Wiemy czyją książkę wyda Sokół

kategorie: Polska, News
dodano: 2020-06-02 20:54 przez: Mateusz Natali (komentarze: 6)

Pisaliśmy Wam już o tym, że Wojtek Sokół otwiera wydawnictwo książkowe "Wydałem". Teraz dowiedzieliśmy się jaka książka ukaże się w nim jako pierwsza.

"Baśka" to antidotum, zejście na ziemię, dobry dowcip, ale też wyciągnięcie ręki do czytelnika. Friedmann pisze znakomicie, bo nie musi. Opowiada tak dobrze, plastycznie, wciągająco i pięknie, że aż dziw, że ta bajera dopiero teraz ukazuje się w druku" - tak o pierwszej książce wydawnictwa Wydałem mówi Jakub Żulczyk, autor bestselleru i głośnej ekranizacji „Ślepnąc od świateł”.

Wojtka Friedmanna nie trzeba specjalnie przedstawiać. Od zawsze związany z Warszawą, „travelmaker, storyteller i poszukiwacz własnych przygód” – tak mówi o sobie. Fani rapu pamiętać mogą go też jako Freda - pod tym pseudonimem pojawił się gościnnie m.in. w hitowym "W Aucie" nagranym przez Sokoła i Pono.

„Baśkę” napisałem z żalu i tęsknoty. Z premedytacją. Żal wynika z niechęci jaką posiadam do czasów teraźniejszych. Nie jestem jednak tak stary żebym pamiętał kiedy to Bogurodzica była na listach przebojów. Niemniej czasy, w których dorastałem były inne. Przyjaźń, honor - mówi to państwu coś ? Jeżeli tak, cieszę się. Jeżeli nie, to ta książka tym bardziej jest dla Was.

W swoim debiutanckim opowiadaniu Friedmann pokazuje, że uliczny styl języka zasługuje na uwagę i robi to w wyjątkowo wciągający, zabawny i empatyczny sposób. „Baśka” to krótka opowieść kilku przyjaciół, którzy spotykają się po latach w niecodziennych okolicznościach, a to staje się naturalnym bodźcem do wspomnień. Ta podróż wzrusza, bawi, jest szczera do bólu, sprawia, że zasiadamy z bohaterami do stołu i stajemy się jej częścią.

Żulczyk i Strachota o Baśce

W jego historyjkach jest warszawsko-uliczne poczucie humoru, knajacki sznyt, ale też autentyczne wzruszenie światem, empatia w stosunku do bohaterów, czar, oddech, pogoda ducha. Ukazuje się pełno książek zbyt mądrych, grobowo poważnych i nadto nadętych. Baśka to antidotum, zejście na ziemię. Friedmann pisze znakomicie, bo nie musi – mówi Jakub Żulczyk.

Friedmann ma warszawski słuch absolutny. I warszawskie przeżycie, z którego szyje autentyczne opowieści. I warszawską gadkę - językowo ta książka jest naprawdę rewelacyjna. Być może to czas akcji i miejsce (Ochota, Warszawa) sprawia, że mnie tak porwała, ale Wojtek Friedmann wcale nie bazuje na pornostalgicznym wehikule czasu. Chwyta ten świat mijający w opowieściach dla dorosłych, ale podszyty Bahdajem. Właściwie to Bahdaj dla starszej młodzieży (np. czterdziestoletniej). Po lekturze ta młodzież we mnie odżyła. Dużo czytelniczej radości – pisze Juliusz Strachota.

Wydałem.

Nowela Wojtka Friedmana to również debiut książkowy Wydałem, którego założycielem jest raper i biznesmen Wojtek Sokół. W Polsce rynek wydawniczy jest wciąż bardzo zachowawczy, stąd pomysł na Wydałem - nie tylko aby pokazać, że książki również można wydawać i promować bardziej kreatywnie, ale przede wszystkim odpowiednio selekcjonować. Wystarczyło kilka pierwszych stron książki Wojtka, żeby przekonać się, że jest to literatura, którą trzeba wydać. To jest właśnie podstawą selekcji Wydałem: jakość i wyjątkowy styl pisania – dodaje Sokół. Oficjalna premiera książki odbędzie się 15.06.2020, a już dziś na stronach www.wydalem.com oraz www.prosto.com startuje przedsprzedaż.

Tagi: 

reklama
Christopher Wallace
Szukam sklepów z dobrymi płytami hip hop?Podsyłajcie linki.I jak coś to poszukuje 3 płyt Killarmy
Gang
fan.pl discogs.com dodax.pl albo dodax.co.uk ebay.co.uk
boombox nie czyta tych płyt
"poszukiwacz własnych przygód" xd A czyich? Cudzych? "Żal wynika z niechęci jaką posiadam..." xd Chłopie, posiadać to można coś materialnego. Niech oni tam lepiej zatrudnią jakiegoś kozackiego redaktora, bo wygląda na to, że to będzie praca u podstaw. Albo lepiej ghostwritera. Bo inaczej żadne ciepłe słowa od kolegów nie pomogą.
Gump
Co ty tam pierdolisz chłopie?
polski rap gówno
nowela czy powieść? typ chyba za bardzo w angielski poleciał i zapomniał w jakim języku pisze. i ktoś taki ma mi mówić jaka książka jest dobra? ja sobie do Faulknera wróce XD
Oj wojtek
Chłopie tak nisko upadłeś,że niżej się nie da.Co teraz będziesz wydawał?Może słonecznik czy zapałki z logiem zip?Jednak i nawet starsi raperzy upadają

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>