Openair Frauenfeld 2016 - poznaj historię festiwalu!

kategorie: Festiwale, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2016-05-24 19:00 przez: Michał Zdrojewski (komentarze: 2)

Openair Frauenfeld to największy festiwal typu open air w krajach niemieckojęzycznych. Ponadto jest to największy festiwal hiphopowy w całej Europie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1986 roku, a jego gwiazdami była grupa Status Quo. W latach 1986-2004 było to wydarzenie skupiające fanów wielu gatunków muzycznych. W latach 90. we Frauenfeld zagrały m.in. takie gwiazdy, jak The Rolling Stones, David Bowie, Bob Dylan, The Prodigy, Lenny Kravitz, R.E.M czy rapowy duet Gang Starr. Po 2000 roku festiwal zaczął posiłkować się przedstawicielami czarnej muzyki, jak Cypress Hill, Snoop Dogg czy Mary J. Blige. Pierwsza stricte hiphopowa edycja odbyła się w 2008 roku, a jej headlinerami byli Jay-Z, Wu-Tang Clan, Cypress Hill i Ice Cube.

 W 2008 roku Openair Frauenfeld stał się największym tego typu wydarzeniem hiphopowym w Europie. W ostatnich kilku latach festiwal znacząco się rozwinął, zarówno, jeśli chodzi o frekwencję, jak i o liczbę artystów z USA, którzy, co roku goszczą na scenach w Szwajcarii. W latach 2009-2014 do szwajcarskiej miejscowości przybyli m.in. Kanye West, Eminem, Nas, Drake, 50 Cent, The Game czy Run DMC. Ponadto organizatorzy zaczęli zapraszać młodych graczy zza Oceanu, co owocowało np. porannym koncertem A$AP Rocky’ego, świeżo po wypuszczeniu głośnego mixtape’u Live. Love. A$AP w 2012 roku. Organizatorzy zadbali również o różnorodność na scenach, gdzie przez ostatnie lata wystąpiły takie gwiazdy, jak Damian Marley, Beenie Man, Azaelia Banks, Sean Paul czy Ms. Lauryn Hill.

W 2015 roku zaszło wiele zmian. Przede wszystkim zbudowano dwie połączone ze sobą sceny typu skyline, o łącznej długości 135 i wysokości 24 metrów. Zajmowała się tym firma odpowiedzialna za scenografię na najsłynniejszym europejskim festiwalu muzycznym – Tomorrowland. Ponadto partnerem festiwalu zostało m.in. MTV.ch, które dba o multimedialną otoczkę wydarzenia. Na trzech ogromnym telebimach można obserwować wywiady oraz to, co dzieje się na backstage. Poza tym organizatorzy zadbali o wiele dodatkowych atrakcji, jak chociażby 70 metrowa wieża-winda, rodem z Disneylandu. W 2015 na scenach pojawili się m.in. Kendrick Lamar, Nicki Minaj, Cypress Hill, A$AP Rocky, Ludacris, D12 czy Travi$ Scott. W 2016 roku zapowiada się kolejna wspaniała edycja. Wystąpią m.in. Major Lazer, 50 Cent, Future, Young Thug czy Macklemore & Ryan Lewis. Openair Frauenfeld jest hiphopowym odpowiednikiem festiwalu Tomorrowland, ze względu na przeznaczone fundusze, frekwencję, jak i ze względu na to, że festiwal odbywa się w przepięknym miejscu pełnym wspaniałych i otwartych ludzi z całego świata!

byłemtam
Line-upy zawsze fajne, ale organizacyjnie pod kątem pola namiotowego najgorszy festiwal tego typu. Wszędzie dosłownie rzeka błota. Nie polecam.
sm
hmm dziwne, bo byłem 5x i jakoś nie zauważyłem niczego takiego. Tylko w 2014 była rzeka błota spowodowana niespotykanymi wcześniej ulewami przez cały czas trwania OAF. Zapewniam Cie,ze zadne pole namiotowe nie poradziłoby sobie z taka pogoda :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>