Tim Dog R.I.P. "Przewodnik ulicznego stada" - wspomina Rychu Peja

Wczorajsza śmierć legendarnego nowojorskiego rapera Tim Doga to smutna informacja, która dotarła do nas w nocy. Jako że Tim bywa obecnie zapominany, mimo sporych zasług, to o obszerniejszy komentarz i odpowiedź na pytanie "dlaczego warto poznać jego twórczość" poprosiliśmy niepodważalnego eksperta, jednego z największych hip-hopowych zajawkowiczów nad Wisłą, człowieka, którego wiedza o kulturze HH imponuje a postawa i muzyczna świadomość powinna być wzorem dla każdego samozwańczego polskiego trueschoolowca - bo wbrew pozorom i stereotypom mało znam w Polsce osób, do których miano "trueschoolowiec" pasuje aż tak mocno jak do poznańskiej ikony. Oto Tim Dog we wspomnieniu Rycha Peji.

"Przede wszystkim należy go poznać ze wględu na technikę, zmieniał rytm, potrafił nawijać klasycznie, by za chwilę przyspieszać - nagrywał z największymi: KRS One'em, Kool Keithem (Ultra), kłócił się z największymi (NWA, Snoop & Dre, DMX) - jego największym problemem była tożsamość - nierzadko miałem wrażenie, że wszystkie inne psy (dogs) nie są prawdziwe i warte tej ksywy - walczył o to, by być tym jedynym przewodnikiem w stadzie i to go trochę gubiło. "Fuck Compton" na NWA "Step to Me" na DJ. Quika i Compton "Bitch with a Perm" na Snoopa, który zresztą zaczepił go na płycie "The Chronic" Dr. Dre - wszystkie te dissy miały niesamowitą energię - power sceniczny. Tim Dog - obdarzony kolosalnym wokalem, który bije na głowę barwę takich barytonów jak Chuck D czy KRS - miał niesamowicie dużo do zaproponowania słuchaczom i całemu przemysłowi, z którym od początku prowadził swoją oficjalną wojnę. To taki uliczny zabijaka (również liryczny) prosto z południowego Bronxu, który nie wyzbywając sie swojej ulicznej mentalności zamknął sobie drogę do sukcesu, na jaki zasłużył na równi z raperami, których wymieniłem w tym tekście. Brutalne, sexistowskie, ale często zabawne i sprawnie nawinięte linijki, charyzma, sprawiają że debiutu sprzed 20 lat "Penicillin on Wax" słucham nie na zasadzie "znaku czasu" a wciąż jak nowosci, którą się jaram (no tak jestem oldschoolowcem - i lata 90-te są dla mnie tym czym 60/70 dla naszych rodziców :) ) ponieważ jest był i będzie to MC, dający przykład jak należy nagrywać prawdziwe, solidne hip hopowe hymny.

I choć niewielu dziś kojarzy człowieka o ksywie Tim Dog, jest on tą postacią, która zatrzymała Compton, zwróciła uwagę na Zachodnie Wybrzeże, które chwilę później zdominowało cały hip hopowy rynek muzyczny aż do połowy lat dziewięćdziesiątych. Zanim Wu Tang wydali "36 Chambers.." i a Jeru zadebiutował "The Sun Rises..." (te płyty były odpowiedzią na West Coast Dre, Snoopa i Dogg Pound) Tim Dog kilka lat wcześniej zbudował napięcie na linii East vs West, stawiając się NWA, którzy zdaniem Tima olali go podczas koncertu jaki grali w Nowym Yorku po sukcesie "Straight Outta Compton"- Tim przyszedł sie przywitać  i nawinął - "Yo jestem Tim Dog bujam się troche z Ultramagnetic MC's" - a ci drudzy mieli go potraktować z tzw. dissrespektem - dlatego Tim Dog wypowiedział wojnę raperom z Compton, ich sztucznym "trwałym" fryzurom, czapkom, ciemnym okularom i bitom bez wielkomiejskiego brudu za to okraszonego tą samą piszczałą. Wiele żrodeł donosi że Tim Dog przegrał swoja bitwę, ja uważam natomiast że utwory, o których tu mowa są pociskami które trafiły w punkt - i gdyby nie to że Tim Dog nawet w nowożytnych czasach pielęgnował swoją tradycję dissowania już od samego intra (DMX), kto wie jak potoczyłaby się jego tzw. kariera - tym nie mniej konsekwencji nie można mu odmówić.
 
