Sokół: "Mata? Duży szacunek za to, że na wszystko sobie pozwala"

Parę dni temu pisaliśmy Wam o tym, że Mata odwiedził release party Sokoła - teraz członek ZIP Składu opowiedział w wywiadzie za co ceni młodszego kolegę z warszawskiej sceny.

W rozmowie z Culture.pl najpierw skrytykował raperów, którzy przenoszą zagraniczne inspiracje w formie kopii:

"W ZIP Składzie nie było na to żadnej zajawy, wręcz mocno cisnęliśmy z chłopakami, którzy tłumaczyli jeden do jednego amerykańskie zwroty na polski. Dzisiaj młodzi robią to o wiele częściej, niestety. Nigdy się tym nie zajaram. Te wszystkie amerykanizmy i spolszczanie tych amerykanizmów. Dotyczy to także bitów, nawet teledysków. Dla mnie to po prostu jest durne. Ludziom, którzy nie znajdą swojego stylu, wróżę niestety upadek. Co będą robić? Zmieniać się, tak samo jak zmienia się amerykański rap? (...) Ale na naszej scenie jest naprawdę sporo ciekawych osób wprowadzających własne patenty. Wolę być entuzjastą, szkoda czasu na rzeczy beznadziejne. Na tym staram się skupiać."

Wśród oryginalnych artystów Sokół wskazuje Quebo czy Matę:

"Ciężko powiedzieć dzisiaj, że np. Quebonafide jest kopią jakiegoś amerykańskiego rapu. Jest na takim etapie, że nie musi tego w ogóle robić i swobodnie eksperymentuje z różnymi rzeczami. Nawet największa dziś gwiazda Mata nie kopiuje, choć zdarza mu się iść na łatwiznę przy wyborze muzyki. Można różnie do Maty podchodzić, ale należy mu się duży szacunek za to, że się w ogóle nie boi i na wszystko sobie pozwala. Chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, co on za chwilę zrobi, nie da się go zamknąć w jakimś pudełeczku, lubię to. „Za naszych czasów” też byliśmy po swojemu bezkompromisowi, ale w zupełnie inną stronę, przełamywaliśmy bariery poruszania pewnych tematów, mówienia pewnym językiem, który za chwilę stał się tak naturalny, że już nikt na to nie zwracał uwagi. Dzisiaj artysta ma o wiele większą swobodę – taki Mata mógłby wyjść przebrany za wielkie gówno na teledysku albo rozebrać się i zagrać cały koncert nago z doklejonymi cyckami. Nikt nie będzie miał o to pretensji, wszyscy będą zachwyceni, że przekracza kolejne granice. To jest ciekawy moment dla hip-hopu w Polsce i właśnie zaraz okaże się, kto i jak potrafi to wykorzystać. My, gdybyśmy nawet chcieli – byliśmy innym odłamem rapu, tym o wiele bardziej nawiązującym do codzienności i zżytym z osiedlowym klimatem – to nie moglibyśmy sobie na takie rzeczy pozwolić, byliśmy jednak spętani pewną konwencją. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, po prostu zauważam tę zmianę"

Przypominamy też naszą recenzję: Sokół "NIC" - 5 wniosków po przedpremierowym odsłuchu

Mata: "Słoń powiedział, że pojawi się polski Eminem..." (Popkillery 2021)

Tagi: 

90'S
Dobra Sokół jeżeli tak dobrze wypowiadasz się na temat maty itd, to proponuję ci występ w reklamie McDonalda jestem ciekaw jaka byłaby reakcja twoich fanów.
EarlKonik
Co ma piernik do wiatraka?
1980
Stare capy próbują ogrzać się w blasku gwiazd... tyczy się też Pejasa.
Noreaga
Jak by mu dobrze zapłacili to podpaski by zareklamował. I nie tylko Sokół upadł. Peja, Gural, Słoń raptownie zmienili poglądy. Czemu??? Wiadomo
Ijoijoijo
Dokladnie
Sunz of Man
Co ten mata tam pokazuje?zna się ktoś na symbolice gangusów?bloodsi?cripsi?łeb ma żółty to nie pasuje nigdzie
Wstyd
przeciez ten matek nie ma nic wspolnego z rapem. Sokol z wiekiem postradal rozum :) pewnie liczy na jakis feat zeby zgarnac troche tych 13 letnich sluchaczy od tego maty i przytulic troche sianka :) Nie wierze ze dozylem takich czasow ze Sokol zniza sie do poziomu gowna i propsuje takie gowno. w dodatku ten matek sobie wbija na impreze kurwa Sokola no ja pierdole no przeciez to wstyd i plucie w morde swoim najstarszym fanom. Zenada wstyd i kolejny dowod na to ze stara szkola zrobi z siebie zwykle gowno aby tylko malolaty o nich uslyszeli i kupili cos. Przykro mi ale takie jest zycie
Anonim
Co ty jastrząb znowu wygadujesz, i jeden i drugi kopiowali, może nie tak dużo jak inni ale taki quebo na początku to od ch patentów nakradł. Całe sb było tak bardzo zajarane hasztagami jak jeszcze tomb z nimi nagrywał, nie powiesz chyba że oni to wymyślili. Beat'y też w ch ,,oryginalne" wczesne sb miało. Pod tym względem to u takich białasów nadal dużo się nie zmieniło.
immortal technique
już kładzie ch*j na starszych słuchaczy bo Ci mają rodziny, a głównym odbiorcą dzisiejszego pop rapu są dzieci. Nic nie powie o szmatczaku bo jego kariera ma podłoże polityczne i niesamowitą promocje, wiec opłaca im się bardziej przyłączyć
Eloelo12
Duzy szacunek Sokol za to ze propsujesz każdego zjeba ktory ma tylko rozglos.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>