Peja i jego "Wielka Improwizacja"

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-01-21 19:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 21)

"Perła polskiej literatury – Wielka Improwizacja, (fragment trzeciej części Mickiewiczowskich Dziadów) – od dziś dostępna jest w hiphopowej interpretacji rapera Ryszarda występującego również pod pseudonimem RPS (Rychu Peja Solo). Utwór usłyszeć można w Radiu eNCeK!" - czytamy w informacji Narodowego Centrum Kultury. Brzmi ciekawie?

Oto, co dokładnie znajdziemy na stronie NCK:

"Adam Mickiewicz i Rychu Peja ze Slums Attack? Wszystkich, którzy myślą, że trudno znaleźć bardziej egzotyczne połączenie zapraszamy do przesłuchania Wielkiej Improwizacji, którą nagrał RPS do beatu wyprodukowanego przez DJ. Zel’a. Utwór powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. RPS pytany o powody, dla których zdecydował się na współpracę z NCK, odpowiada: „Lubię wyzwania i niekonwencjonalne pomysły, rzeczy, których nikt jeszcze nie robił, coś co daje mi nowe możliwości, rozwój warsztatu.” O ile współczesna poezja wyraźnie różni się rapu, to z twórczością Mickiewicza jest trochę inaczej. Wieszcz słynął z tego, że jego wiersze charakteryzowały się płynnością tekstu mówionego. Nieprzypadkowa jest również nazwa Wielkiej Improwizacji: według licznych przekazów Mickiewicz napisał obszerny monolog Konrada w ciągu jednej nocy. Jest to bardzo prawdopodobne, bowiem Mickiewicz słynął z umiejętności improwizowania (czyli układania wierszy „na żywo”). Ten rzadki talent przyniósł mu sławę w gronie Filomatów, celi więziennej oraz zarówno w Moskwie jak i w Paryżu.

Minęło blisko 200 lat od czasu powstania Wielkiej Improwizacji. Czy jest ona nadal aktualna? Czy emocje zawarte przez Mickiewicza w tekście są wciąż żywe? Czy może raczej jest to tylko jedna z obowiązkowych lektur szkolnych? Zdaniem Rycha Peji to wciąż aktualny utwór: „Uważam, że jest on aktualny przede wszystkim ze względu na ładunek emocjonalny monologu i jego uniwersalizm, dzięki, któremu również dziś możemy utożsamić się z poszczególnymi wersami…"

O związkach między twórczością Mickiewicza i rapem przeczytacie więcej w książce „Raperzy kontra filomaci”.

Natomiast tutaj nasz ostatni videowywiad z Peją, w którym usłyszycie o pracy nad płytą z White House, współpracy z Rakimem, Fryderykach czy stosunkach Rycha z O.S.T.R.'em.

Tagi: 

reklama
OllieRobiRap
Flow niezmienne od 1410.
why
Podejrzewam, że Mickiewicz lepiej by to zarapował.
gimba
Odezwali się njuskulowcy z dupy, ogarnijcie trochę rapu bo z pieją o rapie byście nie pogadali bo nie wiedzielibyście o czym.
gimba
Peją*
DeserOne
Rysiu z największych wyzwań sobie postawionych jednak zablokował CGM :D
UMCS Journal
Szczerze mówiąc pomysł jak i wykonanie nie jest najgorsze. Sam fakt, że to zrobił to już może zasługiwać na minimalny albo i pełny szacunek/uznanie - cokolwiek z tego pokroju - (u niektórych słuchaczy zarówno rapu jak i tych nie-hip-hopowych). Niestety nie pasuje mi tu wokal Ryszarda Peji, dlaczego? Po prostu barwa głosu do tego bitu nie jest ,,natchniona'' :P Jeśli mówić o starych wyjadaczach to Wojtek Sokół bardziej by tu pasował :)
BudBundy
Bardzo dobra i ciekawa rzecz, fajny beat, wg mnie track lepszy niż cała ostatnia płyta Rycha:)
mf
dziadostwo...
kukipower
twoja stara to dziadostwo
Szajba
Z *RAHIMEM a nie Rakimem ! Rysiu - genialnie :)
asdasdasd
Rakimem a nie Rahimem dzieciaku.
Mateusz32
Kraj, w którym każdy życzy Ci żle... Zrób coś jeden z drugim! 95% hejterów siedzi na dupie przed kompem i wyżywa się, za to, że są życiowymi "kurwami" jebanymi przez życie w dupę :) Bardzo fajny pomysł, brawo Ryszard za podjęcie się tej inicjatywy, wyszło mega dobrze.
Łukasz
typowa wypowiedz troglodyty , zrob sam lepiej i pokaz ...... taki kraj jak nie podoba sie to wypierdalaj na zmywak do cebulakow w UK
bigL
propsy
abc
"Mickiewicz słynął z umiejętności improwizowania (czyli układania wierszy „na żywo”)" macie czytelników za idiotów czy jak?
Anonim
ziomeczku, nie widzisz że to cytat?
PE
Chujowe bo co? bo Peja? jesli tak.. to pierdolic Cie. polece klasykiem, ale jakze trafnym... "TEDE ZROBILBY TO LEPIEJ. PRAWDA?"
DarekDaras
Spoko utworek ,Rychu jest dobrze :) poz..
ehhhh
A ja cię naprawdę bardzo lubiłem Rysiek. No ale kurwa po 20 latach na scenie napisać/nawinąć taki refren jak tu to jest przecież poniżej poprzeczki Kaena...
bdamian
To jest interpretacja? Zero akcentów, zero emocji… Sam mówi, że to Wielka Improwizacja, a nawija jakby ze srajtaśmy didaskalia czytał. Następnym razem niech sobie Peja posłucha, jak inni polscy raperzy wykonali wiersze, na "Poetach" WhiteHouse-ów, czy Eldo "Stepy akermańskie". A jedyne przesłanie, jakiego się można doszukać, to takie, że chce, by jego młodzi fani, w końcu, dowiedzieli się kto to Mickiewicz.
Malia Obama
Mickiewicz Ghostwriter :D

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>