Na koniec dodam, że jestem tak samo wielkim fanem NWA jak i Tim Doga a wzajemne oszczerstwa  i dissy nigdy nie wpłynęły na moją ocenę żadnej z ekip. Bo najważniejszy był jest i będzie HIP HOP. Tim Dog - spoczywaj w pokoju bracie..."

Nic dodać, nic ująć (a przedostatnie zdanie powinni wziąć sobie do serca wszyscy słuchacze, którzy beefy widzą przez pryzmat czarne-białe, podważając całkowicie dorobek tej ze stron, która ich zdaniem wypadnie gorzej), poniżej kilka klasyków z dorobku Tima.

Tim Dog - Fuck Compton

Tim Dog - Hardcore

Tim Dog - Bitch With A Perm...HQ.

Tim Dog;KRS-One - I Get Wrecked

Tim Dog - Step To Me

Tagi: 

Wojciech
I teraz pytanie co Wy rozumiecie pod pojęciem bycia "świadomym". Rychu owszem ma potężną wiedzę i zajawkę, ale czy jest świadomy? Ci których słucha już 20 lat temu cisnęli na podwójnych, on do dziś nie złożył chyba ani jednego. Dla mnie świadomość to również niejako "adaptacja".
sane
RIP
dada
Wojciech przecież on jest świadomy że już wtedy składali podwójne rymy, a Rychu ma odmienny styl i nie kładzie nacisku na te podwójne i dlatego podważasz jego świadomość? jebnij się w czoło
Mateusz Natali
Jedni lecieli na podwójnych 20 lat temu jak Lord Finesse czy Big L a inni lecą na prostych czasownikach dzisiaj i nie zmienia to faktu, że 'podwójne' to wciąż tylko jeden z masy aspektów świadczących o klasie rapera a nie jej wyznacznik, polecam zerknąć do Ego Trip gdzie fajnie były rozpisane te elementy, od słownictwa, przez głos czy prezencję sceniczną po oryginalność i kreatywność :) A tym, którzy stawiają znak równości między skillami i techniką świetnie odgryzł się Sokół rzucając u Bosskiego Romana dla zabawy mega treściwą zwrotkę całą na pięciokrotnych i wracając do własnego stylu.
Agueda
wspaniały film .. i jest on przeznaczony wyłącznie piękne i pwarpone moim zdaniem, ale jagff6rvaras rozproszony przez graficzny charakter tekstu wybf3r. Funkcja powoli ładuje. To było wyzwanie czytać w swoim własnym tempie, [tak, jakby blok tekstu pojawił się tylko wszyscy razem] i nie jest w stanie, ale ockse5Jag zaczęły się emocjonalne;) zostaną usunięte z wiadomości, ponieważ musiałem nie tylko czekać na każde słowo, ale sposf3b, jak toczą się, czułam się zabrał z zamiarem tutaj
kooperNF
beka z tych typów ktorzy oceniaja rapsy po podwojnych etc
enwu
no bez przesady że całą na pięciokrotnych, niemniej podwójne i potrójne położone gęsto a samą wypowiedź podbijam. Domyślam się że chodzi o te tabelę Kool Moe Dee. a same wielokrotne wiadomo, nie są celem tylko środkiem co nie zmienia faktu że treściwa zwrotka dobra technicznie zawsze będzie lepsza niż zwrotka dobra tylko z treści i cenie u raperów jeśli te proporcje udaje się im zachować ;)
Lerenob
Powiem tak: chuj mnie obchodzi czy ktoś nawija na podwójnych, potrójnych, poczwórnych, zerowych czy czasownikach, przymiotnikach, rzeczownikach, przysłówkach, liczbach, ważne jest żeby moje ucho przy słuchaniu mnie nie bolało. Zawsze mam bekę z durni spinających się kto jest "lepszym" czy "prawdziwszym raperem", rap to zabawa - zabawa słowem, ciekawe historie, flow, klimat, a przede wszystkim pomysł na kawałek. Dlatego nie słucham już raperów pokroju OSTR, Hi-Fi Bandy czy z drugiej strony np. Hemp Gru klepiących na wszystkich albumach o tym samym, klepiących populistyczne treści. Cenię oryginalnych raperów. Wiem, że nigdy nie doczekam się np. Wiem, że nigdy nie doczekam się Eldo bawiącego się flow czy OSTRa na elektronicznym cykającym bicie, dltego nie rozumiem fenomenu tych raperów w naszym kraju. Są to ludzie którzy boją się wyjść poza coś co robią żeby nie stracić fanów (pieniędzy?).
Antoś
