Video Dnia: Andrzej Dąbrowski "Re-fleksje"

video dnia
dodano: 2014-04-25 15:42 przez: Mateusz Natali (komentarze: 9)

Albo inaczej: Andrzej Dąbrowski - Re-fleksje

Dlaczego: Niezależne wydawnictwo Alkopoligamia.com postawiło pytanie; co by było, gdyby teksty klasycznych rapowych hitów potraktować jak piosenki? I jak do wersów hiphopowych poetów odnieśliby się jazzmani? "Pan Andrzej Dąbrowski, którego jazzowa wirtuozeria gry na perkusji przez lata przeplatała się z wokalną karierą w muzyce popularnej, wziął na warsztat tekst Pezeta i zaśpiewał o refleksjach młodzieńca z bloku. Skomponowana i zaaranżowana przez Mariusza Obijalskiego muzyka dała przestrzeń do całkowitej reinterpretacji utworu pochodzącego z kultowej płyty Pezeta i Noona pt. „Muzyka klasyczna". Pomysł, który zrodził się w umysłach wydawców z Alkopoligamii, zrealizowano z dbałością o każdy szczegół. Utwór „Re-fleksje" zagrali od nowa na perkusji - Marcin Ułanowski na puzonie - Michał Tomaszczyk, na kontrabasie - Paweł Puszczało, Fortepian ujarzmił wspomniany autor kompozycji i aranżer - pianista Mariusz Obijalski. Nagranie zarejestrowano w studiu S4 Polskiego Radia, na najlepszym z dostępnych analogowym sprzęcie.


Do zagadek wymienionych na początku opisu „Re-fleksji" wypada dołączyć nowe. Hip hop ma swój (często aż nadto) undergroundowy etos, który media z uśmiechem przekładają na lekceważenie. Czy jednak teksty rapowych piosenek tak bardzo różnią się od struktur poezji rock&rolla, popu, reggae oraz wielbionej w Polsce piosenki aktorskiej? Jazz unika teledysków i innych popkulturowych narzędzi promocji. Lecz czy warto oddawać bez walki przestrzeń radia, telewizji i youtube'a wszystkim pozostałym gatunkom?

Projekt „Albo inaczej" Alkopoligamii dostarcza nowych odpowiedzi na te pytania.

sdadasds
fucking awesome
yea
Jeden z najleprzych tekstów spiewanych jakie słyszałem w języku polskim
fff
Najpierw był Donatan, potem Robert M, w to wszystko zaangazował się Tede, a Mes jak zwykle odstawił wszystkich o lata świetlne :)
oddaj_siuwax
Bardzo fajna inicjatywa ;)
bitbitumitugra
Może by taką płytę wydać Alkopoligamio, gdzie zasłużeni dla muzyki polskiej twórcy wykonywali by klasyki hiphopowe?
lil weezy
wspaniała inicjatywa ! wspaniała !
gomez
Kozak!!
usagi yojimbo
wyszło po prostu najlepiej!
d.
wow, coś pięknego

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>