Nutt-So - wywiad z legendą Bay Area (cz. 2)

dodano: 2011-04-24 20:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 5)
W drugiej części mojego wywiadu z Nutt-So raper opowie m.in. o pracy nad swoim solowym albumem "The Betrayal", o tym jak został członkiem Outlawz, jakie było jego zdanie na temat konfliktu East vs. West, czy Tupac chciał opuścić Death Row i jakie miał plany na przyszłość.

Zapraszam do lektury!
Jakie było twoje osobiste zdanie na temat konfliktu Pac vs. Biggie i w ogóle całego sporu East-West?

Nutt-So: Jak w przypadku każdego innego ulicznego sporu - trzymasz ze swoimi i walczysz z nimi aż do końca. Proste. Biggiego osobiście nigdy nie poznałem a 'Pac był moim człowiekiem dlatego bylem z nim bez względu na konsekwencje - każdy prawdziwy czarnuch z ulicy zrobiłby na moim miejscu tak samo.Udzieliłeś się na kilku dissach Paca i Outlawz skierowanych m.in. w stronę grupy Mobb Deep. Czy kiedykolwiek miałeś szansę poznać Havoc'a lub Prodigy'iego? Jaka była twoja reakcja na kawałek "Drop A Gem On Em", który ukazał się już po śmierci Shakura?

Moja reakcja była taka, ze te małe czarnuchy nie mają co z nami zadzierać bo skopiemy im wszystkim dupy! To właśnie było nasze zadanie - bronic pamięci Paca i atakować kiedy tylko usłyszymy jakaś zaczepkę skierowaną w nasza stronę. Nigdy nie spotkałem osobiście żadnego z tych gości (Havoc, Prodigy, Chino XL itp.) ale jak już wspomniałem - 2Pac był moim człowiekiem. Jeśli miałeś z nim jakieś problemy, miałeś je również ze mną.
 

Wspominałeś wcześniej ze 2Pac chciał abyś został jednym z Outlawz - zdążył przed swoją śmiercią mianować cię oficjalnym członkiem swojej ekipy?

Tak, zdążył. Mieliśmy zebranie... 'Pac zwołał zebranie podczas którego powiedział ze chce abym stał się częścią rodziny i jeśli ktoś ma coś przeciwko to niech się teraz wypowie. Potem odbyło się oficjalne glosowanie - Tupac spytał głośno kto chce, żeby Nutt-So był jednym z Outlawz i każdy podniósł rękę do góry w geście aprobaty. Od tego momentu bylem oficjalnym członkiem ekipy.

Czy podczas pobytu w Death Row miałeś okazję nagrać jakieś utwory z innymi członkami tej wytworni jak Snoop, Dogg Pound czy Nate Dogg?

Tak, mam kawałki ze wszystkimi którzy tam wtedy byli. Death Row to była jedna wielka rodzina, tam każdy pracował z każdym. Snoop, Daz, Kurupt, Nate, Danny Boy - poznałem ich wszystkich. Mam numery z Jewell, Michel'le, Aaron Hall'em. Nawet Roger Troutman z Zapp zrobił ze mną numer, który jest po prostu bombowy! Wszystko to zostanie wkrótce wydane.

Masz może jakieś osobiste wspomnienia związane z 'Paciem? Jakaś szczególna sytuacja - coś co utkwiło ci w pamięci?

O stary... tyle tego było... Tupac był naprawdę zabawnym kolesiem, bardzo spontaniczna osoba. Każdy kto z nim przebywał dłuższą chwile zawsze powtarzał, ze kiedy skończy z rapem powinien zostać komikiem (śmiech). Podczas pracy w studiu praktycznie co chwile miały miejsce rożnego rodzaju żarty sytuacyjne, nie przytoczę tobie żadnej konkretnej historii bo po prostu było ich zbyt wiele. Praca z Paciem to była bardziej zabawa.. czysta przyjemność. Oczywiście były tez smutniejsze momenty ale kiedy 'Pac był w nastroju to mogłeś zrywać boki ze śmiechu.

Czy kiedykolwiek wspominał tobie o swoich planach na przyszłość? Chodzą plotki, ze chciał opuścić Death Row i być panem własnego losu...

