Kam "Pump Ya Fist" (#Ot Tak #166)

dodano: 2014-12-09 19:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 1)

Głośna sprawa z Fergusson zdominowała w ostatnim czasie amerykańskie media a zabójstwo 18-letniego Michaela Browna wywołuje wśród czarnoskórej społeczności nie mniejsze kontrowersje niż słynne pobicie Rodney'a Kinga na początku lat 90-tych. Głos w tym temacie zabierają także raperzy, choć trzeba przyznać że nie są to tak radykalne wypowiedzi jak w ostatniej dekadzie XX wieku, kiedy to problemy społeczne były ważną kwestią poruszaną nagminnie w kawałkach i stanowiły integralną część hip-hopu.

Najbardziej zaangażowaną politycznie ekipą było z pewnością Public Enemy ale również zachodnie wybrzeże zdołało wyhodować własnych przedstawicieli społecznie zorientowanych w swoich tekstach na prawa mniejszości.

Jednym z nich był Kam, znany z ciętego języka i wyrażania głośno swoich politycznych przekonań. Nazywany przez wielu "westcoastową wersją Rakima" raper z Watts dał upust swoim emocjom w utworze "Pump Ya Fist" z mało znanej składanki o tym samym tytule wydanej w połowie lat 90-tych.
Tytułowe "Pump Ya Fist" to numer przesiąknięty mocno przekazem wyrwanym żywcem z doktryny politycznej słynnych "Czarnych Panter" ("this is do or die, anybody killed who ain't looking like you or I") a wszystko to opatrzone oprawą muzyczną która stoi na tak wysokim poziomie, że bez wahania umieściłbym ten kawałek jako bonus na wydanym w tym samym roku solowym albumie rapera pt. "Made In America". Oto przed wami definicja peak'u G-Funk ery jeśli chodzi o bit i wyżyny Gangsta Rapu biorąc pod uwagę poziom surowości przesłania:

"If living in America got you pissed
Pump your fist
And if you ever had handcuffs on your wrist
Pump your fist
If you hate seeing black people get dissed
Then pump your fist
And you tired of being caught up in that twist
Pump your fist"

michał_1
stare dobre g funk czasy :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>