Bo te barany zamiast sluchac tekstu, przekazu siedza z kalkulatorem i licza rymy. RiP bro
tede
nie ma podwójnych nie ma rapu, skumaj to pejo wreszcie, te Twoje pazie też
Bocian
I kto to napisał ? Wielki "TEDE" ... spróbuj stworzyć swój własny kawałem , a jak już go zrobisz to wklej go tutaj i wszyscy go ocenimy :)
kaziu
jebnij sie w czoło trolu .... pseudofanie Tedzika
Baka
The very heart of your writing whslit appearing agreeable at first, did not really settle perfectly with me personally after some time. Somewhere within the sentences you actually managed to make me a believer unfortunately only for a short while. I nevertheless have a problem with your jumps in assumptions and you would do nicely to help fill in those breaks. In the event that you can accomplish that, I would surely be amazed.
Daisy
Paula pisze:Gratulację dla Pary Młodej! Świetna z was para, teraz już małżeństwo. Piękny wzruszający ejnomcnaloy film. Pokazana młodzieńcza miłość, szczęście, biją pozytywne emocję od tego filmu! Coś pięknego Mam nadzieję, że nasz też będzie taki. Mp studios gratulację, świetna robota, jesteście najlepsi na rynku i strasznie się cieszę, że będziecie rf3wnież nasze najpiękniejsze chwile uwieczniać. Śliczny, energetyczny wiosenny film.
enwu
@Lerenob - piszesz że rap to zabawa słowem a powiedz mi czym innym jest składanie wielokrotnych jak nie zabawą słową i po co się to składa? żeby wersy były bardziej zrytmizowane, brzmiały lepiej i dla zdrowej konkurencji. Podkreślam ZDROWEJ, jak dla kogoś wielokrotne to jedyny wyznacznik to oczywiście beka z typa ale ja osobiście nie znam nikogo takiego. Jeśli raper stara się pisząc tekst i jednym z tego efektów (jednym nie jedynym) są wielokrotne to czemu miałbym tego nie docenić? Przecież to jasne jak słońce że jak raper miałby i całą zwrotkę na wielokrotnych ale pociętą bez stylu, treści, flow i konceptu na kawałek to nic by one nie znaczyły. A tak btw to piszesz że wkurzają Cie spiny a sam piszesz tonem pokrzywdzonego, ostatniego prawdziwego słuchacza. Niemniej pozdrawiam
Wojciech
Dada odmienny styl czy może podwójne po prostu nie są takie łatwe? Człowiek uważający się za czyniącego progres w technice, gdzie ten progres oznacza że nie rymuje czasownikami i zmienia jedno flow na drugie jeszcze bardziej jednostajne to chyba coś jest nie tak. Mateusz jeżeli ktoś chce dotrzeć do słuchacza, który niejedno już słyszał i nie jest jakimś sezonowcem - nie może go zirytować, zanudzić. Owszem, da się na pojedynczych jeszcze pięknie popłynąć, do tego trzeba patentów. Ale jeżeli połączyć patent z wielokrotnymi, treścią i tak dalej - czemu kuźwa nie popchnąć tej sceny jeszcze dalej? Niektórzy zwłaszcza z weteranów nie umieją. Sokół owszem, pokazał u Boskiego klasę, ubóstwiam to gówno i nie wiem jaki problem by nagrał całą płytę w tym klimacie, A już wiem jaki - przesiedziałby nad nią 3 lata, a nie rok. Chcesz progresu, kochasz rap, to poświęcaj tyle czasu aż doszlifujesz się na kolejny szczebel. Owszem rozumiem - niektórzy nie mogą sobie pozwolić na tworzenie 3 lata, bo hajs, ale Sokół do nich nie należy, jest zabezpieczony w innych biznesach. Peja zresztą podobnie.
Paweł Miedzielec
Żeby tylko ci fani to przeczytali i chcieli w ogóle sprawdzić cokolwiek z wymienionych przez niego rzeczy...
Mateusz Natali