To nieprawda. Tupac zawsze był swoim własnym szefem, nawet kiedy związał się z Death Row. Jeśli spojrzysz na to uważniej to nikt w Death Row nie miał takiej swobody działania jak 2Pac. Oczywiście, był największą gwiazdą tej wytwórni i to tez się do tego przyczyniło w pewnym stopniu ale Suge praktycznie od początku chciał żeby 'Pac otworzył swój własny label pod skrzydłami Row. Suge chciał uczynić z Death Row bardziej firmę która zajmuje się dystrybucją nagrań swoich artystów, dlatego zawsze powtarzał ze jego marzeniem jest aby każdy kto był z Death Row i odniósł sukces miał swoją wytwórnię. Ludzie mówią, ze Makaveli Records to była świeża sprawa która zaczęła się krystalizować dopiero przed śmiercią Paca ale jeśli spojrzysz na okładkę "All Eyez On Me" to już tam widnieją zapowiedzi tej wytwórni. Makaveli Records Compilation - każdy kto ma "All Eyez On Me" może to sobie sprawdzić. Własny label Paca był przedmiotem dyskusji praktycznie od początku jego pobytu w Death Row!

A jego plany na przyszłość? Wiesz coś na ten temat?

Jedyne co powtarzał, to że chce zwolnic tempo. Tak mi powiedział w Vegas. Widzisz, wiele osób nie wie, ze bylem razem z Paciem i Outlawz tej feralnej nocy w Vegas, kiedy strzelano do Paca. Pamiętam ze rozmawialiśmy w hotelu jeszcze przed walką Tysona i powiedział mi, że musi znaleźć jakiś sposób żeby zwolnic tempo jeśli chodzi o rap nie tracąc jednocześnie fanów, przyzwyczajonych do tego ze co chwile wydaje jakiś album i zawsze pełno go w mediach... Mówił że bycie, jak on to określał "publiczną ikoną" zaczyna mu ciążyć... Może właśnie dlatego szukał dla siebie odskoczni w filmach i chciał się wkręcić w politykę.

Pracując z Death Row, 'Pac był u szczytu popularności. Myślisz, że gdyby przeżył zamach w Vegas i miał szansę kontynuować swoja karierę aż do roku 2010 to dalej byłby tak samo popularny? Myślisz że wciąż byłby numerem jeden, czy zniknąłby gdzieś po drodze jak wielu weteranów którzy w latach 90-tych odnosili same sukcesy a dziś ślad po nich zaginał?

To niemożliwe! 'Pac miał w sobie zbyt dużo talentu i zbyt dużo charyzmy żeby po prostu przepaść jak kamień w wodę! Musisz zrozumieć jedno - Tupac nie był tylko raperem. W czasie kiedy umarł był najlepszym, najbardziej znanym i najbogatszym raperem na świecie! Oprócz tego był gwiazdą kina i odnosił na tym polu coraz większe sukcesy. Stawał się też coraz lepszym biznesmenem i do tego był aktywistą, który praktycznie całe życie spędził na pomocy swoim ludziom, którzy nie mieli tego co on i potrzebowali jego wsparcia. Jeśli zaś chodzi stricte o rap to nie - nie ma takiej opcji żeby 'Pac odpadł w przedbiegach. Gdyby dziś żył, byłby tak samo popularny jak wtedy. Czy nagrywałby w ten sam sposób? Tego nikt nie wie - od 1996 roku minęło prawie 15 lat. Ale prawda jest taka, ze jego muzyka wciąż żyje i cieszy się wielka popularnością. Tupac wciąż sprzedaje więcej płyt niż większość tych nowych raperów. Wciąż jest dla nich silną konkurencją a dla fanów wciąż jest numerem jeden.

Powróćmy na chwilę do tematu Makaveli Records. Miałeś okazje pracować z Paciem nad płytą "Killuminati"?

Tak, zrobiliśmy razem kawałki które były przeznaczone na ten album. Ja i Big Syke mieliśmy być pierwszymi solowymi artystami, których Pac chciał zapisać do Makaveli Records. Nasze płyty miały wyjść zaraz po grupowym albumie Outlawz, który był priorytetem wydawniczym. Potem Pac chciał wydać album Big Daddy Kane'a, którego tez chciał mieć w swoim labelu.Twoim zdaniem śmierć 'Paca była głównym powodem upadku Death Row?

