Diset "High Definition 2: Victoria i Pokój" - recenzja

recenzja
dodano: 2013-12-22 17:00 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 11)

Lubelski AS Aptaunu podczas prac nad swoim najnowszym albumem najwyraźniej zmienił swój obiekt inspiracji, z jarającego się "College Dropout" ziomka z rodzinnych stron - Rasa, przerzucając się na... Kanye Westa. Niczego nie umniejszając połówce duetu Rasmentalism, który przecież nagrał jedną z lepszych płyt tego roku - tę zmianę przez pryzmat "HD2: Victoria i Pokój" widać jak na dłoni.

Bo teraz to od Diseta mogą się uczyć żóltodzioby pokroju choćby innego członka zaplecza Aptaun - Beeresa, jak się powinno w Polsce prawidłowo robić newschool. Pierwsze co się rzuca w uszy - produkcja. Zrobiona z rozmachem, bez kompleksów, mierząca naprawdę wysoko, acz całe szczęście nie przedobrzona w stylu "Teraz" Te-Trisa (obecnego zresztą na krążku) i Pogza. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że "Victoria i Pokój" jest krążkiem przełomowym przede wszystkim dla Nerwusa, który co prawda potencjał przejawiał już od długiego czasu, ale dopiero teraz udowodnił, że jest najprawdopodobniej najlepiej czytającym nowoczesne trendy producentem w kraju. Już na starcie "Profesjonalny Marzyciel" intryguje, poza śpiewaną introdukcją, ponad 7-minutową kompozycją, takie "Bill Hicks" i "Morfina 2" równie dobrze mogłyby się znaleźć na "Watch The Throne", zaś podczas słuchania "Więcej świateł" zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem w trzeciej zwrotce nie wyskoczy mi zaraz Lil Wayne (choć fakt faktem, do refrenu przydałby się ktoś taki jak Drake). Nie brak również lżejszych klimatów - "Dwa języki" to czysta, unosząca się w powietrzu zmysłowość. Co prawda pod koniec albumu Nerwus łapie lekką zadyszkę, ale na szczęście zamknięcie płyty następuje w perfekcyjnym stylu. Na plus trzeba odnotować jeszcze wkład Bejotki (?), Milion Marek oraz fajnie odnajdujących się w "nie swojej" stylistyce Voskovych, bezbarwnie pokazał się tym razem Młody G.R.O.

Jak już wspomniałem we wstępie Diset odnalazł pomysł na to, jak w ciekawy sposób pokazać się jako tekściarz, którym przecież był niezłym już na pierwszym "High Definition". Znacznie urozmaicił nawijkę, głos już nie smęci po dawnemu 'rasowemu', a uzyskał większą wyrazistość i melodyjność. Lirycznie również widać silny progres, czego "Szklane Niebo" z rewelacyjnym Zeusem chyba będzie najlepszym przykładem. Zdarza się mu jeszcze przynudzić, czasem odlecieć w banał jak w "Synergii", a nawet znacznie przegiąć z inspiracją Westem w autotune'owym "Interlude", widniejącym na trackliście chyba tylko jako swego rodzaju fanaberia. Niektóre refreny można było poprowadzić nieco ciekawiej, choć solidnie wsparli Diseta w tej kwestii Kinga Pędzińska i Fat Matthew. TaLLib owszem, robi wrażenie, ale na jakieś dwa odsłuchy, od kolejnych już odrzuca pretensjonalnością. Wspomniany Zeus dał zapewne coś, co nazwane będzie "featuringiem roku", a coś zupełnie przeciwnego dostaliśmy od Teta i Weny, którzy przemykają zupełnie niezauważeni.

