Dr. Dre i Jimmy Iovine wspominają pracę nad "2001" w 20-lecie jej premiery

W tym roku mija 20 rocznica od wydania klasycznego albumu Dr. Dre, "2001", który wygenerował chociażby takie hity jak "Still D.R.E." czy "The Next Episode". Z tej okazji na kanale Beats 1 ukazał się 7 minutowy filmik, w którym kalifornijski producent wraz z wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Jimmym Iovinem wspomina pracę nad albumem i dzieli się refleksją nad formą dzisiejszego hip-hopu.

Dr. Dre zaznaczył na samym początku, że dzień, gdy omawiali album z Jimmym w jego garażu kompletnie zmienił kierunek jego życia (swoją drogą relację i historię obu panów w świetny sposób przedstawia 4-odcinkowy dokument "The Defiant Ones", dostępny na Netflixie i HBO).

Legendarny producent opisał koncept albumu, w jaki sposób chciał go tworzyć. Nadmienił, że początkowo w ogóle nie chciał udzielać się na nim wokalnie, jednak D.O.C przekonał go by dograł swoje zwrotki na album.

Potem Dre opowiedział jak powstał kawałek "Forgot About Dre": "To był pomysł Eminema. Wstępnie napisał zwrotki dla mnie i dla Snoopa. Potem nagrał dla Snoopa zwrotkę, by pokazać jak ma ona brzmieć. Spdoobała mi się jego nawijka, więc to jego zostawiłem na numerze."

Z filmu dowiadujemy się również, że to "The Next Episode" miało być wstępnie pierwszym singlem promującym album, jednak Jimmy uparł się by to "Still D.R.E." wyszedł jako pierwszy.

Na koniec weteran Zachodniego Wybrzeża wypowiedział się trochę o formie dzisiejszego hip-hopu: "Teraz muszę szukać naprawdę bardzo głęboko, by znaleźć coś, co mi się spodoba. Teraz wszyscy stawiają na ilośc, nie jakość. Artyści tworzą piosenkę jednego dnia, a następnego ona już ląduje w sieci. Czemu się wtedy poświęcasz? Sztuce czy robieniu pieniędzy?"

"Dajcie sobie czas, czy to dwa, trzy miesiące czy rok, by stworzyć coś, co pozostanie w pamięci fanów na zawsze." - dodał Jimmy.

Poniżej możecie zobaczyć cały filmik.

Dr. Dre talks the making of 2001 on Apple Music | 20th Anniversary

reklama
Diai
Najlepszy album w historii od najlepszego w historii.
FRU
Zgadzam się w stu procentach Diai! Uwielbiam ten album, a dokument o którym tu mowa polecam równie mocno.
still Dre
tylko Detox!
Lil sqqa
Dobra wszystko spoko ale czemu kurwa nie wypuści w koncu detoxu? Który powinien puścić w 2010 po wyjściu singla kush za pewne odmienił by los dzisiejszego rapu trapu I innego gówna, czy może to był celowy zabieg wielkich majorsow bo rap musiał się zniszczyć i pchać dzieciakom syf do głów?!?!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>