Tupac był ogniwem które łączyło wszystkich dookoła ale Bóg ma swoje plany wobec każdego z nas... Każda jego decyzja ma jakiś cel, którego czasem nie potrafimy zrozumieć.

Bardzo przeżyłeś jego śmierć?

Tak... wiesz, to była olbrzymia strata dla każdego z nas. W naszym życiu powstała pustka, której nikt i nic nie potrafiło wypełnić przez te wszystkie lata od czasu jego śmierci. Ale staramy się być silni i iść do przodu - Pac zawsze powtarzał że jeśli ktoś z nas umrze, reszta musi być silna i iść do przodu. To właśnie staramy się robić. Jesteśmy rodziną, która wiele razem przeszła - te doświadczenia czynią nas silniejszymi. Niektórzy jej członkowie poszli swoją drogą ale mimo to wciąż trzymamy się razem i idziemy naprzód.


Po śmierci Paca opuściłeś Death Row i skupiłeś się na solowej karierze. W 1998 wydałeś "The Betrayal", który przez wielu jest dziś uznawany za klasyk i jedna z najlepszych solówek jakie powstały w Bay Area. Opowiedz nam coś o pracy nad tym krążkiem.

Cóż, "The Betrayal" jest albumem który tak naprawdę zacząłem nagrywać jeszcze będąc w Death Row. Połowa płyty została nagrana w Can-Am Studios, które w tamtym czasie było kwaterą główną Death Row. Tam powstały All Eyez On Me, Makaveli, Doggfather, wszystkie te klasyki. Suge dal mi prawa bo tego materiału dzięki czemu moglem to wydać nawet po odejściu z labelu. Gdyby nie śmierć Paca, album pewnie ukazał by się nakładem Makaveli/Death Row bo taki był plan ale cóż, wyszło jak wyszło..
Drugą połowę albumu nagrałem w Bay z pomocą moich ludzi z Oakland. Większość produkcji zrobił mój człowiek GO Twice, którego poznałem także z Paciem i który wyprodukował niektóre nasze wspólne numery. Miałem też bity G Man Stan'a no i moglem umieścić na nim mój numer z Paciem który zrobił DJ Quik. Moja młodsza siostra, Keyshia Cole udzieliła się tam tez w chórkach..Wiele osób nie ma w ogóle pojęcia że jesteście spokrewnieni! To był z tego co pamiętam jej muzyczny debiut, a dzisiaj jest jedna z największych gwiazd na rynku r'n'b..

Dokładnie - pierwszy raz można ja było usłyszeć na moim albumie. Była wtedy nastolatką a dziś święci sukcesy. Ja i cała rodzina jesteśmy z niej bardzo dumni.Można ją było usłyszeć na jednym z albumów Paca, do którego powstał także klip w którym gościnnie wystąpiłeś. Czy Keyshia miała szanse kiedykolwiek poznać Tupaca?

Tak, poznałem ją z Paciem podczas mojego pobytu w Death Row. Ona była wtedy jeszcze dzieckiem. Miała talent, ale nie była artystka w pełnym tego słowa znaczeniu, taką jaką jest dzisiaj. Pacowi spodobał się jej wokal, bo miała okazje dla niego śpiewać ale nigdy nic razem nie nagrali.

Są jakieś plany na wspólny kawałek? Będzie cię można usłyszeć na jej nowym albumie?

Oczywiście, plany nagrania czegoś wspólnie są i być może do tego dojdzie. Keyshia jest kobietą która tak szybko zmienia zdanie co do wszystkiego ze już za tym nie nadążam (śmiech).
Jednego dnia chce mnie na swoim albumie a następnego chce zrobić wszystko samemu wiec przestałem się tym ekscytować. Kiedy mi mówi, ze mamy nagrać coś razem mowie "OK, spoko". Podchodzę do tego z rezerwą.

Ostatnia część trzecia już jutro

[Edit:
CZĘŚĆ PIERWSZA
CZĘŚĆ TRZECIA]

Tagi: 

Anonim
Coś pięknego,mietek dzięki za ten wywiad,Wesołych świąt
Shway
Kuuur chłopie PROPS!
weeden
Takie wywiady, to stary... w chuj dobre! Więcej z takimi ludźmi, więcej takich sensownych pytań!
Anonim
Nie znam
Bambo
Tylko frajerzy nie wiedza kto to Nutt So i nie wiedza czym bylo Oakland dla Paca!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>