Aleon Craft "Ostatni ATLien. Pierwszy przedstawiciel Solar-Hopu" (Świeża Krew #34)

Aleon Craft - stylowy, porządnie wykręcony MC/wokalista reprezentujący Decatur w obrębie metropolii Atlanty. Jak sam twierdzi, przybył tam swoim statkiem kosmicznym, wiele, wiele księżyców temu... Wibracje melodyjnego funku i ciężkie basy przemieniły go w DNA Computer, którym jest obecnie. Przedstawiciel wymierającego gatunku ATLiens. Gość mający na koncie wspólny projekt z samym George'm Clintonem, określający swoją muzykę jako "Solar-Hop". Nie znosi dwóch rzeczy - nudy i przewidywalności. Uwielbia eksperymenty i podróże po odległych galaktykach.Niegdyś znany jeszcze jako Big Marc, artysta współtworzył ze swoim kuzynem o ksywie ShoNuff duet Da Backwudz. Po 7 latach od rozpoczęcia działalności na polu muzycznym, w 2005 roku panowie przyciągnęli uwagę uznanego i zasłużonego producenta Dallasa Austina (TLC, Goodie Mob, Monica, Boyz II Men, Macy Gray, Madonna, Gwen Stefani). Austin, będący pod wrażeniem brzmienia Da Backwudz, wziął ich pod swoje skrzydła i przyjął w szeregi swojej wytwórni Rowdy Records. Sprawił też, że na wydanym w 2006 r. debiutanckim albumie duetu pt. "Wood Work" pojawiły się gościnnie takie tuzy jak Nas, Slim Thug, Killer Mike, Sleepy Brown czy George Clinton. Pomimo niezłej promocji, wzrostu popularności oraz dobrych recenzji, Da Backwudz wkrótce zawiesili działalność, a Big Marc przeistoczył się w Aleona Crafta i rozpoczął solową wędrówkę, maczając palce w rozmaitych gatunkach muzycznych i poszukując na nowo własnego stylu…


Aleona Crafta pod tym pseudonimem świat poznał na początku roku 2010, kiedy to artysta na przestrzeni dwóch miesięcy wypuścił dwie EPki"The Prologue Pt. 1" i "The Prologue Pt. 2", będące pierwszym rozdziałem tzw. Solar Hop Chronicles. Za świeżą i pozytywnie zakręconą warstwę muzyczną odpowiadał na nich w całości niezmiernie elastyczny i kreatywny duet producencki z Atlanty SMKA. Właśnie na podkładach tej dwójki oparł Aleon swoją karierę solową, co wcale nie dziwi, gdyż dźwięki SMKA idealnie pasują do jego stylu. Wydawnictwa te brzmieniowo przypominały jeszcze momentami dni Da Backwudz, czego przykładami są m.in. kozacki lokalny hymn na cześć Decatur, "Back To The D.E.C.", z gościnnym udziałem Playboya Tre, wyluzowane, soulujące "On & Off" i "Road Blocks", w których Aleon prezentował też umiejętności wokalne.

Nie minęło wiele czasu, a nasz bohater zdecydował się wypuścić także LP. Oryginalnie zatytułowany krążek "The Stargazing Soundtrack" ujrzał światło dzienne w sierpniu 2010 roku, a obok gospodarza pojawili się na nim m.in. Nappy Roots, Playboy Tre, Bobby Creekwater i Mikkey Halsted. Kilka kawałków z "The Prologue" pojawiło się tu w zremixowanych wersjach, z nowymi zwrotkami gościnnymi ("Back To The D.E.C.", "Brand New Day"). Znamienne dla stylu Crafta są wersy, pochodzące z otwierającego album "Stargazing":

I’m outside the normal box, no shipping and handling
So what I’m a weirdo, when I’m gone, they gon remember me

Myślący własnymi kategoriami i poszukujący własnej ścieżki Craft odbił na inną orbitę, zawierając w swojej twórczości wiele kosmicznych inspiracji, począwszy od tytułów i okładek, po brzmienia i treści. Nie przejmując się, że inni mogą go określać dziwakiem, artysta konsekwentnie szedł wybraną drogą, przeplatając rap ze śpiewem i łącząc południowe brzmienia z inspiracjami i wpływami nie z tego świata. Przy tym jednak potrafił wciąż nagrywać życiowe, szczere numery, czego najlepszym przykładem jest przypominające dokonania Outkastu "Wayne", utwór mówiący o odnowionej po długim czasie relacji Aleona z nieobecnym przez lata ojcem.

