Bedoes: "Musimy uczyć młodych tolerancji a nie nienawiści"

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2020-06-20 15:03 przez: Mateusz Natali (komentarze: 13)
fot. Rafał Roślik

Bedoes jest w ostatnich latach jednym z tych głosów młodego pokolenia, które zyskują największy oddźwięk, a jego słowa są szeroko komentowane. O mocy rapu oraz odpowiedzialności za nią idącą mówi w rozmowie z Vogue.

"Nie mieszam się bezpośrednio w politykę. Podczas koncertu przedstawiciel prezydenta w Bydgoszczy wręczył mi prezent od władz miasta – moją karykaturę na tle bloku, w którym dorastałem. Miałem w tym mieście konflikty z prawem, a teraz zostałem jego honorowym obywatelem… To świadczy o tym, że muzyka ma moc" - opowiada Bedoes w wywiadzie dla Vogue i dodaje "Sława daje władzę, jest narzędziem do tego, żeby zmieniać świat. My możemy wybrać, czy na lepsze, czy na gorsze. Przejawem raperskiego aktywizmu w Polsce jest #Hot16challenge2 zorganizowane przez Solara. Nie będę komentował wykonania Andrzeja Dudy, bo nie tego dotyczy pytanie, ale fakt, że prezydent Polski publicznie odpowiada na nominację, pokazuje, jak szeroki był zasięg całej akcji."

Zwraca też uwagę na to, że "za wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność" a raperzy powinni mieć z tyłu głowy znaczenie swoich słów: "Wśród fanów dużo jest młodej młodzieży. To ma swoje dobre i złe strony. Byłbym hipokrytą, gdybym mówił, że dzieciaki nie powinny słuchać takiej muzyki. Sam jej słuchałem. I pomagała mi w najtrudniejszych chwilach. Odnajdywałem w niej oparcie. Wszedłem w konflikt z prawem, gdy miałem 15 lat. Dostałem wtedy nadzór kuratorski. Przed rozprawą słuchałem Chady. Myślałem, że skoro on sobie poradził, to ja też. Z racji tego, że słuchacze utożsamiają się z tekstami raperów, jesteśmy odpowiedzialni, żeby uczyć ich tolerancji, a nie nienawiści i przemocy. Po rap sięgają często dzieciaki z problemami, które potrzebują pomocy. Wolą przyjść do muzyka niż do rodziców. Dostaję od fanów dużo próśb o radę. To ogromna odpowiedzialność. Przekierowuję ich do telefonu zaufania albo namawiam na rozmowę z rodziną czy psychologiem. Odpisują kilka dni później, że porozmawiali z rodzicami i już czują się lepiej. Szukają u mnie wsparcia, bo nie czują go w najbliższym otoczeniu."

********

Tagi: 

w
młodych to trzeba uczyć samodzielnego i krytycznego myślenia oraz odpowiedzialności za swoje czyny i otoczenie. Reszta przyjdzie sama.
polski rap gówno
młodych trzeba uczyć braku tolerancji dla odchyleń i dewiacji takich jak pedalstwo, bo widać jak rosną te nowe pokolenia wychowane na chujowych serialach dla homoseksualistów od netflixa. prawdziwy rap zawsze stał w opozycji dla takich zboczeń. cytując dmx’a „ I show no love to homo thugs, Empty out, reload and throw mo' slugs, How you gonna explain fuckin' a man?, Even if we squash the beef, I ain't touchin' your hand”
hahaha
Props wiadomo ze raperzy byli w opozycji do szeroko pojetego pedalstwa. "In front of us acting like a straight up G and let them boys buss up your back..." RIP Sweet Jones
Hshs
No i postawiłbym piwko koledze
JebaćWielkąPolske
Młodych trzeba uczyć godności żeby nie zapierdalali za 2k po 12h i nie głosowali na debili typu morawiecki czy inne bydło. Wielka polska co nawet kurwa po ludzku marihuany zapalić nie można. A te raperzyny też by mogli pokrzyczeć więcej o legalizacji, mają posłuch wsród gimbów to może by się coś ruszyło to oni nawijąją te swoje farmazony o miłości albo o jakiś pseudo ulicach. Bica do obiektywu napinać to tak, tylko mnie ciekawi jaka to ulica jak ceny i jakość polskiej mj pokazuje że w pl żadna ulica nie istnieje. W de paka 10 euro i nawet git u nas 50 zł przy czym dostaniesz gówno albo połowe tego co w de.
prep
Dzisiaj młodym chłopakom bardzo brakuje brania odpowiedzialności (nie że stresowania się) i ogólnie wzorców, które pomogą im straż się mężczyznami z krwi i kości. Stąd fenomen Jordana Petersona i dlatego KęKę po przemianie tak dobrze się przyjmuje. Fajne jest to że dzieciaki mogą dojrzewać i przechodzić kolejne etapy razem z raperami, których słuchają. Dlatego na Bedim też leży duża odpowiedzialność za to kim się stanie przez najbliższe 5-10 lat.
Anonim
Jak Keke ma być dla nich wzorcem to może lepiej żeby nie mieli wcale. Zresztą wzorce różne są ale nikt się nie chce wzorować.
Aha
A to nie tak że większość raperów sb kilka lat temu coś tam gadali że lgbt to gówno itp Nawet Solar kiedyś coś nawinął o lgbt
bazancik
tak solar nawinal "jebem lgbt" w "jebem na to remix" a teraz, w 2020, w swoim hot 16 dalej to samo. do tego ich 20minutowy "diss" na deysa to 20min powtarzania, ze jest "pedalem", ich jedyny argument tak naprawde, ktory w dodatku nie jest prawda, chociaz akurat nie lubie deysa
szast_prast
sie mentor znalazł hahahaha
Legalizacja albo śmierć
Polska nie potrzebuje jakiś bedoesów tylko legalizacji, głupia ta młodzież teraz jak nie wiem. Legalizacja albo śmierć yebać pis i kukizów popierdoleńców.
Patryk
Poczytajcie proszę o czymś takim jak OKNO OVERTONA. Tak właśnie na przestrzeni lat steruje się społeczeństwem i przepycha rzeczy, które są nie moralnym wynaturzeniem i dewiacją do pozycji, w której proszę bardzo staję się to akceptowalną normą :).
Twój stary policjant
Czy nienawiść np do policji, której uczy Bedi w swoich numerach też sie liczy? Czy to tylko takie bezsensowne pierdolenie z jego strony bo znowu udaje mądrego?

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>