Green "Buntownicy i Lojaliści" - recenzja

kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2013-04-21 17:00 przez: Jędrzej Cebulski (komentarze: 11)

"Jestem emce" z tegorocznego mixtape'u Procenta był chyba pierwszym numerem od czasu albumu "Kryptonim Monolog", na którym usłyszałem Greena. Pierwsza myśl? Dawaj pan tę nową płytę, bo całkiem niewykluczone, że będzie to bardzo mocny materiał. Wydany przez Aloha Entertainment we współpracy ze Step Records w intrygującej formie (nietypowe tajemnicze opakowanie) pierwszy legal "Buntownicy i Lojaliści" miał potwierdzić tendencję zwyżykową. Jak jest?

Jest dobrze. Nasz Młody Wilk nadal najlepiej odnajduje się w roli bacznego obserwatora ludzi i ich zachowań. Cała płyta jest oparta na wyraźnym, spójnym koncepcie, dodatkowo spotęgowanym odpowiednimi skitami. Przez dwa lata bystry szczyl nabrał ogłady i jeszcze większej pewności, popracował nad techniką i celnością wersów. Jego kręgosłup moralny jest pewny, a przy tym nie daje sobie w kaszę dmuchać. Słowa wypluwa agresywnie, rymy nawarstwia gęsto, często ucieka do kontrastów i zestawiania przeciwieństw, a bity trzyma za mordę i gryzie je po swojemu. Nie zawsze wychodzi to jednak na plus - "Pierwszy szereg" irytuje naprzemiennymi przespieszeniami i przeciąganiem wyrazów. Drugi nierówny aspekt to refreny - te z "Dorośli" czy "Jestem z tych" spełniają swoją rolę jak należy, natomiast "Ekran" czy "Wiecznie live" pod tym względem wołają o pomstę do nieba.

Jednoznacznie cieszy za to fakt, że każdy numer to osobna, indywidualna historia - bez ogólników, a zarazem bez wydumania i dorabiania ideologii. Green potrafił fajnie połączyć miejski wulgaryzm z metaforyką i poetyką. W tej drugiej kategorii zdecydowanym numerem jeden jest "Outro" - przy każdym kolejnym odsłuchu wywołuje ciary na plecach. Zapadają w pamięć również gościnne zwrotki: Gresa w "Wiesz gdzie mnie szukać" i Wudoe w "Wiecznie live" (nawinięte stylowym offbeatem dwadzieścia wersów kończącymi się na jeden rym). Hades i O.S.T.R. na kolana raczej nie rzucili.

Niemniej zaprzeczyć nie sposób, że za MPC Ostry jest nie do pobicia. Facet może produkować dwadzieścia bitów tygodniowo i każdy będzie robił robotę. Dla Greena przygotował bity mroczne, ciężkie i głębokie - dużo samplowanych wokali, dęciaków i klawiszy, klawisze zagrane, monumentalne perkusje... Dwa podkłady podrzucił także Quiz - wypadł na pewno dużo lepiej niż na "Kryptonim Monolog". Za deckami udzielili się z kolei DJ Mixair, Grubaz oraz Kebs.

Green twierdzi, że oczy ma otwarte szeroko pomimo przymkniętych powiek i wolne myśli wysoko w szczelnie zamkniętej głowie. Dużo w tym prawdy. Za wnikliwe analizy i niesztampowość - cztery z plusem. 

LUUI
wszystko spoko ale gdzie jest recenza szada cooo i niech szukają mnie kule nie warta waszego zainteresowania? jeśli tak to "uszy macie w jelitach"
LUUI
a tak poza tym to green zawszen a propsie ;)
okno pcv
Green hehe kolejny moj ziombel z rapowych sfer. Green - zajebisty gosc wbrew pozorom, poznalem typajak wracalem z impry z remizy w brzezinach. Jak to ja, 5 nad ranem, napoj wyskokowy w dloni, beats'y nauszach i zapierdalam przez to zadupie. Ale co to co to, patrze ana tym takim ryneczku tam, co pksy przyjezdzaja patrze, a tam gosc lezy.Fajnakurtala i fullcap to sobie mysle, azajebie aco, mogl czuwac hehe kurwa Podchodze, zdejmuje mu czapencje, przygladam sie przygladam a to Green kurwa, choc morde mial troche obita i ujebanablotem.Szturcham ziomeczka, stukam go tam po twarzy az sie ocknal, podaje mu browca, gosc lapie lyka i mowi ,,Co kurwa? Gdzie jajestem i gdzie wildy kurwa" Jabeka kurwa, zwijam sie, bo jak to ja, jeszcze troche najebany bylem. Mowie mu, ze siemano Greenas i ze z impry wracam i wiecie co sie okazalo kurwa? Ze wracalismy z tej samej tylko Greenabardziej ponioslo hehe dostal wpierdol i wytarzali go napolu, aja do niego ,,O kurwa bracie, gdybym widzial tasytuacje to bym ich wypierdolil w kosmos i bysmy flaszencje obalili atak to dupki jebalem w kacie hehe jak to ja kurwa".On w beke ja to samo, to co mowie? Moze browarka kurwa? Hehe Poszlismy na dwado miejscowego sklepu, wyjebalismy i mowie, ze spadam nachawire, do Lodzi, piona piona, chwila pogadanki i adios muchachos companieros kurwa hehe
.
To bym ci złodziejska łajzo wypłacił tak w mazak, że do końca życia grałbyś w szachy na swoim uzębieniu. co to w ogóle za akcja, żeby komuś zajebać czapkę, zajebisty jesteś.
okno pcv
Kolezko z gory, nie pyskuj lamusie hehe Takich jak ty to ja odpierdalam na osce jednym hitem. Fajna czapencja na glowie nieuwaznego ziomeczka, to czemu by sobie jej nie podpierdolic hehe Prawo dżungli kurwa. Jeszcze raz przyjacielu, odpierdol sie napinaczu, taki mocny to dawaj twarza w twarz a nie przez kabelki sie dopierdalasz hehe
SSL
Kiedy można spodziewać się recenzji albumów "HAOS" oraz "I Niech Szukają Mnie Kule" ?
popeye
@okno PCV konusie z tymi opowiadaniami z gimbazy to wypierdalaj na glamrapy
GRZ.
Czego każda wasza recenzja kończy się oceną 4 plus lub 4 minus ?
cetaphil
Czego każda wasza recenzja kończy się oceną 4 plus lub 4 minus ? (1)
okno pcv
@popeye, masz cos przyjacielu? hehe Pilnuj swojego nosa ziomeczku chyba, ze guza szukasz kurwa to ci go moge zalatwic hehe Gimbaze to ja skonczylem jak ty jeszcze ssales zbuki ze zwisow swojej mamuski hehe

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>