Waldemar Kasta wraca na moment do gry: "Wciąż mam przyjemność zabrania głosu"

Waldemar Kasta to bezdyskusja legenda polskiego rapu i ikona wrocławskiej sceny hip-hopowej. Lider K.A.S.T.A. Składu i posiadacz jednego z najbardziej charakterystycznych wokali na scenie od kilku lat jest jednak nieaktywny - zawiesił muzyczną działalność i skupił się na innych płaszczyznach, będąc m.in. konferansjerem KSW.

Przy okazji akcji Druga Strona Ulicy: Sztuka Niepodległa Wall-E postanowił jednak ponownie chwycić za mikrofon, wcielając się w rolę prowadzącego warsztaty z młodymi MC, czego zwieńczeniem ma być wspólny numer z jego udziałem na bicie Voskovych. Spytaliśmy Waldemara o kulisy tej wyjątkowej inicjatywy.

Od kilku lat trzymasz się z boku hip-hopowej sceny - co sprawiło, że postanowiłeś wziąć udział w tej akcji i posłużyć młodym adeptom radą?

Fakt, że aktywnie nie współtworzę już sceny, nie przeszkadzał mi w kilkukrotnym romansowaniu z gatunkiem. Nie odebrał mi też przyjemności jaką sprawia mi „zabranie głosu”. Tak było już chociażby przy okazji albumu na okoliczność rocznicy siedemdziesięciolecia Powstania Warszawskiego. Oprócz rapowania jest jeszcze cel, idea inna od czystej przyjemności tworzenia, jeśli przy takiej okazji ktoś namawia mnie do eksperymentu zazwyczaj nie namawia długo. Nie czuję się biegły w dawaniu rad, nie jestem też dyżurnym merytorycznym rapu - mimo to chętnie dzielę się doświadczeniem gdy znajdują się na to chętni.

Dlaczego tak podniosłe rocznice jak 100-lecie Niepodległości dobrze świętować nie tylko poprzez gale i apele, ale także w kreatywny hip-hopowy sposób, odbiegający od schematów?

Każdy sposób nowatorskiego spojrzenia na uczczenie pamiętnej daty jest w gruncie rzeczy pomysłem dobrym. Popularyzowanie historii jest zajęciem pożytecznym. Upamiętnienie odzyskania niepodległości jest pomysłem szlachetnym i podniosłym. Dlaczego przez Hip Hop? Każdy uniwersalny przekaz ma nośniki, z których korzystamy kiedy do nas trafia. W różnych formach czy to pisanych czy mówionych ma różne języki by być rozumianym. Ten przekaz zostanie teraz przełożony na nasz uniwersalny język czyli muzykę i słowa w naszym - hiphopowym narzeczu. Celem dalszy zasięg i większa świadomość w naszej społeczności. Same korzyści! Pokój! Miłość! Jedność i Dobra Zabawa! - czyli motto Hip Hopu w dodatku w słusznej sprawie :)

***

Druga Strona Ulicy – Sztuka Niepodległa to projekt poświęcony 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i kontynuacja akcji z udziałem Eldo i Czarnego HIFI. Młodzi twórcy będą mieli okazję udziału w warsztatach rapowych z Waldemarem Kastą, producenckich z Voskovymi oraz projektowania graficznego z Forinem. Wszystkie szczegóły znajdziecie na wydarzeniu facebookowym, oraz na stronie www.sztukaniepodlegla.pl gdzie trwają zapisy. Warsztaty odbędą się w terminie 3-5 września 2018 we Wrocławiu. Rekrutacja trwa do 22 sierpnia 2018 roku. Ilość miejsc ściśle ograniczona. Na jesieni akcja zawita jeszcze do 2 innych miast - info niebawem.

K.A.S.T.A - Peryferie

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>