Ambitny raper z Lublina postanowił z drugą częścią "High Definition" wyruszyć jeszcze przed zakończeniem bieżącego roku, najwyraźniej chcąc zaznaczyć się jak najmocniej w kontekście końcoworocznych podsumowań. Internetowa sprzedaż albumu przekroczyła ponoć oczekiwania artysty i wydawców. Nic dziwnego, bo "Victoria i Pokój" przyćmiewa tegoroczne dzieła sztandarowych artystów Aptaunu. Nieidealny, trochę nierówny, miejscami porywający, imponujący świeżością, przejawiający przede wszystkim dużą chęć zmiany gry album Diseta summa summarum zasługuje na czwórkę.

Tagi: 

wat
Coo ? Jakim cudem mozna napisać, że tet i wena niezauważeni ?! Obydwaj jedna z lepszych swoich zwrotek w tym roku.....
RZARY
4 tylko? przecież ten album to top3 w 2013
magicznymechanikreno
Ta? Szkoda tylko że kopiuje styl liryki tego no name Zioło OG czy jak mu tam i pisze kurwa kawałki o tym samym. TAK JEST MŁOKOSY PRZEJRZYJCIE NA OCZY! Dwa no name'y i jeden naśladuje drugiego i co ciekawe kopia staje się popularniejsza od oryginału bo ma znajomości i wyświetlenia.
iksde
Top 3 roku
Lukiuki
Hurwa, może młode wilki leprze? Słabiutka recenzja, zero duszy.
dizky
"TaLLib owszem, robi wrażenie, ale na jakieś dwa odsłuchy, od kolejnych już odrzuca pretensjonalnością" Dokładnie tak. Co do płyty to mega zajawka, mam nadzieje,że nie minie po kilku odsłuchach. Zajebisty materiał chociaż Diset zalatuje często Tetrisem.
Afro Kolektyw
____________________ SZCZUROWNIA ____________________ ____ Zassaj rap w 100% za free - szczurownia.blogspot.com _____ ____ Odsłucha rapu online - szczurowaplytoteka.blogspot.com ____ __________ Szczurowe Radio - myradiostream.com/szczurownia __________
opniotwórczy
Zgoda, może nie jest to płyta na piątkę, ponieważ ma kilka mankamentów, (zresztą zostały one wypunktowane w recenzji), ale w zestawieniu z innymi "czwórkami" popkillera, należałoby jej nagrodzić 6. Kreujecie się na portal wyłapujący dobrych zawodników (nie tylko poprzez "Młode wilki"), a w przypadku materiału, który naprawdę zasługuje na uwagę, wystawiacie relatywnie miałką recenzję i ocenę rzuconą "ot tak". Padają na tej płycie świetne linijki, Morfina 2 to jeden z lepszych numerów tego roku (wiadomo, że refren nie wszystkim przypasuje), o bitach wspomniano w recenzji. Top 3 roku zdecydowanie, nie przegapcie tej płyty.
emef
Nie top3 w tym roku a ocena 3/6. Cieszy progres Diseta ale płyta jest nudna i monotnna. Zupełnie nie przykuwa uwagi i zapominamy o niej po godzinie od przesłuchania (oprócz dwóch kawałków). Szczególnie tekstowo - płyta o niczym, liryka płytka i banalna, takie pójście po najniższej linii oporu. Musi też szlifować operowanie głosem bo ma z tym problem. Ja bym dał naciąganą tróję na zachętę.
Jeziorański
Skończcie już jarać się tym zakolarzem, typ ma ze 23 lata, zakola jak 60-latek, a czuje się jak pierdolony władca olimpu. Spoko, że dla kobiety jego głowy może i jest dobrym mc, ale nie oszukujmy się, przeciętny pryszczaty zakolarz z jakiegoś zakompleksionego miasteczka ma mi mówić co jest ok? Po 1: kup klerasil bo Twój PR jest do dupy, po 2: taki z Ciebie raper jak z Tuska premier. Pozdrawiam, Wesołych Świąt.
ahnotak:)
Jeziorański pardom:) Adamie dlaczego nawet nie podpisujesz się pod własnymi słowami? Nie masz 1/10 skilssó Diseta:) nie wspominam już nawet o IQ. Zakola? Z tymi zakolami zaszedł dalej od Ciebie:) Wesołych Adamie:)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>