Gang Starr "Mass Appeal" (Diggin In The Videos #360)

Lato to w rzeczy samej piękny czas dla fanów hip-hopu - co rusz w kalendarzu pojawiają się a to grubo obsadzone festiwale, a to występy legend... Już w ten weekend do Polski - dokładnie do Warszawy i Wrocławia - zawita... jak by tu stopniować słowo "legenda"? "Ultralegenda"? Niech będzie - ultralegenda, architekt brzmienia Złotej Ery, jeden z bezdyskusyjnie najwybitniejszych producentów gatunku, mający w swej dyskografii niezliczoną ilość klasyków - DJ Premier. Z tej okazji postanowiłem sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie moje pierwsze zetknięcie z twórczością Preemo... A było to nieśmiertelne "Mass Appeal" Gang Starr.

Na poczatku był beat. Czy są w ogóle tacy, którzy go nie kojarzą? Podkład należy do rzadkiej grupy tych, którzy biorą słuchacza we władanie już od pierwszego taktu - plus stanowi koronny dowód geniuszu Preemo w doborze sampli i kwintesencję jego stylu. Na ciężkie drumsy "pożyczone" od EPMD Premier rzucił odpowiednio zmanipulowany sampelek utworu "Horizon Drive" gitarzysty jazzowego Vica Jurisa (Preem wyciął z tego utworu dosłownie kilkusekundowy fragment - 3.29-3.32 - jak on to wyłapał?!) dodał też hook w postaci skreczy i słynnego cytatu zespołu Da Youngsta's - "Money's growin like grass with the mass appeal". Z tych kilku elementów powstał sztos, przy którym nie sposób nie ruszać głową. 

Na tak przygotowany beat jak ulał wpasował się świętej pamięci Keith Elam a.k.a. Gifted Unlimited Rhymes Universal. "Mass Appeal" pokazuje, że Guru i Preem byli połączeniem idealnym. Na "Mass Appeal" Guru zmienia się w chłodnego, wyrachowanego lirycznego mordercę, bez litości strzelającego pociskami w stronę wack MC's i pozerów ścigających tytułową popularność za cenę artystycznego "sprzedania się". Zresztą, on sam określa to najlepiej: Just like the seashore I'm calm/But wild, with my montone style/Because I don't need gimmicks/Give my a fly beat and I'm all in it. Święta prawda - i dlatego właśnie Gang Starr to klasyka gatunku. R.I.P. Guru, szkoda, że już Ciebie z nami nie ma...

W wywiadzie z magazynem Complex Preemo ujawnił, że "Mass Appeal" powstał jako żart, polewka z ówczesnego radiowego brzmienia... Jednak track, o ironio, jednym z największych hitów duetu - na liście Hot 100 Billboardu zajął 67. miejsce, a na liście R&B - 42. Album "Hard to Earn", na którym znalazł się singiel, zajął 2. miejsce na zestawieniu Top R&B/Hip-Hop Albums.

Track ten jest na tyle wpływowy, że jeden z najważniejszych raperów wszechczasów - Nas - na jego cześć nazwał tak swój założony w 2014 roku (pod egidą firmy medialnej... Mass Appeal) label, w którym albumy wydają m.in. Run the Jewels, DJ Shadow, Black Milk i Dave East. "Mass Appeal" pojawił się także na ścieżce dźwiękowej do czwartej części gry "Tony Hawk's Pro Skater" - to właśnie tam usłyszałem go po raz pierwszy.

Krótko - ten track to po prostu ESENCJA. Platynowy wzór samplowanego brzmienia, idealna symbioza MC i beatu. To utwór, który każdy fan powinien znać na pamięć. Mam nadzieję, że usłyszymy go na imprezach, które rozkręci Preemo w stolicy i na (Z)Dolnym Śląsku... Jedno jest pewne - będzie się działo. Obecność obowiązkowa!

Szym
Polskie legendy też wracają :) warte dodania newsa :) Pięć Dwa prosto z Dębca dziś wrzucili klip :)
on Hołownia
Nie wypomnij tego :) to jest wilczy sezon :)
Garage
To nie może się nie udać. Jestem!
6lipiec
17:54

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>