

O.S.T.R. - Multitalent. Raper, producent, skrzypek... i róża wyrosła na betonie łódzkich Bałut. Znany z freestyle'owych zmagań czy udziału w kolektywie Obóz TA, wyłapany przez rosnącą w siłę niezależną wytwórnię Asfalt Records i wyczekiwany na sklepowych półkach z debiutanckim "Masz To Jak W Banku". Nie boi się twardego, miejskiego przekazu, ale w swojej bezkompromisowości preferuje bystrość i celność a nie bezmyślną agresję.

Rafi - Mówi się, że tak jak Warszawa mocno inspiruje się Nowym Jorkiem, tak w Poznaniu rządzi Kalifornia. I słychać to w stylu reprezentanta Beat Squadu, który leniwą nawijką urzeka i skupia uwagę. Laidback, relaks, dużo zielonych oparów, zachrypnięty wokal i leniwe spostrzeżenia zza przymkniętych oczu - miła odmiana na polskiej scenie.

Śliwka Tuitam – Oniryczny klimat, rapowe bujanie w obłokach, lekka, odfruwająca w nieznane do tej pory rejony nawijka… Częstochowskiemu kolektywowi Ego, po udziale na składance Gigant Records numerem „Kto to taki” i głośnym singlu „Rytmy Zwątpienia” nie sposób odmówić oryginalnego podejścia do tworzenia rapu, mimo że na pierwszy rzut oka widać, że Śliwce i Sivowi po drodze jest z PFK i ich śląską specyfiką, czego dowodem jest zapowiedź wspólnego projektu tego pierwszego z Fokusem pod nazwą Pijani Powietrzem – coś nam mówi, że już wkrótce możemy być świadkami czegoś naprawdę wyjątkowego, a póki co „Nibylandia” zapowiada się na jeden z najciekawszych tegorocznych debiutów na scenie.

*************

Dziś: Kariery całej 12-tki ułożyły się bardzo zróżnicowanie. Łona, Gural czy O.S.T.R. stali się gwiazdami i niezaprzeczalnymi ikonami, ale nie każdy miał taką okazję. Rafi po latach zadebiutował solowo w 2011, kariera Bu natomiast nabrała lekkiego rozpędu po wstąpienie w szeregi "3ody Kru" a w 2013 roku ukazało się jego nowe solo. Nullo z Trzecim Wymiarem działa konsekwentnie i sprawnie, podobnie jak Afrojax z Afro Kolektywem - choć oni odlecieli w mocno eksperymentalne, odbiegające już od rapu rejony. Inespe i Eis chyba na dobre zakończyli karierę dekadę temu, Ekonom po klasycznych albumach Fenomenu i paru latach ciszy zapowiedział solowy powrót, natomiast u Śliwki cicho. A Onil? Legenda koszalińskiej sceny zmarła w roku 2011 podczas operacji usunięcia krwiaka mózgu, wywołanego dotkliwym pobiciem. R.I.P...

Wyróżnieniem specjalnym za ten rok uhonorować musimy natomiast Tymona. Dlaczego? Bowiem wrocławski raper pasowałby w tamtym momencie na Młodego Wilka, dopiero co wyszedł z podziemia kontrowersyjnym Świńtuchem i był przed klasycznym solo "Zmysłów 5" - jednak jak bystrze zauważył jeden z członków naszej załogi, Tymon był wówczas dziennikarzem Klanu, więc bardzo możliwe, że gdyby istniały wtedy Młode Wilki to brałby udział przy ich selekcji, dlatego też dbając o możliwie pełny realizm naszej symulacji postanowiliśmy nie uwzględniać go w składzie.


PS. ZARAZ PO ZAKOŃCZENIU SYMULACJI RUSZAMY Z 4 EDYCJĄ MŁODYCH WILKÓW -
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA FB ORAZ CODZIENNIE ZAGLĄDAJ NA POPKILLERA, BY ŚLEDZIĆ WSZYSTKIE RUCHY.

PS2. Opisy 'Starych Wilków' przygotowali: Mateusz Natali, Daniel Wardziński, Krystian Krupiński i Piotr Zdziarstek. Grafikę u góry wykonał Konrad Kasprzyk

Brumpder
Zajebista akcja z tym! Jaram się kto może się znaleźć w przyszłych latach i mocno czekam ;)
re
no tak ale jestem ciekawy czy tak samo napisalibyscie w 2001? bo moim zdaniem te back in day mlode wilki sa bez sensu
jak to
przydałyby sie jakieś linki do waszym zdaniem najlepszych numerów artysty z tamtego okresu, z jutubem o wiele łatwiej się wczuć w klimat
andrzej duda
A Peja? Na Legalu do dziś robi rozpierdol
nasty1
Tyle, że on już jakiś czas wywawał płyty ze slums attack więc nie pasuje na młodego wilka jak dla mnie
kotang
peja w 2001 był prawie 10 lat na scenie już
andrzej duda
Fakt, pojebało mnie.
Nigger
AGural rok mniej ☺
lax
w 2001 na radio 5g fm pojawili sie Wnb
chochlik
Tymon? a on czasem nie jest dzisiaj redaktorem Cd-Action?
dwskwkdw
Już podobno nie jest.
CP
W Techlandzie robi
nero

"Moze byc nawet o paleniu papierosow" :) haha
Az tak dobrze tamtych czasow nie pamietam, ale tez mi swita, ze przy premierze 5gfm zachwalani byli WNB. Przydaliby sie tutaj, zeby uzupelnic roznorodnosc wilkow- oprocz Gurala nie ma ulicznikow (albo sie myle).
Super pomysl!

Wek
Nie Tych tylko Tychów !
EISStylNieKończe
Dobra beka z opisu Eisa. "... ale my czujemy, że ten gość jeszcze postawi na swoim. " To taka aluzja że piszący na PopKilerze są tak zajebiści, że po Elemerze który był w ogniu krytyki wyczuwają że zostanie wydana tak zajebista płyta jak Gdzie Jest Eis ;-) Oczywiście fajnie sie pisze wiedząc że Eis taką płytę nagrał ale w latach Elemera byście się na niego wysrali tak jak większość ...
znawca z 71
propsy gościu, wszyscy chuja na nim wieszali, bo 'bananowiec'
Olos
Czuję, że w 2003 będzie Mezo na 100% i zasłużenie.
PR
RACZEJ W 2002
czarnuch
brakuje Wychowanych na Błędach!
WWYsiec
Gdzie GRZ z Peel Motyff?
dgd
Czemu nie daliście Pezeta? pasowałby tak samo jak gural, bo ciężko powiedzieć że robił wtedy kariere jako płomień 81. Dopiero Muzyka Klasyczna dała mu rozpęd więc pasowałby idealnie
ESPeeN
Bu Reprezentant Tychów, a nie tych
pietras88
brakuje Piha
KolorowyKamil
Radio z polskim rapem z podziemia szczurownia.cba.pl
tak
propsy za Śliwkę, dobrze że jeszcze ktoś pamięta o takim talencie ;)
nope.
Props za Onila, w Koszalinie zawsze ubogo w raperów, teraz tylko Neile.
bledny
byłoby miodzio jakby ktoś pokusił się o zrobienie blendów łączych tych mc i niby singli do tych edycji <3

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>