Trap z przekazem? Aha Gazelle czyli "Vegeta z Nowego Orleanu" (Świeża Krew #44)

"Ważne jest, by pokazać młodym, że sukces można osiągnąć bez uciekania się do negatywności" - mówi Aha Gazelle, pochodzący z Nowego Orleanu raper, producent oraz multi-intrumentalista. Wśród największych inspiracji wskazuje Mastera P, Lil Wayne'a, Kevina Gatesa, Boosie Badazza czy Franka Oceana, a poza chwytaniem za mikrofon ma za sobą długą przeprawę z muzyką - już w wieku 13 lat grał na perkusji w kościele swojego ojca, następnie opanował także puzon czy pianino a po drodze ukończył studia zarządzania biznesem i zyskał tytuł magistra. Obecnie jako 24-letni MC wypływa na głębsze wody łącząc energetyczne southowe brzmienie nowej szkoły z głębszym przekazem. Dziś do słuchaczy trafia jego najnowszy materiał "Trilliam 3"...

Mieszanka trapu, r&b i soulu - to rejony, w których porusza się Aha, w pierwszym wrażeniu nie odróżniający się za bardzo od reszty nowej szkoły. Związane dredy, łańcuch na szyi i rozpędzone 808sy narzucające tempo pod karabinowe, momentami podśpiewywane flow. Jednak to tylko pierwsze wrażenie...

Aha Gazelle - Momma House (feat. MC Fiji)

Zamieszania na niezależnej scenie narobił mixtapem "Free Barabas" ("Uwolnić Barabasza") i pochodzącym z niego klipem "Vegeta", po czym w swoje szeregi zwerbował go pochodzący z Atlanty label Reach Records dowodzony przez Lecrae. Wydany chwilę potem singiel "Momma House" skupił uwagę i wywołał masę dyskusji i różnych komentarzy, serwując energetyczny imprezowy banger, najeżony punchline'ami, splecionymi równocześnie z bragga na temat tego... jak wspaniałe jest mieszkanie z mamą i jak ważne jest to, by ją wspierać. Wspomina też o tym, że stara się być pokorny, ale czasem zdarza mu się "przechadzać jak Kanye". Natomiast zawarty w tytule wcześniejszego hitu Vegeta to jego ulubiona postać z Dragonball Z - "Spośród wszystkich najbardziej się rozwijał. Przeszedł od znienawidzonego złoczyńcy, poprzez dobrego gościa ze złymi intencjami aż do ojca rodziny. Przez całą drogą przyznawał się do chęci bycia jak najlepszym, dając porwać się żądzom, finalnie jednak poświęcając życie temu by znaleźć się po dobrej stronie". Czyżby metafora życiowej walki bohatera tego artykułu?

Sam Aha podkreśla inspiracje lokalną southową sceną, mówiąc o tym, że wszystkich ich hustlerki i przebijania się przez muzyczny biznes nauczył Master P, Lil Wayne'a określa mianem "best rapper alive" a jako wymarzone collabo wskazuje Migos. Natomiast o nim samym Lecrae mówi: "Jest przyszłością tego, co robię ja. Wiara jest dla niego kluczowa, ale przede wszystkim chce robić świetną muzykę. Obiecuję Wam, miejcie go na oku, Aha będzie za jakiś czas kimś naprawdę wyjątkowym."

Co na to Gazelle? Stwierdza, że propozycja od Lecrae... zaskoczyła go. "Byłem zdziwiony, że chcą mnie podpisać patrząc na to, jaką muzyczną linią szli do tej pory. Ale kiedy powiedzieli, że że nie chcą niczego mi narzucać czy zmieniać to wszedłem w to. Nie bawię się w politykę czy metki".

Bowiem i jego muzyka zgrabnie owym szufladkom się wymyka - HipHopDX określiła ją "pamiętnikiem młodego mężczyzny przebijającego się przez codzienne sytuacje i mocno opierającego się o lojalność względem własnej rodziny, świadomość własnej wartości oraz nawigującego w społeczno-rasowych klimatach, zachowując wiarę w Boga". Taki też niecodzienny miszmasz spotkamy w jego muzyce, z jednej strony mocnej, codziennej i przyziemnej, także w jej szarościach, a z drugiej sięgającej do głębszych wartości i nadziei na poprawę sytuacji, serwując "jasną stronę trapu". Wiara, równość czy sprawiedliwość społeczna w miejsce hedonistyczno-przewózkowej tematyki, do której ogranicza się aktualnie większość mainstreamowych traperów. Połączenie dość unikalne i każące myśleć, że przed tym gościem jeszcze sporo dobrego - jakoś to tak bowiem na tym rynku jest, że szybko i mocno rozbłysnąć można poprzez kontrowersję, ostrość i niepokorność, ale by utrzymać się na nim dłużej warto mieć do powiedzenia coś więcej.

Na razie wszystko idzie po jego myśli, a świetny featuring na głośnym "All Things Work Together" Lecrae skupił uwagę wielu nowych słuchaczy (m.in. moją), co Gazelle błyskawicznie podstemplował nowym wydawnictwem. "Trilliam 3" dostępny jest za free, znajdziecie go poniżej, razem z kilkoma wybranymi singlami od Aha.

Aha Gazelle "Back In My Bag" (WSHH Heatseekers - Official Music Video)

Aha Gazelle - Vegeta (Official Video)

Lecrae - Whatchu Mean (Audio) ft. Aha Gazelle

"Trilliam 3":

1. Processional (feat. Reg Rob)
2. Get Rich or Die Talking
3. Dumb Dancing (feat. Silas)
4. Gold Medals
5. Things I'll Never Try
6. Transform
7. Dirty Dan
8. Back in My Bag
9. More Gold Medals
10. Ejection
11. Rarris and Red Cups
12. Boot Camp (feat. Tony Ri'Chard & Starringo)
13. Reach for the Stars
14. Apology to Roni'
15. All Black Party

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>