Jak uderzyć żeby trafić - 5 punchline'ów z "H8M5" Białasa

Białas

"Jestem legendą, nie słyszałeś o mnie, dobra nie pi**dol/Nawinąłem najwięcej punchy w tym kraju, najlepsze wersy kojarzą się ze mną" - nawija współzałożyciel SBM na swoim dopiero co wydanym "H8M5".

Na rodzimej scenie Białas nie od dziś uważany jest za jednego z najlepszych punchlinerów w Polsce. Raper brylował ciekawymi, nieoczywistymi wersami na bitwach, w projektach solowych, występując gościnnie czy w duecie z Solarem. Nie powinien nikogo zdziwić fakt, że jego 30 płyta w dorobku również składa się z wartych uwagi punchline'ów. Postanowiliśmy więc z tej okazji opisać ją właśnie przez pryzmat kilku wybranych linijek...

Mam gwiazdy na rękach, bo ciągle opadały
A marzenia chciałem spełniać, ej
Tylko czemu nic z nich nie jest zapisane
Bo to ode mnie zależy co się stanie

Odniesień do tatuaży Białasa było w jego karierze kilka. Wątek spadających gwiazd pojawił się w H8ME z Nowej normalności, gdzie posłużył za dosadną i zuchwałą kropkę nad i. Tym razem Beezy podkreślił swoją niezależność i upór. Białas połączył przesąd z przekonaniami o losie zapisanym w gwiazdach z wiarą w magiczną moc spadających ciał niebieskich, tworząc spójną metaforę.

Robię sobie flipa na grobowej desce, potem jeszcze grinda na tobie, ty ruro

Ten ostry punchline urzeka tempem, w jakim trafia w słuchacza. Przyspieszenie na początku i drop na puencie potęguje siłę, z jaką wers uderza w świadomość odbiorcy. Terminologia deskorolkowa w zestawieniu z grobową deską tudzież rurą wywołuje co najmniej mimowolny uśmiech.

Przez moją muzykę chcesz znać moje życie - to masz mały wyciek
Ja cały dzień piszę, a wieczorem idę do Sizeera, typie, po nagrodę Nike

Swoosh gang to jeden z najbardziej dopracowanych utworów na płycie pod względem punchy. Oprócz błyskotliwego zestawienia dwuznaczności wyrazu Nike, Białas świetnie manipuluje sylabami. W tekście zaskakuje układ rymów. Zamiast prostego rymu końcowego, Beezy sięgnął po dwa rymy wewnętrzne.

(...) Bo jedyne stare buty, jakie teraz zakładamy to są nowe Air Force'y
Czujesz, ten hajs jest jeszcze gorący, wy znowu na minusie jak morsy
Czujesz, ten punch jest jeszcze gorący, wy znowu na minusie jak morsy

Trzywersowy punchline zwraca na siebie uwagę przez zestawienie kontrastów. Stare buty będące nowymi Air Force'ami czy zrównanie debetu na koncie z morsowaniem to nieoczywiste rozwiązania. Na uwagę zasługują niemal identyczne dwa wersy, które w całościowym kontekście nawiązują do świeżo wypiekanego pieczywa.

Teraz to zmieniamy kluby tak jak Ibra
Strzelamy gole ciągle, no bo to rap z boiska

Piłkarskie punchline'y często mierzą się z niezrozumieniem osób, którzy nie interesują się piłką nożną. W tym wypadku nawet laik zrozumie odwołanie do wielokrotnych transferów Zalatana Ibrahimovica. Dwuznaczność strzelania goli w połączeniu z puentą w postaci rapu z boiska rozbawia swoją prostotą, jednocześnie stroniąc od bycia prostacką. Sam rap z boiska można traktować jako follow-up do utworu Małolata i Ajrona o tym samym tytule.

Tagi: 

Frank Underwood
Jest wuchta lepszych panczy na tej płycie niż to co wymieniliście. Słabo :P
Patryk
Całkiem ok artykuł jak na stażyste
polski rap gówno
coraz chujowsze białas ma te punche, jak kiedyś był top3 raperów kraju to nawinął „ja w kieszeni nie mam węża, ja mam węże” to połowie słuchaczy słuchawki pospadały od skilla, teraz mimo że ma masę legendarnych wersów i klasycznych płyt na koncie to jest obecnie asłuchalny
Polodisco
Bez kontekstu w postaci wersow przed i czasem po to te "super" linijki brzmią jakby pisał je nie rzekomy król punchy, ale co najwyzej mama Kaczora brs, "Pedały..." ;)
matematyk
Wszystko fajnie, ale gdzie te 30 płyt? Bo wiki podpowiada, że razem w mixtape'ami jest ich 26.
7740020233
Swoosh gang - fajna reklama
No nie
Bialas ma faktycznie sporo punchy, ale pezet, dizkret, mes, quebo i eripe - jeszcze ktos sie znajdzie nawet eldo w czasach obrońców mial b.duzo punchy. ten swoosh zajebisty bit i kawalek, pezet tak dobrze nie rapowal od laaaaaat jak na tym tracku.
baRRap
Beka z łaka.
Adroano
Żeby wydać tyle płyt pełnych pieprzenia o niczym i nawijać coś takiego, to naprawdę trzeba mieć ostro wysrane na tę kulturę. Koleś wypromował się na przeróbce Black and Yellow. Ludzie to puszczali dla beki.
6x6=?
Ja zupełnie nie rozumiem dlaczego tak jaracie się tym snobem, popkiller? On wam za to płaci jak za ochronę na którą przeznacza masę pieniędzy? Przecież w gangsterskim mniemaniu kto płaci ten frajer :))) i to jego śmieszne kozaczenie... A raperem jest przeciętnym bo jakieś tam zasługi ma ale to nie zmienia faktu że dla hajsu honorem wyciera se dupe a te kocopoły co wciska dzieciakom na trakach to tylko gamonie łykają... Ps. Bez hejtu, po prostu nazywam rzeczy po imieniu. Z pełnym szacunkiem i poważaniem dla muzyki rap i kultury hip hop.
wTF
bialas ? ten ten gimbus co przechodzi dalej mutacje ? punche to w kiblu walisz do sedesu. prosze cie ochlon chlopczyku, ludzie maja w dupie twoj skrzeczacy rap
Annoying_Maydan
Są o wiele lepsze punche i o wiele lepsi raperzy niż białas. Poza tym ten album ratują tylko sępy i to że jest w środku cały h8. Słabo.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>