Nutt-So - wywiad z legendą Bay Area (cz. 3)

dodano: 2011-04-25 20:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 6)
W ostatniej części wywiadu dowiecie się m.in. czy są szanse na ponowne wydanie "The Betrayal", jak wyglądają relacje Nutt-So z Afeni Shakur, co sądzi o raperach którzy kopiują Tupaca, czy będzie go można usłyszeć na nowym albumie Outlawz, jakie jest jego zdanie na temat dzisiejszej kondycji hip-hopu - to wszystko i jeszcze więcej w tekście poniżej.

Miłego czytania!
Czy są jakieś plany co do re-edycji "The Betrayal"? Album nigdy się oficjalnie nie ukazał na płycie...

Masz rację, pojawił się jedynie na kasecie. Takie były wtedy czasy.. Oczywiście plany wydania wersji na CD były ale Paradise Records popadło w kłopoty finansowe praktycznie zaraz po premierze materiału i wkrótce potem ogłosiło swoje bankructwo. Nie było więc mowy o jakiejkolwiek promocji, dlatego spróbujemy to wydać jak się należy, zarówno w formie fizycznej jak i na iTunes. Wiem, ze kawałki wyciekły do internetu, dlatego w formie bonusu do re-edycji zostaną dołączone utwory, które nie weszły na pierwszą wersję albumu.Masz jeszcze jakiś kontakt ze swoimi ziomkami z Bay jak Ant Diddley Dog czy A.M.W.? Wiesz, co się z nimi dzieje i czy coś nagrywają?

Z Antem straciłem kontakt kilka lat temu - nie wiem co się z nim dzieje ale to wciąż mój ziomek. Ant, jeśli to czytasz - odezwij się do mnie (śmiech)! Jeśli chodzi o A.M.W. to widujemy się raz na jakiś czas - wiem ze cały czas coś nagrywa ale żadnych szczegółów nie znam...Jakie są twoje odczucia co do pośmiertnych albumów Paca? Podoba ci się sposób w jaki są wydawane jego nowe płyty? Wiele osób ma żal do Amaru, ze próbując iść z duchem czasu ingeruje w autentyczność tych nagrań, wymieniając oryginalnych producentów czy zastępując gości którzy współtworzyli te utwory razem z Paciem obecnymi raperami pokroju 50 Centa i innych. Jaki jest twój punkt widzenia na tę sprawę?

Rozumiem fanów jego muzyki - sam wyznaje zasadę ze jeśli coś nie jest zepsute to nie ma sensu tego naprawiać ale powinniście zrozumieć jedno: nic już nigdy nie zostanie wydane w taki sposób, w jaki chciałby tego Tupac, ponieważ on sam nie ma już nad tym kontroli. Jako jego przyjaciel i współautor wielu z tych nagrań, które zostały potem wydane bez mojego udziału ubolewam nad tym faktem ale nic na to nie poradzimy, wiec pozostaje nam wszystkim przełknąć tę gorzką pigułkę. Mam olbrzymi szacunek dla mamy Paca, za to że pozwoliła mi być częścią chociaż niektórych wydanych na nowo kawałków, mimo ze wcale nie musiała tego robić. Tupac był jej synem i tylko ona ma prawo podejmować decyzje co do jego majątku dlatego nikt nie powinien jej mówić co ma wydawać i jak ma to robić. Fani musieli pogodzić się ze stratą Paca jako artysty, którego podziwiali i z którym się w jaki sposób zżyli ale Afeni musiała pogodzić się ze stratą syna a dla każdego rodzica nie ma nic gorszego na świecie jak pochowanie własnego dziecka... Dlatego nie mam do niej pretensji o to jak zarządza tym, co Tupac po sobie pozostawił.Jak dzisiaj wyglądają twoje relacje z Afeni? Utrzymujecie kontakt?

Tak, nasze relacje są bardzo dobre. Wobec mnie była zawsze w porządku, to dzięki niej znalazłem się m.in. na albumie "Better Dayz" czy "Pac's Life". Kilka razy pytałem ją o pozwolenie na wydanie swoich utworów z Paciem i nigdy mi nie odmówiła więc między nami jest wszystko ok.

Na przestrzeni ostatnich lat można było usłyszeć twoje liczne kolaboracje z raperem o ksywce Tha Realest, którego wielu fanów Tupaca oskarża o bycie jego naśladowcą. Co o nim w ogóle sądzisz? Jakie było twoje pierwsze wrażenie?