"Mateusz jeżeli ktoś chce dotrzeć do słuchacza, który niejedno już słyszał i nie jest jakimś sezonowcem - nie może go zirytować, zanudzić." - no właśnie dlatego rap skupiony na podwójnych rymach i technice przestał mnie ciekawić gdzieś w 2005 roku :) Dużo bardziej cenię własny styl, oryginalność, treść (nie mylić z 'przekazem', może to być nawijanie tylko o imprezach czy hajlajfie, ale ciekawie podane) i pomysł na siebie, to ma brzmieć a nie wyglądać na papierze;) Posłuchaj sobie Too Shorta - od lat 80-tych na każdej płycie nawija to samo, prostym flow, na najprostszych rymach, rymując bitch do bitch, a mimo tego ciągle słucha się go z ciekawością i nikt nie wymaga od nich przyspieszeń, techniki, łamania tempa itp itd. A Sokół sam powiedział, że zwrotkę do Bosskiego napisał w 15 minut, ja zresztą też mógłbym Ci napisać cały ten komentarz na podwójnych czy potrójnych jak dla zabawy napisałem recenzję E:DKT VNM'a. Podwójne są ok, do momentu gdy nie powodują pakowania się raperów w schematy i schematyczne myślenie :) Theodor rzucający na freestyle'u na okrągło potrójne i poczwórne kiedyś bardzo trafnie to ujął, wersem w stylu "Kiedyś chciałem złożyć to tak gęsto by im się nie chciało liczyć, dziś wiem jedno, pamiętaj, nie możesz nas ograniczyć"
Emy
Speaking from experience. Ya! Parents can kill drames. I think it's more like people close to you who are usually the most influential people in ya life. They are the ones who can make or break you. So parent are the closest to shaping are drames from childhood. So can we really blame them when they kill some and help some? I think it's a crap shoot. You born with certain parents then you gotta take your chances.
Uppi
poinformować ex, że nie pieprzyć się z wryzutkf3w i wyśmiewali się z nich. W wideo pokazują WAŻNE ludzi i zespołf3w, ktf3re zmieniły itp. Rock przez cały rok! To jest kurwa komplement
sfdbvbgb
A właściwie dlaczego Tim Dog zmarł? Bo nigdzie nie mogę się doszukać tej informacji
Wojciech
Mateusz chodzi o to, by być świeżym, oryginalnym jednocześnie podnosząc poprzeczkę w technice. W skład techniki wchodzi gęstość rymów oraz ich unikalność. Wychodzę z założenia, że jeśli chcę coś komuś powiedzieć przy pomocy rapu, chcę jednocześnie zrobić to tak, by nie tylko zdystansować się unikalną treścią, puentami, ripostami, humorem, punktem widzenia ale również - PRZEDE WSZYSTKIM - techniką. Popchnąć rap tam, gdzie długo nikt nie sięgnie. Magik już w latach 90tych gdy wszyscy cisnęli na czasownikach postanowił pójść krok dalej. Dzięki temu i dziś słucha się go dobrze. Ja nie mówię, by liczyć wielokrotne i wciskać je na siłę, ale tak się zbratać z rymem, by Ci mówił "Mój Bożku". W końcu to przy jego pomocy przekazuje się rap. Poza tym widziałem Cię kilka razy na Węglowej w Bstoku, będziesz 20 luty? W 4 oczy rozmowa zawsze inna.
dada
Na technike składa się kilka elementów, Wojciech zanim znowu napiszesz bezsens może pierw przeczytaj jakiegoś Ego Tripa czy coś w tym stylu zamiast gadać głupoty
Wojciech
Chcesz prowadzić konwersację, odnoś się do zdań które skierowałem do Ciebie. Jeżeli Ciebie tam nie ma, znaczy że jesteś za drzwiami.
STEPTOME
RIP TUPAC BIGGIE , BIG PUN , BIG L , EAZY , NATE DOGG , TIM DOG .
Alla
powerghost216 pisze:Zgadzam w/nicolelg85. Jak ktoś mf3głby nie lubić żadnej z jej piosenek? Śpiewa z csytzym sercem i jej piosenki są objęte w / jedwabiu na gf3rze jedwabiu. Jej naprawdę źle my dont usłyszeć dużo od niej więcej. Tak bardzo piękny!
Thimmu
Do you have any other similar blogs and/or raeteld fields of expression. This information has caused in me some quasi-cascade effect that has resulted in a great rearangement of my knowledge almost akin to a complete paradigm shift in the way I perceive the world. Thank you so much for this and I bet you wil accumulate a ton of Karma and positive chi due to your wonderful undertaking in this blog!
tim dog
Jak ktoś się natkną dopiero teraz na gościa to niech sprawdzi 'low down nigga' to dopiero grube gówno

Strony

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>