Kolejnym etapem w karierze arysty był drugi solowy długogrający album o tytule "Mothership Decatur" z kwietnia 2011 roku. Ponownie za zdecydowaną większość warstwy muzycznej odpowiadał duet SMKA, a gościnnie ponownie pojawili się Nappy Roots. Craft rozwinął tu też swą ideologię, twierdząc w "Stargazing Intermission 1", że Aleon Craft to stan umysłu, wolny od wszelkiej negatywnej energii, która powstrzymuje Cię od bycia tym, kim zechcesz. Symbolizuje także Solar-Hopowy statek, służący do podróży w czasie, podróży w przeszłość, poznania skąd pochodzisz, aby wiedzieć, dokąd zmierzasz w przyszłości…

Brzmi skomplikowanie? Wyciągnijcie z tego esencję i dostaniecie przesłanie, które kieruje do świata Aleon Craft – nie przejmuj się tym, co mówią inni, bądź wolny, bądź sobą, nie bój się kreatywności i myślenia poza szufladkami, nie daj się ograniczać ludziom. Pamiętaj przy tym o korzeniach, reprezentuj godnie swoje miasto.

Ukształtowany już w pełni, jak się zdawało, Aleon wypuścił jeszcze od tego czasu trzy projekty, które poszerzyły jego siłę rażenia jeszcze bardziej. Pierwszy, "Craft Singles", składał się z 8 Solar-Hopowych remixów utworów z gatunku Indie rock i trafił do Sieci w lipcu 2011 roku. Drugi, "Mothership: The Decatur Connection", stworzony w duecie z żywą legendą funku Georgem Clintonem, ukazał się w grudniu 2011 roku i stanowił ciekawe połączenie old-schoolowego funku z hip-hopem. Obaj panowie współpracowali już wcześniej przy okazji albumu Da Backwudz w kawałku "Smoke N Ride", a "Mothership: The Decatur Connection" stanowiło hołd dla twórczości architekta P-Funku. Trzeci, najnowszy na tę chwilę projekt ujrzał światło dzienne w Walentynki 2012 roku i nosi nazwę "Cosmic Valentines". Znajdziemy na nim 7 wyluzowanych, świeżych kawałków, w których artysta ukazuje swoje możliwości jako wokalista, przeplatając to co jakiś czas rapowanymi zwrotkami.

Już po tym opisie widać, że Aleon Craft to jednostka nieprzeciętna, bardzo ciekawa osobowość i gość, który ma na siebie pomysł. Często tekstami wykracza poza Ziemską sferę, ale zarazem jego przesłanie jest proste i łatwo je odnieść do codziennego życia każdego z nas. Jak sam twierdzi, Solar-Hop to fuzja intergalaktycznych melodii, które leczą, motywują, uczą, i przede wszystkim, zapewniają potężną dawkę pozytywnej energii. Energii, która sprawia, że czujemy się dobrze i mamy odpowiednie nastawienie do życia. To jak, gotowi na spontaniczną przejażdżkę przy dźwiękach Aleona Crafta?

Wszystkie projekty Aleona Crafta do odsłuchu i ściągnięcia na oficjalnej stronie artysty - aleoncraft.bandcamp.com

Aleon Craft na Facebooku

Pod spodem niektóre solowe teledyski Aleona, wspomniany numer Da Backwudz z George'm Clintonem "Smoke N Ride" oraz na sam koniec krótki wywiad, który pozwoli wam trochę lepiej poznać osobę Aleona Crafta. Enjoy!

Zzajawkowicz
Props Marcin za to że przedstawiłeś jego profil, gość jest zajebisty.
anonimus condomus
Nie znalem go i w ogole south nie bardzo mi podchodzi, ale przesluchalem kawalki, ktore wrzuciles i rzeczywiscie, zajebiscie to brzmi i za jego sprawa chyba bede sie wglebial w poludniowy underground. Dzieki Marcin!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>