Znam Realesta od lat, poznaliśmy się jeszcze w Death Row. Wiem, że ludzie nie lubią go z powodu tego ze brzmi jak Pac i w ogóle ale jest to naprawdę spoko gość. Nie próbuje być Paciem, kiedy jest w pobliżu. Znalem Paca i znam Realest'a - nie powiem że nie ma między nimi żadnych podobieństw bo oczywiście że są. Ale gdyby on zachowywał się jak Tupac, to ja bym się wtedy z nim na pewno nie zadawał. Inni na pewno też nie. Dużo ziomków Paca zna Realesta - nie tylko ja czy Outlawz. Spice 1, Dru Down i reszta - to są prawdziwe czarnuchy. Gdyby Realest biegał wokół nich próbując być drugim Paciem to oni na pewno by tego nie akceptowali. Wiesz, to nie jego wina, ze brzmi jak Tupac - po prostu ma taki głos. Realest jest z Dallas wiec w rozmowie z nim od razu usłyszysz jego południowy akcent ale jeśli chodzi o barwę głosu czy jak chcesz to nazwać to rzeczywiście jest podobny do Paca ale wiesz - nie możesz hejtować gościa tylko dlatego ze ma podobny głos do Paca. To głupie.A co powiesz o jego tatuażach i o tym, że dissował też ludzi z którymi Pac miał problemy jak Mobb Deep itd?

Dużo osób ma takie same tatuaże jak Tupac. Pac nie był pierwszym raperem, który miał tatuaże. To nie jest tak, ze Realest biega po ulicy w bandanie krzycząc "Thug Life" i udając ze jest Paciem. Nie chcę żeby to brzmiało tak, ze ja go bronię za wszelka cenę ale chce żeby fani Tupaca wiedzieli jak jest. To źle że dissuje ludzi, którzy obrażają Paca? Przecież my też to robimy, ale to nie znaczy ze ktoś z nas chce być Paciem. Tupac był tylko jeden - nikt nie jest w stanie go zastąpić. My byliśmy jego przyjaciółmi. Jego rodziną. Jego kompanami. Dbamy o to, aby ludzie szanowali pamięć po nim a kiedy ktoś chce wyjść przed szereg i go dissować to wtedy wkraczamy do akcji ponieważ Paca tu nie ma i nie może się sam obronić.

Parę lat temu, były zapowiedzi waszego wspólnego albumu. Możesz powiedzieć co się stało z tym projektem?

Zgadza się - Ja i Realest mieliśmy nagrać tribute-album dla Paca, na którym mieli wystąpić ludzie z którymi on sam nagrywał kawałki. Raperzy jak C-Bo, Spice 1, B-Legit, Richie Rich, Dru Down, Yukmouth, Outlawz czy producenci jak Shock G. Wpływy ze sprzedaży albumu miały być przekazane na konto fundacji Tupac Amaru Shakur Foundation For The Arts, którą zarządza Afeni ale z powodu mojego zaangażowania się w trasę koncertową siostry nigdy nie byliśmy w stanie ukończyć tej płyty...W 2008 roku straciliśmy także człowieka który wyprodukował większość klasyków Paca. Mówię tutaj o producencie Johnnym J'u. Jaka była twoja reakcja kiedy dowiedziałeś się o jego śmierci?

Szok. Mimo że nie utrzymywaliśmy bliskich relacji bylem naprawdę w wielkim szoku, kiedy się o tym dowiedziałem. Ponieważ nikt się tego nie spodziewał. Johnny był ostatnią osobą na świecie, którą mógłbyś połączyć ze słowem "kłopoty" rozumiesz? To była duża strata...

Masz jakieś wyjątkowe wspomnienia z nim związane?

Johnny... on był tytanem pracy. Dlatego Tupac go tak lubił - między nimi była chemia ponieważ ich tempo pracy było na tym samym poziomie. Doskonale się uzupełniali i nagrali razem wiele utworów. Miał to samo podejście do muzyki co Pac - kiedy przychodził do studia, to przychodził tam pracować a nie siedzieć 3 godziny nad jednym utworem. Był bardzo spoko kolesiem, mimo ze był już wtedy super producentem z milionami dolarów na koncie to był skromny i nie robił z siebie wielkiej gwiazdy ani nic z tych rzeczy. To najbardziej w nim lubiłem.

Współpracowałeś z nim kiedykolwiek solowo, poza nagraniami Paca?

Stary... Poczekaj aż usłyszysz te nagrania (śmiech). Tak, wyprodukował parę moich kawałków z Paciem, które są po prostu mistrzowskie!

Outlawz pracują obecnie nad nowym krążkiem - będzie cię można na nim usłyszeć?

O tak, na pewno. Bylem na wszystkich ich płytach więc pewnie nagramy jakiś numer również na nadchodzący album.Jakiś czas temu ty i Hussein Fatal wydaliście wspólny album "Outkasted Outlawz". Płyta jest dostępna tylko na iTunes - dlaczego zdecydowaliście się na wydanie jej jedynie w formie mp3?

