XXL Freshmen naszymi Artystami Tygodnia

dodano: 2013-04-23 19:45 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

Szósty rok już trwa akcja, o której na każdym rogu podkreślamy, że jest pierwowzorem naszych swojskich Młodych Wilków. Jeden z dwóch najbardziej opiniotwórczych magazynów hip-hopowych w USA od 2008 roku wskazuje najciekawsze nowe twarze sceny, które typuje do dużej kariery i na których skupia oczy słuchaczy. Oczywiście, gdyby wybory nie przewidywały dobrze następstw i nie pokrywały z przyszłymi faktami to pewnie akcja cieszyłaby się niszowym zainteresowaniem, ale że sporo dała takim postaciom jak Wiz Khalifa, Macklemore (on sam nawijał, że marzył o byciu na okładce XXL'a), Kendrick Lamar, Kid Cudi, B.o.B, Machine Gun Kelly, J. Cole czy Big K.R.I.T. to co roku słuchacze z całego świata ciekawi są kogo tym razem wskaże magazyn.

Przyznam, że z ubiegłorocznej edycji w momencie wyboru anonimowi byli dla mnie np. Kid Ink czy Future, o których dziś huczy zewsząd. Za nami wybór na rok 2013 a z tej okazji postanowiliśmy prześledzić wszystko, co zdarzyło się dotychczasowo i zafundować wam lekki przelot przez "klasy świeżaków".

Po pierwsze - zanalizujemy pokrótce dziesiątki z poszczególnych lat, a raczej postaramy się podsumować jak i czy w ogóle rozwinęły się od momentu wyboru ich kariery. Po drugie - przyjrzymy się tegorocznym wyborom oraz materiałom promocyjnym załączanym do całej akcji przez XXL. A pewnie dorzucimy i coś jeszcze, bo grono, wchodzące w skład 6 edycji to potężny kawał świetnej muzyki. Jednak zamiast setny raz u nas pisać o Wizie, Kendricku czy J. Cole'u postawimy raczej na tych stojących trochę z boku. Stay tuned!

A poniżej nasze wywiad z Joeyem Bada$$em, Freshmanem na rok 2013 a także Dannym Brownem i Macklemore'em - Freshmanami na rok 2012 oraz numer Macklemore'a z ubiegłorocznego mixtape'u XXL Freshman, w którym nawija też o marzeniach bycia w samej akcji. Choć z terminem "victory lap" w kwietniu 2012 chyba trochę się pospieszył, czyż nie?

Joey Bada$$ - jedyny polski wywiad / interview (Splash Festival 2012) [Popkiller.pl]

Danny Brown - jedyny polski wywiad / interview (Hip Hop Kemp 2012) [Popkiller.pl]

Macklemore - wywiad / interview @ Splash Festival 2012 (Popkiller.pl)

MACKLEMORE X RYAN LEWIS - VICTORY LAP [OFFICIAL VIDEO]

wujokrzysio
Może głupie pytanie, ale jaki jest ten drugi opiniotwórczy magazyn? A co do trafności przewidywania kto osiągnie karierę, to pytanie czy to jest tak, że XXL przewiduje a oni osiągają coś sami, czy osiągają dlatego, że zostali wytypowani przez XXL'a:)
,.,.,e,.,.
obstawiam że chodzi o hiphopdx.com
pejs
@^ dobra rozkmina.
p
Danny i macklemore 2012. poprawcie se to
Mateusz Natali

Drugi to "The Source", a co do przewidywań itp to na pewno i to i to, oni zarazem wyczuwają kto ma potencjał, a zarazem promocja i miano Freshmana też pomagają i skupiają większą uwagę słuchaczy na danej osobie, ja np. Kid Inka sprawdziłem dzięki Freshmanom, ale to, że Future był w składzie ogarnąłem dopiero niedawno:)

wujokrzysio
Mi się wydaje, że to bardziej akcja na zasadzie "wypromujmy tych co powinni być bardziej znani", niż "przewidźmy kto będzie znany", BTW chyba takie było założenie Waszych MW, prawda? Bo jeśli ma to być typowanie i nieingerowanie w scenę, to proponuję zapisać nazwiska freshmanów w kopercie, zakleić, i po roku sprawdzić, czy typy były trafne. Strzelam, że większość nie będzie:) A Source nie znałem, dzięki, sprawdzę.
Mateusz Natali

wujokrzysio - No tak, wiadomo, ale nosa do potencjału rozwoju też trzeba mieć, a zarazem obok stricte xxl'owych odkryć jak Macklemore (ok, ja znałem, ale akcja sporo zasięgu mu dała) czy Kid Ink są też typowe pewniaki jak Mac Miller czy MGK, o których było wiadomo z góry, że będą we Freshmanach jako gorące nowe twarze i że zrobią sporą karierę, bo byli za dobrzy żeby mogło być inaczej a zarazem nie dało ich się ominąć :) Albo goście o których wiadomo, że będą tylko sezonowymi ciekawostkami, jak teraz Trinidad James (żeby nie sięgać wstecz, gdzie widać już kto przepadł), ale w danym momencie są 'hot'.

A to że u nas ludzie zamiast skupiać się na muzyce analizują co akcja komu dała, kto najbardziej zyskał i kto by sobie poradził bez Młodych Wilków to inna kwestia, wg mnie ten patent freshmenowski (i siłą rzeczy też wilczy) to bardzo fajna ekspozycja i moduł promocyjny, a zarazem filtr i selekcja, ułatwiające skupienie uwagi w natłoku premier wychodzących każdego miesiąca, ale zarazem sam udział w akcji sukcesu z miejsca nie gwarantuje, bo wciąż 'it's all about the music' i najważniejsze są solowe projekty, którymi tę skupioną uwagę trzeba podtrzymać i pociągnąć wyżej, sam talent przy zamulaniu z nagrywkami da jedynie 5 minut zainteresowania. Zresztą zobaczycie w tej analizie dotychczasowych Freshmenów, że są tam i mega gwiazdy i osoby, które zupełnie przepadły, rozwój karier Wilków też jakoś za rok-dwa będzie można zacząć już analizować z pewnej czasowej perspektywy w podobny sposób :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>