Takie czasy. Przemysł muzyczny wygląda dziś inaczej niż 10 lat temu. Dzisiaj odbiorca nie kupuje albumów tylko ściąga je z internetu, przez to coraz więcej sklepów z płytami jest po prostu zamykanych. Poza tym, chcieliśmy wydać nasz projekt już 2 lata temu, ale nie mogliśmy znaleźć nikogo kto byłby zainteresowany wydaniem tego w klasycznej formie na CD dlatego postanowiliśmy działać sami. W momencie premiery materiał był już przedawniony, stad tez podjęliśmy decyzję że płyta będzie dostępna jedynie w formie digital.To samo można powiedzieć o twoim długo oczekiwanym solowym albumie - "Fastlane Legacy". Pierwsze zapowiedzi płyty były już w 2004 roku - pojawił się nawet kilkunastominutowy sampler i okładka ale mijały kolejne lata i nic. Az tu nagle krążek pojawił się na iTunes bez żadnej promocji..


Masz racje - "Fastlane Legacy" miało się ukazać na rynku w 2004 roku. Dlaczego tak się nie stało? Z tego samego powodu, co przy "Outkasted Outlawz". Pojawiał się jakiś label, który był zainteresowany płytą ale jak przychodziło do wydania, promocji itd. to wszystko stawało w miejscu. Dlatego dałem ten album na iTunes specjalnie dla moich fanów - pracuję już nad nowym krążkiem.Zdradzisz coś na ten temat?


Nie chce ujawniać na razie zbyt wielu szczegółów, ale głównym producentem płyty będzie mój człowiek GO Twice. Pierwszy singiel powinien się ukazać na wiosnę tego roku.

Jaka jest twoja opinia na temat obecnego stanu hip-hopu w porównaniu chociażby do lat 90-tych?

Hip-Hop brzmi dziś tak chujowo jak jeszcze nie brzmiał nigdy! (śmiech)

A co powiesz o całym brzmieniu Hyphy czy w ogóle o "New West Movement"?

Kilka lat temu dzięki Hyphy Movement, Bay Area ponownie zyskała rozgłos w całym kraju ale obecnie jest to znowu taki "lokalny ruch". To samo można powiedzieć jeśli chodzi o New West - ja zawsze chciałem żeby moja muzyka trafiała do ludzi na całym świecie a nie tylko na lokalny rynek.

Po tylu latach w grze są jeszcze jacyś ludzie z którymi chciałbyś coś nagrać?

Ice Cube i Scarface - nikt inny nie przychodzi mi do głowy..

Masz jakaś opinię na temat weteranów pokroju Snoopa, nagrywających teraz kawałki wyraźnie inspirowane brzmieniem południa, które obecnie jest szalenie popularne przez co trochę odbili od tematyki gangsta rapu z którą byli przez lata kojarzeni?

Muzyka się z czasem zmienia i fani muszą też to zrozumieć. To samo tyczy się przemysłu muzycznego. Jeśli chcesz się utrzymać w tej grze to musisz się dostosować albo po jakimś czasie znikasz. Takie są prawa rynku i w tym temacie nic się od lat 90-tych nie zmieniło.

Kończąc rozmowę chciałem się tobie zapytać o plany na przyszłość i czy jest jeszcze coś czym chciałbyś się podzielić z fanami?

Dziękuję wszystkim którzy wspierają Nutt-So, calą rodzinę Outlawz, wszystkim fanom Tupaca. Znajdźcie mnie na Facebook'u, Twitterze, Myspace, Youtube'ie albo po prostu napiszcie do mnie - nuttso1@gmail.com

Pokój!

[Edit:
CZĘŚĆ PIERWSZA
CZĘŚĆ DRUGA]

Tagi: 

joordan
nutt-so dawaj do Polski ! ;d u nas Hip-hop wraca do gry i ma się całkiem dobrze ! ;)
CGL.tv
Bardzo dobry wywiad, moje uznanie - czytało się bardzo fajnie! Pozdrawiam
Anonim
Propsy za ten wywiad. Dobra robota
Wąski
Wywiad bardzo dobry, ale teraz kompletnie nie mam pojęcia, co myśleć o tym Suge'u ;D Jedni rzekomo strzelają do niego w klubie, inni mieszają w zabójstwo Paca, a teraz Nutt złego słowa o nim nie powiedział...
Krasow
Ktoś jego stronę trzymać musi.
RWM
super wywiad ! trzeba przypominać ludziom o takich postaciach ! nie wiem jakie macie możliwości, ale jakby ukazał się podobny wywiad przeprowadzony z kimś pokroju Rakima, albo właśnie nim samym to była by miazga :) !!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>